Jaki trenażer TACX wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W tym wpisie chcielibyśmy Wam przybliżyć kluczowe różnice w interaktywnych trenażerach TACX oraz opowiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Co daje trenażer? Łączność z aplikacjami

Zacznijmy od tego co kryje się pod pojęciem trenażerów “Smart”. Każdy z opisanych niżej trenażerów Smart jest interaktywny. Oznacza to, że można go połączyć ze smartfonem, tabletem czy komputerem, a także z czujnikami (np. tętna). Do łączności wykorzystywane są protokoły Bluetooth oraz ANT+. Na smartfonie czy komputerze instalujemy specjalną aplikację. Jest ich naprawdę sporo, a do najpopularniejszych należą Zwift, Rouvy, TrainerRoad czy Tacx Training. Aplikacje te pozwalają na przeprowadzanie zaplanowanych treningów, podczas których automatycznie zmienia się obciążenie na trenażerze. Co jednak ważniejsze na wielu z nich możemy ścigać się wirtualnie (sami lub ze znajomymi) na najsłynniejszych podjazdach jak np. Mount Ventoux. W każdym z modeli serii Smart otrzymujemy voucher na miesięczną subskrypcję aplikacji Zwift oraz Tacx.

Obecnie w ofercie Tacx posiada następujące trenażery:

W dalszej części artykułu przedstawimy po kolei wszystkie z nich.

Krótka charakterystyka trenażerów TACX

NEO Bike Smart

Zaczniemy od najbogatszego trenażera czyli NEO Bike Smart. Jak wskazuje nazwa jest to interaktywny rower, który możemy w pełni dopasować do siebie. Regulowana jest wysokość kierownicy, siodełka czy długość korby (od 170mm do 175mm). Wyposażony jest także w manetki więc można zmieniać biegi jak w zwykłym rowerze.

Poprzez wykorzystanie najnowszych technologii NEO Bike posiada odwzorowanie warunków jazdy np. po kamieniach czy bruku.

Trenażer jest niezwykle stabilny, co jest bardzo ważne gdy stajemy na pedałach aby pokonać końcówkę podjazdu z maksymalną mocą. Praca trenażera jest bardzo cicha dzięki czemu nie przeszkadzamy innym domownikom. 

Funkcje smart pozwalają na symulowanie zjazdu do 5% oraz podjazdów do 25%.

Maksymalny opór jaki może trenażer wygenerować to 2200W, a dokładność miernika mocy to 1%.

W zestawie z trenażerem znajduje się ekran LCD 4,5″, wentylatory, uchwyt na tablet, siodełko, kierownica, osłona przeciwpotna, koszyk Ciro, bidon, ręcznik Tacx oraz zasilacz.

Tacx Neo Bike Smart
Tacx Neo Bike Smart

TACX NEO 2T Smart

Kopią w odniesieniu do parametrów i funkcji NEO Bike’a jest TACX NEO 2T, różnica tkwi w tym, że tutaj montujemy swój rower.

Wszystkie parametry jazdy włącznie z symulowaniem nawierzchni terenu są takie same jak w NEO Bike. Ciekawostką jest, że NEO Bike wychyla się podczas pracy na boki, co sprawia że jazda na nim jest niezwykle realistyczna, przyjemna i oczywiście takie “bujanie” roweru pozwala na pedałowanie z maksymalną mocą.

Tacx Neo 2T Smart
Tacx Neo 2T Smart (zestaw nie zawiera roweru)

TACX FLUX 2 Smart

Kolejnym trenażerem smart w hierarchii Tacxa jest FLUX 2 Smart. Ten model parametrami odstaje nieco od wyższych modeli, ma za to niższą cenę. 

Maksymalny opór jaki jest w stanie wygenerować to 2000W. Symuluje on podjazdy do maksymalnie 16%, co wciąż jest bardzo dobrym wynikiem i wystarczy większości osób w sezonie zimowym. Dokładność danych z miernika mocy spada tutaj do 2.5%. W tym modelu zastosowano inny rodzaj magnesów niż w wyższych modelach. Dokładnie jest to 8 stałych magnesów ferrytowych i 8 elektromagnesów. Flux 2 smart posiada w zestawie adaptery na sztywną oś (142×12mm i 148×12mm).

Tacx Flux 2 Smart
Tacx Flux 2 Smart (zestaw nie zawiera roweru)

TACX FLUX S Smart

Przedostatnim modelem interaktywnym jest FLUX S Smart. To najtańszy nowoczesny trenażer Tacx, który nie wykorzystuje oporu wygenerowanego z rolki trenażera, ale dzięki magnesom.

Różnice względem modeli wyższych są zauważalne, ale tak naprawdę dla każdego amatora będzie to wystarczający i zaawansowany sprzęt treningowy.

Poprzez wykorzystanie mniejszego koła zamachowego, które jest 600 gram lżejsze niż w modelu FLUX 2, mamy do wykorzystania maksymalny opór do 1500W. Dokładność miernika to wciąż zadowalające 3%. Symulowanie podjazdu to maksymalnie do 10%. Zostały tutaj wykorzystane te same magnesy co w modelu FLUX 2.

Tacx Flux S posiada w zestawie adaptery na sztywną oś (142 × 12mm i 148 × 12mm) oraz zacisk na standardową oś (9mm). 

Jeśli niezbędne są wam dodatkowe adaptery możecie zakupić je tutaj.

Tacx Flux S Smart
Tacx Flux S Smart (zestaw nie zawiera roweru)

TACX Flow Smart

Ostatnim modelem Tacxa w ofercie trenażerów interaktywnych jest model Flow Smart.

Wykorzystuje on dość stary sposób budowy czyli wykorzystanie rolki, która generuje opór. Charakterystyka pracy Flow Smarta jest gorsza niż w wyższych modelach. Przede wszystkim musimy być świadomi dużego hałasu oraz wibracji. 

Do tego trenażera najlepiej jest posiadać dedykowaną oponę która zmniejsza generowanie hałasu oraz zwiększa przyczepność opony do rolki, kupicie ją tutaj.

Ten trenażer generuje maksymalny opór do 800W oraz symuluje podjazdy do 6%.

Tacx Flow Smart
Tacx Flow Smart (zestaw nie zawiera roweru)

Co znajdziemy w zestawie z trenażerem?

Wszystkie interaktywne trenażery Smart posiadają bębenek, który obsłuży kasety 9-10-11 rzędowe SHIMANO oraz SRAM. Jeśli posiadamy napęd CAMPAGNOLO musimy dokupić kompatybilny bębenek.

To samo dotyczy rozwiązań z kasetami MTB 12 rzędowymi od firmy SRAM będzie potrzebny nam drugi bębenek (SRAM XD, XDR). Tutaj link do bębenka dla NEO 2T Smart, a tutaj dla pozostałych trenażerów.

Ze względu na tak liczne kombinacje napędowe dodawanie kasety do zestawu mija się z celem. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie obecnego (posezonowego) napędu na zimowe miesiące i zakup nowej kasety do roweru na nowy sezon. 

Trenażery NEO 2T oraz Flux 2 SMART są wyposażone w każdy rodzaj adapterów (142×12mm i 148×12mm), co daje nam możliwość skorzystania z praktycznie każdego roweru. Tańsza wersja TACX FLUX S SMART posiada w zestawie tylko adapter na standardową oś 9mm. Większość nowych rowerów posiada tylną oś w standardzie tzw. „sztywna oś” i przy wyborze tego trenażera będzie wymagane dokupienie odpowiedniego adaptera.

W razie problemów z dobraniem odpowiedniego systemu mocowania, doboru bębenka lub kasety zapraszam do kontaktu.

Trenażery rolkowe

Tacx w ofercie posiada również trenażery rolkowe Galaxia T1100 oraz Antares 1000. Nie są to trenażery interaktywne więc nie da się ich podpiąc do aplikacji. Nie mają one także możliwości generowania oporu większego niż ten wynikający z przełożeń w rowerze.

Plusem trenażerów rolkowych jest konieczność utrzymywania równowagi i balans ciałem. Pozwala to na rozwój naszej koordynacji ruchowej.

Tacx Galaxia posiada “swing system”, pozwala to na zaabsorbowanie nagłej zmiany ruchu (przy przyspieszeniach, sprintach), co z kolei  przyczynia się do nie wypadnięcia z rolki trenażera. Przechowywanie Tacx Galaxia nie jest problemem ponieważ można go złożyć.

Pod tym linkiem można zobaczyć działanie systemu swing.

Trenażer Tacx Galaxia
Trenażer rolkowy Tacx Galaxia

Tacx Antares różni się od modelu Galaxia brakiem systemu swing. Wykorzystano w nim stożkowe rolki aby zapobiec zbyt łatwemu wypadaniu z rolek. Trenażer również jest składany co pozwala na bezproblemowe przechowywanie.

Wszystkie trenażery Tacx oraz dodatkowe akcesoria znajdziecie w sklepie internetowym TRIGAR.pl oraz w sieci sklepów stacjonarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *