Który licznik Garmin wybrać, czyli przegląd serii Edge

Okres jesienno – zimowy to dobry czas na przegląd i przygotowanie roweru do kolejnego sezonu. Przy okazji zaczynamy też myśleć o nowych dodatkach, które usprawnią nasze treningi. Jeden z takich dodatków z pewnością może stanowić licznik Garmin. Postanowiliśmy ułatwić Wam wybór, dlatego zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze różnice między poszczególnymi modelami.

Licznik Garmin Edge 20 i Edge 25

Najprostsza i zarazem najmniejsza seria liczników w ofercie amerykańskiego producenta. Garmin Edge 20/25 waży zaledwie 25g, a jego wymiary fizyczne to 4 x 4,2 x 1,7 [cm]. Oba liczniki posiadają moduł GPS/GLONASS co oznacza, że odbierają sygnał zarówno z amerykańskich jak i rosyjskich satelitów. Edge 20 nie ma bluetootha, czyli przesyłanie informacji o aktywności może odbyć się tylko za pośrednictwem kabla USB. Co ważne model ten nie współpracuje też z żadnymi zewnętrznymi czujnikami (tętna, kadencji, mocy itp). Jest to propozycja dla niewymagających użytkowników, którzy szukają licznika z GPS.

licznik Garmin edge 25

Z kolei w modelu Garmin Edge 25 odnajdziemy już wsparcie dla protokołu bluetooth, a co za tym idzie po zakończonym treningu prześlemy aktywność bezprzewodowo do aplikacji zainstalowanej w zgodnym telefonie. Dodatkowo po synchronizacji ze zgodnym telefonem na ekranie licznika można odczytywać informacje o połączeniach, smsy, maile i powiadomienia. Z racji niezbyt dużego ekranu nie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, ale przynajmniej wiemy, że ktoś próbuje się do nas dodzwonić. Jeżeli mamy połączenie z telefonem to można także skorzystać z funkcji śledzenia na żywo o której pisaliśmy tutaj. Licznik Garmin Edge 25 współpracuje także z czujnikami tętna, kadencji i prędkości, ale nie z czujnikiem mocy.

Garmin Edge Touring i Garmin Edge Touring Plus

Najbardziej turystyczna seria liczników. Oba modele powstały na bazie modelu Edge 800 i tak jak on posiadają dotykowy i kolorowy wyświetlacz. Edge Touring nie posiada wsparcia dla funkcji treningowych (brak treningu zaawansowanego, kalendarza treningów, treningu interwałowego). Seria nie posiada bluetooth czyli podobnie jak w przypadku Edge 20 przesyłanie danych z urządzenia odbywa się jedynie po kablu USB. Jedynie wyższy model (z plusem w nazwie) można połączyć z opcjonalnym czujnikiem tętna i tylko tętna. Brak tu wsparcia dla pozostałych dodatków takich jak kadencja czy moc.

licznik garmin edge touring

Jeżeli zastanawiacie się po co komu taki liczniki to już śpieszymy z odpowiedzią. Licznik Garmin Edge Touring został stworzony z myślą o rowerzystach, którzy podróżują, zwiedzają, planują wycieczki. Dlatego w pamięci liczników zainstalowano rekreacyjną mapę Europy z funkcją automatycznego tworzenia tras. O tej funkcji pisaliśmy tutaj. Nie polecamy kupowania modelu z tej serii dla celów typowo treningowych.

Garmin Edge 130

Ten niewielkich rozmiarów licznik jako jedyny z całego zestawienia zyskał wsparcie do odbiory sygnału satelitarnego z systemu Galileo. Poza tym odbiera też sygnał z amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego GLONASS. Garmin Edge 130 pomimo swoich filigranowych gabarytów potrafi naprawdę wiele. Licznik posiada monochromatyczny wyświetlacz o przekątnej 1,8″. Użytkownik może ustawić aż 5 stron z parametrami, a na każdej ze stron umieścić do 8 pól danych. Edge 130 nie wyświetla mapy, ale posiada wsparcie dla nawigacji po kursie. Warto zwrócić też uwagę na obecność wysokościomierz barometrycznego (przydany dodatek przy obliczaniu stopnia nachylenia podjazdu/zjazdu czy profilu wysokości przejechanej trasy) oraz wsparcia dla wszystkich zewnętrznych czujników (mocy, tętna, kadencji, radaru/oświetlenia Varia). Po więcej szczegółów związanych z tym modelem zapraszamy tutaj.

Garmin Edge 130

Garmin Edge Explore

Garmin Edge Explore z wyglądu jest bardzo podobny do modelu Edge 1030. Funkcjonalnie jednak został w stosunku do tego modelu dość mocno okrojony m.in. o funkcje treningowe (planowanie własnych treningów, interwałów), wirtualnego partnera czy wysokościomierz. Edge Explore to dobra propozycja dla kolarzy, którzy szukają licznika z dużym ekranem (przekątna 76mm), wbudowaną mapą i funkcjami nawigacyjnymi.

garmin edge explore

Model Explore można zsynchronizować ze smartfonem i odbierać z niego powiadomienia typu sms, mail itp.

Garmin Edge 520

Kompromis wielkościowy między Edge 25, a serią Edge 820. Garmin Edge 520 to zaawansowany licznik rowerowy, który idealnie wpasowuje się w mostek. W zestawie znajduje się też alternatywne mocowanie, które pozwala umieścić licznik nieco dalej od kierownicy. Model ten posiada kolorowy wyświetlacz i jest obsługiwany za pomocą przycisków. Brak slotu na kartę oraz niezbyt duża pamięć wewnętrzna stanowią ograniczenie przy instalacji map. Co prawda wgrywanie map do tego modelu jest możliwe o czym pisaliśmy tutaj, ale nie uzyskamy pełnej funkcjonalności map zainstalowanych w serii Edge 820 czy Edge 1000.

licznik garmin edge 520

Garmin Edge 520 stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla użytkowników, którzy oczekują od licznika funkcji treningowych. A tych w tym modelu nie brakuje. Jest wparcie dla wszystkich rodzajów czujników (za pośrednictwem protokołu ANT+), są opcje tworzenia treningu interwałowego czy treningów zaawansowanych, pojawiły się segmenty Strava oraz jakże przydatny przy obliczaniu stopnia nachylenia wysokościomierz ciśnieniowy. Licznika Garmin Edge 520 można nabyć także w wersji „bundle”, gdzie w zestawie znajdziemy komplet czujników (tętna, kadencji i prędkości).

licznik garmin edge 520 bundle

Garmin Edge 520 Plus

Nowa odsłona wymienionego powyżej licznika została wzbogacona o rowerową mapę Europy. Model ten nie posiada ekranu dotykowego, dlatego do obsługi Garmin Edge 520 Plus wykorzystujemy przyciski znajdujące się na obudowie. Urządzenie obsługuje funkcję kursów i potrafi nawigować zakręt po zakręcie, ale nie ma możliwości wyszukiwania lokalizacji na mapie po adresach. Ta funkcja jest dostępna w modelach 820/1000/1030. Po synchronizacji ze zgodnym telefonem, licznik obsługuję tryb LiveTrack i powiadomienia, a także (co jest nowością w stosunku do modelu bez + w nazwie) umożliwia przesyłanie zdefiniowanych wcześniej wiadomości z poziomu licznika do innych kolarzy. O Edge 520 Plus pisaliśmy także tutaj.

Garmin Edge 520 Plus

Garmin Edge 820

Licznik Garmin Edge 820 gabarytowo oraz funkcjonalnie przypomina model Edge 520. Został on jednak wzbogacony w rekreacyjną mapę Europy oraz funkcję planowania tras znaną z serii Edge Touring. Dodatkowo licznik ten posiada dotykowy ekran oraz nowy tryb pracy UltraTrack, w którym czas pracy wynosi aż 24 godziny.

Licznik Garmin Edge 820

Edge 820 występuje w dwóch odmianach: zwykłej i explore. Wersja Explore nie posiada dodatków treningowych (m.in. brak wsparcia dla kalendarza treningów, treningów zaawansowanych, interwałów, testu FTP). W serii liczników Garmin Edge 820 po raz pierwszy zastosowano funkcję wykrywania zdarzeń (wysyłanie powiadomienia sms do wcześniej zdefiniowanych osób w przypadku wypadku drogowego) oraz grupowego śledzenia innych użytkowników.

Garmin Edge 1000

Największy licznik z zestawienia, który wielkością przypomina już bardziej smartfon niż licznik rowerowy. Garmin daje użytkownikom wybór. Jeżeli szukasz licznika z funkcjami treningowymi i mapą, a przy okazji ma on mieć większy ekran to model Garmin Edge 1000 spełni Twoje oczekiwania. Podobnie jak w serii 820, tak i tu mamy okrojony treningowo wariant explore.

licznik garmin edge 1000

W odróżnieniu od serii Edge 820 gdzie mapa była zainstalowana w pamięci wewnętrznej (brak slotu na kartę) tak w modelu Edge 1000 rowerowa mapa Europy została zainstalowana ma karcie.

Garmin Edge 1030

Najnowszy model z całego zestawienia powstał na bazie serii Garmin Edge 1000. Wielkość obudowy jest podobna, ale przeniesienie przycisków na dolną krawędź pozwoliło zastosować nieco większy ekran. Licznik Garmin Edge 1030 został także wyposażony w nowy rodzaj uchwytu do którego od dołu można bezpośrednio podpiąć dodatkową, zewnętrzną baterię. O wszystkich różnicach w stosunku do modelu 1000 pisaliśmy tutaj.

licznik Garmin Edge 1030

Podsumowanie

Jeżeli nadal zastanawiacie się, który licznik będzie najbardziej odpowiadał Waszym potrzebom to sprawdźcie także tabele z porównaniem funkcji dostępną na stronie trigar.pl Wszystkie liczniki możecie także obejrzeć na żywo w stacjonarnych salonach firmy Trigar, które znajdują się w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

licznik Garmin edge

2 komentarzy do wpisu “Który licznik Garmin wybrać, czyli przegląd serii Edge

 • Listopad 8, 2017 at 1:08 pm
  Permalink

  Jak dla mnie edge 820 to rozwiązanie idealne. Nie za duży, nie za mały. W sam raz na mostek.

  Odpowiedz
 • Kwiecień 14, 2018 at 10:25 am
  Permalink

  A edge 810? Nadal mozna kupic ten licznik, np. używany. Jak ma się ten model do innych?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *