Nowości na 2020 rok ciąg dalszy. Amerykański producent zaprezentował dwie odświeżone serie liczników z oznaczeniami Garmin Edge 1030 Plus oraz Garmin Edge 130 Plus. Tak jak w przypadku wcześniejszych urządzeń z „Plusem” w nazwie mamy tu do czynienia z rozszerzeniem funkcjonalności pierwowzorów (tj. liczników Edge 1030 i Edge 130).

Warianty licznika Garmin Edge 1030 Plus

Nowy Edge 1030 Plus będzie dostępny w dwóch wariantach: podstawowym, gdzie w komplecie znajdziemy poza licznikiem uchwyt oraz linkę zabezpieczającą oraz tzw. bundle z  czujnikiem tętna hrm-dual, miernikiem kadencji pedałowania oraz czujnikiem prędkości.

Wariant Edge 1030 Plus Bundle z czujnikiem tętna kadencji i prędkości w zestawie

Warianty licznika Garmin Edge 130 Plus

Z kolei licznik Edge 130 Plus będzie można zakupić w trzech konfiguracjach. Wariant podstawowy, poza licznikiem posiada w zestawie jedynie mocowanie do kierownicy. Wersja bundle została rozbudowana o czujnik tętna Garmin HRM Dual, a w zestawie do kolarstwa górskiego znajdziemy specjalny uchwyt do roweru górskiego, silikonowe etui oraz pilota do zdalnego przełączania ekranów z danymi.

Garmin Edge 130 Plus Bundle
Wariant Edge 130 Plus Bundle zawiera w zestawie czujnik tętna HRM Dual.

Nowości w Garmin Edge 1030 Plus

Licznik Garmin Edge 1030 Plus posiada identyczne wymiary co Edge 1030. Producent chwali się dwukrotnie szybszym procesorem oraz czulszym ekranem. Jednak jak przystało na Garmina nie znajdziemy w specyfikacji żadnych szczegółowych oznaczeń tych parametrów. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli w praktyce sprawdzić te informacje, bo póki co musi uwierzyć na słowo :). Poza ekranem dotykowym do korzystania z urządzenie wykorzystujemy też przyciski znajdujące się na dolnej krawędzi obudowy. Będąc przy obudowie można wspomnieć o nowej kolorystyce. Białe dodatki znane z Edge 1030, w przypadku „Plusa” zostały zamienione na czarny kolor. W tylnej części obudowy zrezygnowano z ukrytego slotu karty pamięci. Zamiast tego Garmin zdecydował się na zwiększenie pamięci wewnętrznej nowego licznika z 16 do 32GB.

Garmin Edge 1030 Plus

Odnośnie funkcji, mamy wszystko to co oferował model Edge 1030, a na plus pojawiło się kilka nowości.

 • zastosowanie nowego modułu GPS Sony i wydłużenie pracy licznika do 24 godzin w trybie zwykłego GPS oraz aż do 48 godzin w trybie oszczędnym
 • fabrycznie zainstalowana mapa rowerowa Europy oraz darmowy dostęp do map innych kontynentów
 • sugestie dotyczące codziennych treningów pojawiające się automatycznie w liczniku
 • możliwość połączenia z komunikatorem satelitarnym inReach
 • dodano funkcję ClimbPro
 • dodano nowy widok monitorowania efektywności treningu
 • dodano funkcję monitorowania dynamiki jazdy MTB
 • dodano znany z Edge 830 tryb podglądu rozwidlenia na trasie TrailForks
 • dodano funkcję alarmu kradzieżowego, wykrywania wydarzeń
 • dodano nowy tryb przeliczania tras w momencie zjechania z zaplanowanego kursu
 • dodano nowy tryb wznowienia jazdy po pauzie
 • dodano nowe tryby nawigowania do miejsca rozpoczęcia aktywności
 • dodano nowy tryb konfigurowania licznika – opcja ta pozwala w łatwy sposób przenieść wszystkie ustawienia ze starszych liczników Edge w tym także czujników (tętna, kadencji, mocy, itp.) do nowego Edge 1030 Plus

Nowości w Garmin Edge 130 Plus

Nowy Edge 130 Plus wizualnie niczym nie różni się od swojego przednika. Mamy zatem obsługę za pomocą klawiszy i monochromatyczny ekran o przekątnej 1,8″. Licznik ten nie ma mapy, ale posiada opcje nawigacyjne. Po wgraniu kursu (śladu/trasy przygotowanej w aplikacji Garmin Connect) Edge 130 Plus będzie podawał wskazówki nawigacyjne i trzymał się zaplanowanej trasy.

Garmin Edge 130 Plus
Garmin Edge 130 Plus

Funkcjonalnie zmian odnajdziemy nieco mniej niż w przypadku Garmin Edge 1030 Plus.

 • dodano funkcję ClimbPro
 • dodano możliwość tworzenia zaawansowanych treningów (możliwość zaplanowania treningu w aplikacji Garmin Connect Mobile lub platformie Garmin Connect)
 • dodano funkcję wykrywania wypadku i automatycznego wysłania powiadomienia do zdefiniowanych wcześniej kontaktów (do działania tej funkcji wymagana jest łączność bluetooth z telefonem)
 • dodano opcję monitorowania dynamiki jazdy MTB
 • dodano nowy tryb konfigurowania licznika – opcja ta pozwala w łatwy sposób przenieść wszystkie ustawienia ze starszych liczników Edge w tym także czujników (tętna, kadencji, mocy, itp.) do nowego Edge 130 Plus

Poza wyżej wymienionymi funkcjami wraz z nowymi licznikami Garmin zaprezentował też nową formę prezentowania LiveTracka. Teraz, pod warunkiem że w ramach aktywności będziemy korzystali z wgranego kursu, obserwujący aktywność znajomi będą mogli zobaczyć zarówno pokonany już odcinek trasy, jak i jego pozostałą część.

Współpraca liczników Edge 1030 Plus i Edge 130 Plus z zewnętrznymi czujnikami

Oba nowe licznik są zgodne ze wszystkimi zewnętrznymi czujnikami marki Garmin oraz zgodnymi czujnikami innych producentów. Bez problemu zatem podłączymy bezprzewodowo do urządzeń pas tętna, miernik mocy, kadencji, czy rowerowy radar z rodziny Garmin Varia. W specyfikacji technicznej znajdziemy też informacje o możliwości łączenia liczników z inteligentnymi trenażerami marki Tacx.

Ciekawostka dla triathlonistów

Przy okazji premiery liczników, Garmin zaprezentował też nowy rodzaj uchwytu, który pozwala w łatwy sposób zamontować Edge do lemondek.

Garmin Edge 1030 Plus

Premiera w Polsce

Garmin Edge 1030 Plus i Garmin Edge 130 Plus już w najbliższych dniach pojawią się w ofercie sklepu TRIGAR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *