Zasilanie zegarka Garmin Fenix 5

Z niecierpliwością czekamy na premierę nowej serii zegarków Garmin Fenix 5. Garmin Polska deklaruje, że zegarki trafią do sprzedaży jeszcze w pierwszym kwartale 2017 roku. Trzymamy ich za słowo. O różnicach w stosunku do serii Fenix 3 pisaliśmy już na łamach tego bloga oraz na stronie naszego sklepu trigar.pl.
W tym wpisie zwracamy uwagę na jeszcze jedną różnicę, a mianowicie na nowy rodzaj ładowarki jaki zastosował producent w serii Fenix 5.
Dotychczas wszystkie modele zegarków firmy Garmin posiadały ładowarki działające na zasadzie klipsa lub stacji dokującej.

Dla przykładu klips do ładowania zegarków z linii Garmin Fenix 3 wyglądał tak:

Klips do ładowania Garmin Fenix 3
Wpięcie zegarka Fenix 3 w powyżej zaprezentowaną ładowarkę nie jest skomplikowane, ale jak się okazuje można je jeszcze bardziej uprościć. Amerykanie słyną z prostych i funkcjonalnych rozwiązań, efektem czego nowa ładowarka do modelu Garmin Fenix 5 nie posiada żadnych zapadek, zacisków itp. mechanizmów. Wizualnie przypomina ona tradycyjny kabel USB/microUSB.
Ładowarka dla nowej serii zegarków Garmin Fenix 5

 

Ładowarka dla nowej serii zegarków Garmin Fenix 5
Wpięcie ogranicza się do wpięcia końcówki z czterema pinami do gniazda w zegarku:
Zrzut ekranowy z filmu autorstwa DC RainMaker „Garmin Fenix 5 Charger: Making a lasso!”
Nie wiemy czym kierował się producent zmieniając sposób zasilania. Jedno jest pewne, rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy. Na plus z pewnością przemawia łatwość wpięcia kabla do zegarka (choć w serii Fenix 3 też nie było to bardzo skomplikowane). Zapięcie jest bardzo solidne, ale co z tego skoro nie możemy w tym czasie korzystać z zegarka. I tu przechodzimy do wady tego zasilania.
O ile w przypadku gdy nie mamy potrzeby korzystania z power banku w terenie to nie ma na co narzekać. Zegarek komunikuje o rozładowaniu akumulatora? Kończymy trening, podpinamy zasilanie, czekamy na sygnał o naładowaniu i tyle.
Inaczej wygląda kwestia zasilania dla biegaczy ultra, którzy  chcieliby skorzystać z zewnętrznego źródła zasilania bez przerywania biegu. Niestety w serii Fenix 5 nie jest możliwe podpięcie zasilania przy równoczesnym zapięciu zegarka na nadgarstku. Owszem można skorzystać z power banku, ale zegarek trzeba zdjąć z nadgarstka co stanowi pewną niedogodność.
Zrzut ekranowy z filmu autorstwa DC RainMaker „Garmin Fenix 5 Charger: Making a lasso!”
Dla  przykładu pokazujemy jak wygląda zasilanie z zewnętrznego źródła dla serii Garmin Fenix 3:
Źródło: www.gizmodo.com
Na pocieszenie dla fanów biegów długodystansowych warto wspomnieć o tym, że w zegarkach Garmin Fenix 5 wydłużono czas pracy na baterii do 24 godzin w trybie zwykłego GPS oraz do aż 100 godzin w trybie oszczędzania baterii UltraTrack.

4 komentarzy do wpisu “Zasilanie zegarka Garmin Fenix 5

 • Wrzesień 21, 2017 at 11:21 am
  Permalink

  Witam,
  Właśnie stałem się szcześliwym posiadaczem fenixa 5. A moje pytanie do tematu ładowania jest takie: czy można ładować zegarek ładowarką od telefonu i podłączyć do gniazdka sieciowego ? chodzi mi o to, że z ładowarki telefonu wypinamy kabel USB\miniUSB i podłączmy do niej kabel dostarczony od garmina i podłączamy zegarek zmianat do komputera to do gniazdka sieciowego. Czy jest to możliwe i nie uszkodzimy zegarka ?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Wrzesień 21, 2017 at 2:50 pm
   Permalink

   Choć Garmin nigdzie oficjalnie tego nie pisze (sugerują zakup oryginalnego adaptera https://www.trigar.pl/pl/p/Adapter-AC-010-10635-01/408) to ładowanie fenixa za pośrednictwem adaptera od telefonu nie powinno go uszkodzić. Oryginalny adapter ma parametry 5V-2A. Osobiście ładuję swojego Fenix 5 za pomocą adaptera od iphone 7 i absolutnie nic mu się złego nie dzieje 🙂

   Odpowiedz
 • Luty 18, 2018 at 8:24 am
  Permalink

  Cześć mam problem nie mogę po rozładowaniu feniksa x5 naładować
  Czy spotkaliście się z takim problemem ??

  Odpowiedz
  • Luty 19, 2018 at 3:18 pm
   Permalink

   Nie spotkaliśmy się jeszcze z takim problemem. Jeżeli ładowanie odbywa się przez USB i laptop to warto sprawdzić czy problemu nie rozwiąże podłączenie Fenixa 5x bezpośrednio do sieci za pomocą adaptera od np. smartfona. Jeżeli i to nie przyniesie rozwiązania to będzie się trzeba skontaktować z serwisem (poland.upport@garmin.com)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *