Końcówka kwietnia przyniosła nam informacje o nowych modelach liczników rowerowych Edge od firmy Garmin. A mianowicie są to Garmin Edge 530 (sterowany przyciskami) oraz Garmin Edge 830 (z ekranem dotykowym). Nowe komputery rowerowe stanowią bezpośrednią kontynuację liczników z oznaczeniami Edge 520/Edge 520 Plus oraz serii Edge 820.

W poniższym artykule przybliżymy nowe możliwości tych urządzeń. Warto pamiętać, że wszystkie funkcje z poprzednich liczników takie jak kompatybilność z serią Varia, miernikiem mocy Vector, załadowane fabrycznie mapy rowerowe, plany treningowe itd. pozostały również i w tych modelach.

Nowości w Garmin Edge 830 i Edge 530

Edge 530, Edge 830 oraz piny umieszczone na tyle obydwu urządzeń

Oba liczniki w zestawieniu ze swoimi poprzednikami zostały wzbogacone o wiele nowych funkcji. Generalnie, poza różnicą w nawigowaniu (o czym piszemy nieco dalej) są to dla obu modeli te same cechy, dlatego wypunktowujemy je wspólnie:

 • Większy wyświetlacz – oba nowe modele otrzymały większy wyświetlacz o przekątnej 2,6″ (w porównaniu do 2,3”, który zamontowany był w starszych Edge 820/520)
 • Większa rozdzielczość – wraz ze wzrostem ekranu podwyższono rozdzielczość, która obecnie wynosi 246×322 pikseli (w porównaniu do 200×265 pikseli w seri Edge 820/520)
 • Zwiększony czas pracy baterii – bez użycia dodatkowego zasilania nowy Edge jest w stanie pracować do 20 godzin, istnieje również możliwość podpięcia dodatkowej zewnętrznej baterii do której już nie będziemy potrzebować osobnego przewodu jako, że oba modele otrzymały piny, które pozwalają na połączenie ich przy pomocy odpowiedniego uchwytu, pozwoli ona na wydłużenie czasu pracy do 44 godzin
 • Ulepszony odbiornik GPS – pozwala na odbieranie sygnału z satelit GPS, GLONASS, a teraz także GALILEO, pobiera on również mniej prądu co wpływa na czas pracy urządzenia
 • Lepszy procesor i interfejs – nowy procesor pozwoli na dużo szybsze obliczanie trasy (producent chwali się dwukrotnie szybszą kalkulacją), interfejs natomiast został poddany szeregowi zmian aby usprawnić obsługę urządzenia
 • Ulepszony ekran dotykowy – w Garmin Edge 830 (Garmin Edge 530 obsługiwany jest za pomocą przycisków)
 • Nowe funkcje alarmowe – Alarm antykradzieżowy oraz funkcja „Znajdź mojego Edge’a” opisane niżej.
 • Wbudowane Wi-fi – tak jak w zegarkach Garmina pozwoli to na bezprzewodową synchronizację aktywności z urządzenia z naszym kontem Garmin Connect
 • Wsparcie czujników bluetooth – w tym nowych czujników prędkości i kadencji Garmin drugiej generacji
 • Funkcja ClimbPro, ForkSight oraz mapy Trailforksopis poniżej,
 • Informacje dotyczące aklimatyzacji i odżywiania – również dokładniejszy opis poniżej
 • Pomiar dynamiki MTB – funkcja ta zlicza skoki, ich dystans i czas spędzony w powietrzu, a także trudność i płynność jazdy, dzięki czemu uzyskujesz wyniki, które możesz następnym razem pobić

Jak widać zmian jest sporo, żeby z naszej listy nie zrobić spaghetti zapraszamy do dalszej części artykułu, w której omówimy na szybko wypunktowane nowości.

Procesor i nawigacja w Garmin Edge 830/530

Ekran nawigowania

Ulepszony procesor pozwoli teraz na dwukrotnie szybsze obliczenie trasy. W przypadku gdy zjedziemy z zaplanowanej drogi urządzenie nie będzie nas ściągać z powrotem do ostatniego dobrego punktu, a wytyczy nam dalszą trasę tak abyśmy wrócili na właściwe tory.

Nawigacja jest w zasadzie jedynym aspektem, w którym oba urządzenia się od siebie różnią (poza sterowaniem). O ile Garmin Edge 830 pozwoli nam na zaplanowanie trasy korzystając choćby z nazw ulic czy punktów szczególnych (POI) to Garmin Edge 530 nie obsługuje takiego sposobu wyznaczania trasy. Jest to bliźniacze rozwiązanie w stosunku do modeli Edge 820 i  Edge 520 PLUS. Do planowania tras w przypadku modelu Edge 530 należy skorzystać z platformy Garmin Connect lub programu Garmin BaseCamp.

Omawiając kwestię mapową należy zwrócić uwagę na to, że model 530 zyskał opcję przeglądania mapy (przypominamy, że w Edge 520 Plus można jedynie skalować mapę). W związku z tym, że obsługa odbywa się za pomocą przycisków jest to nieco bardziej skomplikowane niż w modelu Edge 830, niemniej jednak opcja przejrzenia trasy jest bardzo miłym dodatkiem, którego brakowało w 520 Plus.

Nowe funkcje alarmowe

Alarm antykradzieżowy źródło: www.dcrainmaker.com

W urządzeniach pojawiają się dwie nowe funkcję:

 • Alarm antykradzieżowy – w momencie gdy na trasie zejdziemy z roweru i zostawimy go gdzieś na uboczu to możemy uruchomić funkcję alarmowania nas w przypadku zmiany położenia (przy wykorzystaniu akcelerometru). Jeżeli urządzenie zacznie się przemieszczać zacznie emitować sygnał alarmowy oraz prześle nam informację o zdarzeniu na telefon (pod warunkiem znajdowania się w zasięgu bluetooth).
 • Znajdź Mojego Edge’a – Jeżeli zgubimy na bardzo wyboistej trasie (jakimś cudem 😉 ) nasze urządzenie, jego ostatnia znana lokalizacja zostanie przesłana na telefon. Wystarczy udać się w wyznaczone miejsce, aby urządzenie po nawiązaniu sygnału bluetooth z telefonem zaczęło emitować sygnał ułatwiający nam znalezienie go.

Nowe czujniki prędkości i kadencji

Nowe czujniki kadencji i prędkości

Wraz z urządzeniami Garmin Edge 830 oraz Garmin Edge 530 pojawiają się nowe czujniki prędkości i kadencji wprowadzające chociażby informację o zalecanym przeglądzie naszego roweru na podstawie przebytych kilometrów. O nowych możliwościach czujników napiszemy w osobnym artykule.

Dodatkowe funkcje w trasie

ClimbPro i baza TrailForks źródło: www.dcrainmaker.com

W urządzeniach pojawiają się dodatkowe funkcje ForkSight, ClimbPro oraz mapy Trailforks. Każda z nich wprowadza nowości zasługujące na indywidualny opis niemniej na szybko przybliżamy je poniżej:

 • ForkSight – w momencie zatrzymania się na szlaku licznik pokaże nam dostępne opcje dla naszej trasy wraz z określeniem dystansu i poziomu trudności trasy, nie musimy się zatem już więcej martwić czy nie przeceniliśmy własnych możliwości 🙂
 • ClimbPro – Nowość wprowadzona w zegarkach z serii Fenix 5 Plus. W przypadku załadowanej przez nas trasy górskiej do urządzenia, na ekranie dostaniemy informację o każdym podjeździe z graficznym przedstawieniem poziomu nachylenia a także dystansie danego segmentu i pozostałej różnicy wysokości do pokonania. Z pewnością pomoże to w szacowaniu sił na zaplanowaną trasę,
 • Baza tras TrailForks – Jest to światowa baza szlaków górskich z określeniem poziomu trudności, trasy te można ściągnąć korzystając z aplikacji Garmin Connect IQ.

Aklimatyzacja, odżywianie i porady

Checklista, Stan wytrenowania, Poziom Aklimatyzacji

Bardzo fajne nowości zostały wprowadzone w szacowaniu naszej wydolności oraz planowaniu odpoczynku. Otóż licznik obliczając teraz powyższe będzie brał pod uwagę nasze przyzwyczajenie do temperatury na trasie oraz poziom aklimatyzacji.

Nowe alerty będą nas również informować o ilości wody oraz kalorii jakie powinniśmy spożyć bazując na naszej aktywności i przewidywanej trasie.

Odnośnie przewidywanej trasy, kolejną super nowością jest tzw. „Checklista”, która poza podaniem nam ilości kalorii oraz ilości wody których będziemy potrzebować poda nam także rzeczy, które powinniśmy ze sobą zabrać takie jak np. miernik mocy czy cieplejsze ubranie.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam możliwości nowych liczników od Garmina. Oba nowe model będą dostępne w trzech wariantach (sam licznik, wersja bundle z czujnikami kadencji/prędkości i tętna oraz wariant z dodatkami do kolarstwa górskiego). Premiera została zaplanowana na drugi kwartał 2019 roku. Z niecierpliwością czekamy na pierwszą dostawę.  Jak tylko urządzenia pojawią się na rynku znajdziecie je w naszym sklepie online TRIGAR.pl oraz  w salonach stacjonarnych w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku oraz Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *