Licznik Garmin Edge Explore w materiałach reklamowych producenta przedstawiany jest jako urządzenie stworzone z myślą o fanach turystyki rowerowej. O modelu tym pisaliśmy już w tym artykule, gdzie przedstawiliśmy kluczowe różnice w zestawieniu z typowo treningowymi licznikami. Jednak w związku z tym, że w nasze ręce trafił model pokazowy postanowiliśmy przyjrzeć mu się nieco dokładniej.

Zawartość opakowania

W odróżnieniu od typowo treningowych liczników, które najczęściej można zakupić w kilu wariantach wyposażenia (z dodatkowymi czujnikami tętna, kadencji, uchwytami), licznik Garmin Edge Explore występuje tylko w jednym układzie. W skład zestawu oznaczonego numerem katalogowym 010-02029-10 wchodzą następujące elementy:

 • licznik Garmin Edge Explore
 • kabel USB/microUSB
 • linka zabezpieczająca
 • standardowe mocowanie (2szt + 6 gumowych pierścieni do montażu uchwytu na kierownicy lub mostku)
 • skrócona instrukcja obsługi

Licznik Garmin Edge Explore

Pierwsze uruchomienie

Pierwsze uruchomienie Edge Expolre wyglada tak samo jak w przypadku wszystkich liczników z serii Edge. Jesteśmy przeprowadzani przez podstawowe ustawienia. Między innymi należy wybrać język, wagę, wiek, płeć, wzrost. W trakcie uruchamiania możemy też sparować liczniki ze zgodnym telefonem, na którym musi być zainstalowana aplikacja Garmin Connect Mobile. Dzięki bezprzewodowemu połączeniu z aplikacją, na ekranie Edge można odbierać powiadomienia z telefonu (informacja o przychodzących połączeniach, smaach, mailach) oraz przesyłać zapisane w liczniku aktywności do platformy Garmin Connect. Licznik posiada ekran o przekątnej 3″ i jest obsługiwany dotykowo. Na dolnej krawędzi znajdują się dwa przyciski za pomocą których można oznaczać ręcznie okrążenia oraz włączać i zatrzymywać stoper (aktywność).

Licznik Garmin Edge Explore

Licznika Garmin Edge Explore – podstawowe funkcje

Ekran startowy licznika pozwala w łatwy sposób dostać się do najważniejszych funkcji. Do wyboru mamy następujące opcje:

 • Jazda
 • Dokąd
 • Kursy
 • Ustawienia (trzy poziome kreski)
 • IQ

Licznik Garmin Edge Explore

Jeżeli wybieramy się w znaną trasę i zależy nam na zapisaniu podstawowych parametrów z wycieczki wystarczy wybrać tryb Jazda. W tym trybie mamy standardowo dostęp do trzech ekranów (w ustawieniach można dodawać kolejne ekrany z parametrami oraz ekran kompasu). Na pierwszym widzimy parametry (parametry można dostosować do własnych potrzeb w ustawieniach, maksymalnie można na jednym ekranie włączyć do 10 parametrów), na drugiej stronie jest wykres wysokości, a na trzeciej mapa. Aby licznik rozpoczął zapisywanie wystarczy wcisnąć przycisk start znajdujący się na dolnej krawędzi.

licznik Garmin Edge Explore

Dzięki zainstalowanej w pamięci licznika mapie rowerowej całej Europy możemy skorzystać z opcji wyszukiwania punktów szczególnych oraz adresów. Aby przejść do narzędzi wyszukiwania wystarczy z ekranu głównego wybrać opcję Dokąd? Możemy skorzystać z opcji szukania danej lokalizacji:

 • bezpośrednio palcem na mapie
 • wpisując nazwę miasta, skrzyżowania czy współrzędne
 • wpisując dokładny adres zawierający kraj, miasto, ulicę i numer budynku

Licznik Garmin Edge Explore

W trybie Kursy mamy dostęp do kursów, które wcześniej przesłaliśmy z komputera do licznika (zapisane kursy), ale możemy też skorzystać z kreatora kursu i zaplanować trasę bezpośrednio w liczniku. Tworzenie trasy polega na dodawaniu kolejnych punktów. Jako punkt możemy wybrać m.in. zapisane pozycje, kategorie POI, miasta itp.

licznik Garmin Edge Explore

W ramach kursów możemy skorzystać z bardzo fajnej funkcji oznaczonej jako kurs trasy powrotnej. Po zdefiniowaniu dystansu, pozycji startowej oraz kierunku jazdy licznik Garmin Edge Explore zaproponuje do trzech tras. Licznik planując trasy bazuje na najpopularniejszych przejazdach jakie są udostępniane przez użytkowników portalu Garmin Connect. Dzięki tej opcji nie musimy zastanawiać się nad planowaniem trasy w obcym mieście. Wystarczy wyznaczyć podstawowe parametry, a resztą zajmie się Edge Explorer.

licznik Garmin Edge Explore

W zakładce Ustawień mamy dostęp do:

 • historii – tu trafiają wszystkie zapisane aktywności/jazdy
 • własnych statystyk – osobiste rekordy, strefy treningu, profil użytkownika
 • ustawień jazdy – w tym miejscu możemy edytować ekrany danych widoczne w trakcie jazdy, alerty, funkcje automatyczne itp.
 • czujniki – licznik Garmin Edge Explore współpracuje z zewnętrznymi czujnikami takimi jak pas tętna,  inteligentne oświetlenie Garmin Varia oraz miernik rytmu i prędkości
 • funkcji online – w tym miejscu m.in. synchronizujemy licznik z telefonem

Licznik Garmin Edge Explorer

Platforma Garmin Connect IQ

Garmin Edge Explore współpracuje z dodatkami ze sklepu Connect IQ. Kompatybilne dodatki, po pobraniu i instalacji  pojawią się w menu głównym licznika w zakładce IQ.

Gdzie kupić licznik Garmin Edge Explore

Edge Explore w dniu pisania tego artykułu kosztuje 1099zł i jest to najtańszy z aktualnie produkowanych liczników rowerowych w ofercie firmy Garmin, który oferuje dodatki nawigacyjne w postaci wyszukiwania adresów w całej Europie, prowadzenia po drogach oraz opcji wytyczania kursów trasy powrotnej.

Zainteresowanych zakupem licznika zapraszamy do salonów firmowych TRIGAR w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku oraz do sklepu online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *