Przegląd aplikacji do trenażerów – Zwift, Tacx, Rouvy

Zimowy trening kolarski nie musi być już nudnym, żmudnym kręceniem kilometrów przed filmem lub serialem. Może być przyjemną przejażdżką ze znajomymi lub emocjonującym wyścigiem.
Wszystko to, dzięki producentom interaktywnych trenażerów oraz aplikacjom odwzorowujących realną jazdę.
We wpisie przedstawię najpopularniejsze aplikacje, które pozwolą Wam budować formę na sezon letni oraz zapewnią świetną zabawę.

Porównanie aplikacji do trenażerów rowerowych

ZWIFT

Platforma treningowa powstała w 2014 roku i bardzo szybko zyskała bardzo dużą popularność. Codziennie zwiftowe trasy przemierzają tysiące użytkowników z całego świata. Platforma bardzo szybko się rozwija, posiada wiele tras zaczynając od wyspy Watopii kończąc na trasach Mistrzostw Świata w Richmond, Yorkshire czy Innsbrucku.

Aplikacja pozwala nam na rywalizowanie online z innymi użytkownikami, tworzone są wyścigi lub meet-upy ze znajomymi. Możemy również korzystać z gotowych planów treningowych, co daje nam możliwość kontrolowania naszego rozwoju.

Aplikacja Zwift na telefonie
Aplikacja Zwift w telefonie

Dodatkowo do Zwifta warto dograć aplikację Zwift Companion. Jest to aplikacja służącą do komunikacji między użytkownikami, według mnie jest niezbędna dla każdego Zwiftera. Dzięki niej możemy dodawać znajomych, tworzyć czy dołączać do „ustawek” kolarskich. Mnie osobiście podoba się możliwość dawania sobie podczas jazdy „lajków”, nazywanych w Zwifcie „ride on”.

Platforma Zwift jest płatna. Miesięczny koszt wynosi 15 euro. Każdy nowy użytkownik może skorzystać z 7-dniowego darmowego konta. Z aplikacji możemy korzystać  poprzez telefon, tablet lub komputer.

TACX TRAINING

Platforma treningowa stworzona dla trenażerów Tacx. Aplikacja opiera się na nagraniach tras z całego świata z rzeczywistym odwzorowaniem terenu. Tras jest mnóstwo, od mitycznych podjazdów z Giro Italia czy Tour de France do płaskich przejazdów wzdłuż katalońskich plaż. Z aplikacją Tacx zwiedzimy spory kawałek Europy. Możemy również korzystać z planów treningowych.

Aplikacja Tacx Training również jest płatna płatnych. Subskrypcja występuje w kilku wariantach, miesięczna 10 lub 13 euro (z filmami w jakości HD), oraz roczna 100 euro lub 140 w HD. Tacx oferuje 10-dniowe darmowe konto dla przetestowania wszystkich interesujących nas funkcji. Aplikacja dostępna jest na telefon, tablet oraz komputer.

Zaletą aplikacją Tacx Training dla użytkowników zegarków i nawigacji Garmin jest możliwość połączenia konta Tacx z Garmin Connect.

Aplikacja Tacx Training komputer
Aplikacja Tacx Training na komputerze

ROUVY

Platforma jest bardzo podobna do Zwifta. Jednak jeździmy po nagranych kamerą trasach i ścigamy się. Możemy także skorzystać z gotowych treningów. Dużym plusem jest otwartość platformy, każdy użytkownik może nagrać swój własny film z trasy i eksportować go na platformę.

Aplikacja Rouvy

Rouvy jak każda aplikacja do trenażerów interaktywnych jest płatna. Miesięczna subskrypcja to koszt 12 euro, a roczna 144 euro. Rouvy zainstalujemy za telefonie, tablecie oraz komputerze.

Sterowanie trenażerem z urządzenia Garmin

Oczywiście korzystanie z platformy treningowych nie jest obowiązkowe 🙂 Jeśli posiadamy zgodne urządzenie Garmin możemy wgrać trening w zegarek lub nawigację, a także możemy sterować trenażerem. Funkcje te dostępne są dla zegarków Forerunner 945 oraz serii Fenix 6 oraz liczników serii Edge (z pominięciem Edge Explore).

W menu urządzeń można znaleźć opcję „trenażer”, po wejściu ukazuje się nam wykaz dostępnych funkcji, które obrazują zdjęcia poniżej.

  • Swobodna jazda pozwala nam na rozpoczęcie jazdy,
  • Realizuj kurs zezwala na jazdę po kursie który wcześniej ściągnęliśmy na urządzenie,
  • Realizuj aktywność pozwala na zrealizowanie aktynowości z historii treningów,
  • Realizuj trening to nic innego jak wykonanie zaplanowanego treningu,
  • Ustaw opór daje nam możliwość ustawienia odpowiedniego dla nas oporu pracy trenażera,
  • Ustaw nachylenie symuluje nam zadane nachylenie,
  • Ustaw docelową moc pozwala na ustawienie dokładnej wartości watów z jaką chcemy jechać.
    Screen z Garmin Edge - trenażerScreen z Garmin Edge - trenażer 2Screen z Garmin Edge - trenażer tacx

 

 

 

Czy bez trenażera interaktywnego mogę korzystać z aplikacji treningowych?

Korzystanie z aplikacji nie wymaga zaawansowanego technologicznie sprzętu. Jeśli posiadamy zwykły trenażer magnetyczny (np. Tacx Boost) lub rolkowy również możemy korzystać z zabawy na wirtualnych trasach. Wystarczy w takim wypadku klucz ANT+, czujnik prędkości oraz czujnik kadencji. Oczywiście nie poczujemy zmiany nachylenia terenu czy zjazdu, ale będziemy mogli jeździć z z innymi. Nasza moc będzie szacowana na podstawie wagi. W związku z tym, że takie dane są niedokładne, aplikacja Zwift nie umieści osób ścigających na czujnikach prędkości w rankingach.

Czujniki prędkości i kadencji Garmin
Czujniki prędkości i kadencji Garmin

Podsumowanie

Wybrałem do artykułu trzy najlepsze aplikacje, które według mnie są najbardziej dopracowane i zapewniają najlepsze wykorzystanie trenażera interaktywnego. Oczywiście aplikacji jest więcej i możecie spróbować choćby Trainer Road, Bkool czy Kinomap. Jesienno-zimowe treningi wcale nie muszą być już nudne, zalecam każdemu spróbowanie wirtualnej jazdy na przykład w centrach testowych Tacx.

Jeśli jesteście zainteresowanie zakupem trenażerów Tacx współpracujących z aplikacjami lub dodatkowych akcesoriów zapraszamy do sklepów Trigar. Polecamy także nasz tekst o wyborze trenażerów Tacx.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *