Garmin Edge Explore to propozycja dla kolarzy, którzy szukają licznika rowerowego z dużym ekranem, mapą i funkcjami nawigacyjnymi.

Na pierwszy rzut oka

Wizualnie nowy Edge Explore jest bardzo podobny do topowego modelu Edge 1030. Jednak po przejrzeniu danych technicznych dotyczących obu modeli można znaleźć kilka różnic. Zwracamy uwagę na krótszy czas pracy z włączonym GPS i mniejszą przekątną wyświetlacza o 13mm.

Garmin Edge ExploreGarmin Edge 1030
Garmin Edge ExploreGarmin Edge 1030
Wymiary fizyczne55 × 105 × 22 mm58 × 114 × 19 mm
Masa116 g123 g
Wymiary wyświetlacza (szer x wys)39 × 65 mm58 × 114 mm
Przekątna wyświetlacza76,0 mm88,9 mm
Rozdzielczość wyświetlacza (szer x wys)240 × 400 pikseli282 × 470 pikseli
Czas działania bateriido 12 godz.do 20 godz.
Garmin Edge Explore – licznik z mapą

Nowy Edge Explore obsługuje znaną z wcześniejszych „mapowych” liczników mapę Garmin Cycle Map. Użytkownicy poruszający się często po nieznanych terenach z pewnością docenią funkcję Trendline. Dzięki tej opcji urządzenie na podstawie wprowadzonych informacji o przybliżonym dystansie jaki chcemy pokonać, zaproponuje najpopularniejsze w okolicy trasy. Trasy są obliczane na podstawie informacji zbieranych przez portal Garmin Connect.

Garmin Edge Explore

Pomiar podstawowych parametrów

Nawigacja po wytyczonych trasach, czy do wskazanego celu jest możliwa także dzięki modułowi GPS. Licznik odbiera sygnał z amerykańskiego systemu satelitarnego (brak współpracy z GLONASS i Galileo). Na podstawie zmieniającej się pozycji Edge Garmin Edge Explore zapisze ślad z podróży, dystans oraz prędkość. Zarejestrowane trasy można analizować w Garmin Connect lub aplikacji mobilnej.

Garmin Edge Explore

Współpraca ze smartfonem

Po synchronizacji ze zgodnym smartfonem na ekranie licznika Garmin Edge Explore będą wyświetlane powiadomienia o przychodzących połączeniach, sms-ach, mailach i innych notyfikacjach. Dzięki komunikacji z telefonem można także uruchomić funkcję śledzenia na żywo (więcej o opcji Garmin Live Track pisaliśmy tutaj) czy ustawić dane kontaktowe znajomych, do których zostanie wysłana automatyczna wiadomość przy wypadku (funkcja wykrywanie zdarzeń).

garmin edge explore

Łączność z czujnikami ANT+

Garmin Edge Explore można połączyć bezprzewodowo z zewnętrznymi czujnikami marki Garmin. Do tego celu urządzenie wykorzystuje protokół ANT+. Bez problemu zsynchronizujemy zatem licznik z zewnętrznym pasem tętna czy czujnikiem kadencji i prędkości. Amerykański producent udostępnił także łączność z inteligentnym oświetleniem oraz radarem Garmin Varia. Zwracamy jednak uwagę na brak łączności z czujnikiem mocy Garmin Vector.

Garmin Edge Explore

Dostosuj licznik do własnych potrzeb

Dzięki współpracy ze sklepem Connect IQ można pobierać do licznika aplikacje, widżety i pola danych. Darmowe dodatki pozwalają dostosować Edge Explore do własnych potrzeb. Fani platformy STRAVA mogą m.in. pobrać i zainstalować dodatek ułatwiający przesyłanie zaplanowanych na komputerze tras.

Garmin Edge Explore

Brak funkcji treningowych

Należy wyraźniej podkreślić, że Garmin Edge Explore nie jest licznikiem stworzonym z myślą o treningach. Owszem można podłączyć czujnik kadencji i tętna oraz monitorować poszczególne parametry, ale w stosunku do wyższych modeli brakuje kilku ważnych funkcji, takich jak np.:

  • tworzenie zaawansowanych treningów w platformie lub aplikacji mobilnej Garmin Connect
  • tworzenie treningu interwałowego
  • wirtualny partner
  • wysokościomierz (Edge Explore pokazuje wysokość na podstawie GPS, w wyższych modelach wysokość obliczana jest na podstawie barometru)
  • łączność z czujnikiem mocy
  • pułap tlenowy
  • test FTP

Podsumowanie

Nowy Garmin Edge Explore to idealny licznik do eksplorowania na rowerze nowych terenów. Rowerowa mapa całej Europy wraz z opcją prezentowania popularnych tras w połączeniu z dużym, czytelnym i dotykowym ekranem oraz korzystną jak na Garmina ceną (1099zł) sprawia, że model ten może cieszyć się sporą popularnością pośród fanów turystyki rowerowej.

Zainteresowanych zakupem tego lub innego licznika z serii Garmin Edge zapraszamy do salonów stacjonarnych lub do sklepu internetowego TRIGAR.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *