Okres jesienno – zimowy to dobry czas na przegląd i przygotowanie roweru do kolejnego sezonu. Przy okazji zaczynamy też myśleć o nowych dodatkach, które usprawnią nasze treningi. Jeden z takich dodatków z pewnością może stanowić licznik Garmin. Postanowiliśmy ułatwić Wam wybór, dlatego zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze różnice między poszczególnymi modelami.

Licznik Garmin Edge 20 i Edge 25 – Uwaga! Ta seria nie jest już produkowana i została zastąpiona modelem Garmin Edge 130

Najprostsza i zarazem najmniejsza seria liczników w ofercie amerykańskiego producenta. Garmin Edge 20/25 waży zaledwie 25g, a jego wymiary fizyczne to 4 x 4,2 x 1,7 [cm]. Oba liczniki posiadają moduł GPS/GLONASS co oznacza, że odbierają sygnał zarówno z amerykańskich jak i rosyjskich satelitów. Edge 20 nie ma bluetootha, czyli przesyłanie informacji o aktywności może odbyć się tylko za pośrednictwem kabla USB. Co ważne model ten nie współpracuje też z żadnymi zewnętrznymi czujnikami (tętna, kadencji, mocy itp). Jest to propozycja dla niewymagających użytkowników, którzy szukają licznika z GPS.

licznik Garmin edge 25
Garmin Edge 20/25

Z kolei w modelu Garmin Edge 25 odnajdziemy już wsparcie dla protokołu bluetooth, a co za tym idzie po zakończonym treningu prześlemy aktywność bezprzewodowo do aplikacji zainstalowanej w zgodnym telefonie. Dodatkowo po synchronizacji ze zgodnym telefonem na ekranie licznika można odczytywać informacje o połączeniach, smsy, maile i powiadomienia. Z racji niezbyt dużego ekranu nie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, ale przynajmniej wiemy, że ktoś próbuje się do nas dodzwonić. Jeżeli mamy połączenie z telefonem to można także skorzystać z funkcji śledzenia na żywo o której pisaliśmy tutaj. Licznik Garmin Edge 25 współpracuje także z czujnikami tętna, kadencji i prędkości, ale nie z czujnikiem mocy.

Garmin Edge Touring i Garmin Edge Touring Plus – Uwaga! Ta seria nie jest już produkowana i został zastąpiona modele Garmin Edge Explore

Najbardziej turystyczna seria liczników. Oba modele powstały na bazie modelu Edge 800 i tak jak on posiadają dotykowy i kolorowy wyświetlacz. Edge Touring nie posiada wsparcia dla funkcji treningowych (brak treningu zaawansowanego, kalendarza treningów, treningu interwałowego). Seria nie posiada bluetooth czyli podobnie jak w przypadku Edge 20 przesyłanie danych z urządzenia odbywa się jedynie po kablu USB. Jedynie wyższy model (z plusem w nazwie) można połączyć z opcjonalnym czujnikiem tętna i tylko tętna. Brak tu wsparcia dla pozostałych dodatków takich jak kadencja czy moc.

licznik garmin edge touring
Garmin Edge Touring

Jeżeli zastanawiacie się po co komu taki liczniki to już śpieszymy z odpowiedzią. Licznik Garmin Edge Touring został stworzony z myślą o rowerzystach, którzy podróżują, zwiedzają, planują wycieczki. Dlatego w pamięci liczników zainstalowano rekreacyjną mapę Europy z funkcją automatycznego tworzenia tras. O tej funkcji pisaliśmy tutaj. Nie polecamy kupowania modelu z tej serii dla celów typowo treningowych.

Garmin Edge 130

Ten niewielkich rozmiarów licznik zyskał wsparcie do odbiory sygnału satelitarnego z systemu Galileo. Poza tym odbiera też sygnał z amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego GLONASS. Garmin Edge 130 pomimo swoich filigranowych gabarytów potrafi naprawdę wiele. Licznik posiada monochromatyczny wyświetlacz o przekątnej 1,8″. Użytkownik może ustawić aż 5 stron z parametrami, a na każdej ze stron umieścić do 8 pól danych. Edge 130 nie wyświetla mapy, ale posiada wsparcie dla nawigacji po kursie. Warto zwrócić też uwagę na obecność wysokościomierz barometrycznego (przydany dodatek przy obliczaniu stopnia nachylenia podjazdu/zjazdu czy profilu wysokości przejechanej trasy) oraz wsparcia dla wszystkich zewnętrznych czujników (mocy, tętna, kadencji, radaru/oświetlenia Varia). Po więcej szczegółów związanych z tym modelem zapraszamy tutaj.

Garmin Edge 130
Garmin Edge 130
Garmin Edge Explore

Garmin Edge Explore z wyglądu jest bardzo podobny do modelu Edge 1030. Funkcjonalnie jednak został w stosunku do tego modelu dość mocno okrojony m.in. o funkcje treningowe (planowanie własnych treningów, interwałów), wirtualnego partnera czy wysokościomierz. Edge Explore to dobra propozycja dla kolarzy, którzy szukają licznika z dużym ekranem (przekątna 76mm), wbudowaną mapą i funkcjami nawigacyjnymi. Model Explore można zsynchronizować ze smartfonem i odbierać z niego powiadomienia typu sms, mail itp. Szczegółową prezentację możliwości tego modelu znajdziecie w tym artykule.

garmin edge explore
Garmin Edge Explore
Garmin Edge 520

Garmin Edge 520 to zaawansowany licznik rowerowy, który idealnie wpasowuje się w mostek. W zestawie znajduje się też alternatywne mocowanie, które pozwala umieścić licznik nieco dalej od kierownicy. Model ten posiada kolorowy wyświetlacz i jest obsługiwany za pomocą przycisków. Brak slotu na kartę oraz niezbyt duża pamięć wewnętrzna stanowią ograniczenie przy instalacji map. Co prawda wgrywanie map do tego modelu jest możliwe o czym pisaliśmy tutaj, ale nie uzyskamy pełnej funkcjonalności map zainstalowanych w serii Edge 820 czy Edge 1030.

licznik garmin edge 520
Garmin Edge 520

Garmin Edge 520 stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla użytkowników, którzy oczekują od licznika funkcji treningowych. A tych w tym modelu nie brakuje. Jest wparcie dla wszystkich rodzajów czujników (za pośrednictwem protokołu ANT+), są opcje tworzenia treningu interwałowego czy treningów zaawansowanych, pojawiły się segmenty Strava oraz jakże przydatny przy obliczaniu stopnia nachylenia wysokościomierz ciśnieniowy. Premiera Edge 520 miała miejsce w 2015 roku, a licznik doczekał się już kontynuacji w dwóch poniżej zaprezentowanych seriach.

Garmin Edge 520 Plus

Nowa odsłona wymienionego powyżej licznika została wzbogacona o rowerową mapę Europy. Model ten nie posiada ekranu dotykowego, dlatego do obsługi Garmin Edge 520 Plus wykorzystujemy przyciski znajdujące się na obudowie. Urządzenie obsługuje funkcję kursów i potrafi nawigować zakręt po zakręcie, ale nie ma możliwości wyszukiwania lokalizacji na mapie po adresach. Ta funkcja jest dostępna w modelach Edge 530/820/830/1030. Po synchronizacji ze zgodnym telefonem, licznik obsługuję tryb LiveTrack i powiadomienia, a także (co jest nowością w stosunku do modelu bez + w nazwie) umożliwia przesyłanie zdefiniowanych wcześniej wiadomości z poziomu licznika do innych kolarzy. O Edge 520 Plus pisaliśmy także tutaj.

Garmin Edge 520 Plus
Garmin Edge 520 Plus
Garmin Edge 530

Licznik Garmin Edge 530 w stosunku do swojego poprzednika (520 Plus) zyskał większy wyświetlacz, szybszy procesor, dłuższy czas pracy na baterii oraz wsparcie dla odbioru sygnału z europejskiego systemu Galileo. W liczniku znajdziemy mapę Europy, a do obsługi wykorzystujemy przyciski znajdujące się na krawędziach obudowy. Sporym usprawnieniem jest opcja przeglądania mapy. Teraz poza przybliżaniem i oddalaniem możemy też za pomocą odpowiednich przycisków przesuwać mapę w celu zapoznania się z okolicą. Nie jest to tak przyjemne rozwiązanie jak w przypadku modeli z ekranem dotykowym, ale i tak cieszy. Fani MTB docenią nowe opcje związane z dynamiką jazdy czy graficzną prezentacją podjazdów. Więcej informacji o funkcjach tego modelu zaprezentowaliśmy tutaj.

Garmin Edge 530
Garmin Edge 530
Garmin Edge 820

Licznik Garmin Edge 820 gabarytowo oraz funkcjonalnie przypomina model Edge 520. Został on jednak wzbogacony w rekreacyjną mapę Europy oraz funkcję planowania tras znaną z serii Edge Touring. Dodatkowo licznik ten posiada dotykowy ekran oraz nowy tryb pracy UltraTrack, w którym czas pracy wynosi aż 24 godziny.

Licznik Garmin Edge 820
Garmin Edge 820

Edge 820 występuje w dwóch odmianach: zwykłej i explore. Wersja Explore nie posiada dodatków treningowych (m.in. brak wsparcia dla kalendarza treningów, treningów zaawansowanych, interwałów, testu FTP). W serii liczników Garmin Edge 820 po raz pierwszy zastosowano funkcję wykrywania zdarzeń (wysyłanie powiadomienia sms do wcześniej zdefiniowanych osób w przypadku wypadku drogowego) oraz grupowego śledzenia innych użytkowników.

Garmin Edge 830

Model bliźniaczo podobny do serii Garmin Edge 530. Kluczową różnicę stanowi sposób obsługi licznika. W tym przypadku do poruszania się po menu korzystamy z ekranu dotykowego. Poza tym urządzenie posiada dwa przyciski, które znajdują się na dolnej krawędzi. Garmin Edge 830 posiada wsparcie dla wszystkich rodzajów czujników zewnętrznych, z którymi może się połączyć za pomocą protokołu ANT+ lub Bluetooth. Model ten posiada wgraną w pamięci mapę i podobnie jak reszta liczników Edge z ekranem dotykowym, pozwala na wyszukiwanie adresów i planowanie tras bezpośrednio z poziomu licznika. Więcej informacji o różnicach w stosunku do swojego poprzednika (Edge 820) znajdziecie w tym artykule.

Garmin Edge 830
Garmin Edge 830
Garmin Edge 1030

Największy model z całego zestawienia powstał na bazie serii Garmin Edge 1000. Wielkość obudowy jest podobna, ale przeniesienie przycisków na dolną krawędź pozwoliło zastosować nieco większy ekran. Licznik Garmin Edge 1030 został także wyposażony w nowy rodzaj uchwytu do którego od dołu można bezpośrednio podpiąć dodatkową, zewnętrzną baterię. O wszystkich różnicach w stosunku do modelu 1000 pisaliśmy tutaj.

licznik Garmin Edge 1030
Garmin Edge 1030
Podsumowanie

Jeżeli nadal zastanawiacie się, który licznik będzie najbardziej odpowiadał Waszym potrzebom to sprawdźcie także tabele z porównaniem funkcji dostępną na stronie TRIGAR.pl. Wszystkie liczniki możecie także obejrzeć na żywo w stacjonarnych salonach firmy TRIGAR.pl, które znajdują się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

 

2 komentarze do “Który licznik Garmin wybrać, czyli przegląd serii Edge

  • 8 listopada, 2017 o 13:08
    Bezpośredni odnośnik

    Jak dla mnie edge 820 to rozwiązanie idealne. Nie za duży, nie za mały. W sam raz na mostek.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *