Pulsoksymetr w zegarku Garmin, jak działa?

Czy wiesz, że niski poziom saturacji krwi może być wczesnym sygnałem wielu schorzeń? Pulsoksymetr w zegarku Garmin pozwala na bieżąco monitorować ten parametr i reagować na niego, by zapobiec poważnym problemom zdrowotnym. Zobaczmy więc, w jaki sposób działa ta wyjątkowa funkcja.

Pulsoksymetr (Pulse Ox) w kompatybilnych smartwatchach Garmin może dostarczyć cennych informacji o poziomie natlenienia Twojej krwi. Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem dążącym do szczytowej formy, czy osobą skupiającą się na utrzymaniu dobrego samopoczucia.

Różne czynniki, takie jak wysokość nad poziomem morza, aktywność fizyczna oraz stan zdrowia danej osoby, mogą wpływać na odczyty pulsoksymetru. Jednak eksperci medyczni wskazują, że wartość (SpO2) powinna w większości przypadków wynosić 95% lub więcej.

Dlaczego to ważne?

Oczywistym jest, że wszystkie komórki w naszym organizmie potrzebują tlenu do prawidłowego funkcjonowania. Świadomość poziomu SpO2 pomaga zrozumieć, jak ciało reaguje na różne sytuacje i może służyć jako wskazówka ważnych zmian w zdrowiu.

Pulsoksymetr w zegarku Garmin, jak działa?

Celem naszego organizmu jest dostarczenie natlenionej krwi do każdej komórki ciała poprzez układ oddechowy. Układ krążenia, obejmujący serce, płuca i krew, działa więc kompleksowo, pobierając tlen z otoczenia przy pomocy układu oddechowego.

Tlen pobrany z powietrza, wypełnia nasze płuca podczas wdechu, a następnie miesza się z krwią z każdym uderzeniem serca. Pulsoksymetr mierzy ilość tlenu (w porównaniu do maksymalnej pojemności) we krwi w czasie jej krążenia w organizmie.

Najlepiej wyobrazić sobie krew jako pociąg, natomiast tlen jako jego pasażerów. Pulsoksymetr informuje, jak bardzo zatłoczony jest pociąg w porównaniu ze swoją maksymalną pojemnością. Jeśli na każdym miejscu siedzi pasażer, mamy sytuację idealną.

Jaki rodzaj światła wykorzystuje Pulsoksymetr?

Diody pulsoksymetru (Pulse Ox) emitują różnej długości fale światła czerwonego i podczerwonego. To NIE jest laser, dlatego nie ma obaw przed jego kontaktem ze skórą, ani bezpośrednim oglądaniem.

Korzystanie z pulsoksymetru a żywotność baterii

Jeśli będziesz korzystać z pulsoksymetru w trybie uśpienia lub przez cały dzień, czas działania Twojego zegarka ulegnie skróceniu. Dodatkowo, ciągły pomiar podczas snu lub przez cały dzień nie rozpocznie się, jeśli poziom naładowania baterii będzie zbyt niski.

Jak często monitorować poziom tlenu we krwi?

Częstotliwość rejestracji danych pulsoksymetru zależy od ustawień zegarka i może się różnić w zależności od modelu. Do wyboru są trzy tryby.

Na żądanie

Tryb ten włącza się po przewinięciu do widżetu Pulsoksymetr i służy do odczytywania poziomu SpO2 w danym momencie. Jeśli kontrolę „na żądanie” wykonasz kilka razy w ciągu 5 minut, w aplikacji Garmin Connect zobaczysz średnią wartość tych odczytów.

Cały dzień

Po uruchomieniu trybu całodniowego, zegarek będzie sprawdzał poziom SpO2 co 5-15 minut. Jeśli zegarek wykryje wysoki poziom ruchu (np. bieg), zmniejszy częstotliwość pomiarów. W czasie przeglądania widżetu pulsoksymetru na zegarku zobaczysz średnią odczytów z każdej godziny.

Podczas snu

Tryb przeznaczony do monitorowania poziomu SpO2 w nocy, generuje odczyty co minutę. Urządzenie rejestruje dane w godzinach snu, ustawionych w profilu Garmin Connect. Podobnie jak w przypadku trybu całodniowego, tryb podczas snu skraca czas pracy baterii urządzenia.

Dlaczego odczyt pulsoksymetru jest niski?

Warto pamiętać, że pozycja ramienia może utrudniać przepływ krwi do nadgarstka. Dzięki czemu niekorzystnie wpływa na odczyty sprawiając, że są niższe niż w rzeczywistości. Jeśli to możliwe, utrzymuj rękę na poziomie serca, która sprzyja dobremu krążeniu.

Jak prawidłowo dopasować zegarek Garmin?

Podczas próby uzyskania odczytu pulsoksymetru z zegarka może pojawić się komunikat: sprawdź dopasowanie zegarka. Jeśli tak się stanie, popraw dopasowanie zegarka zgodnie z tymi wskazówkami:

  • Czujnik tętna musi przez cały czas pozostawać w kontakcie ze skórą
  • Zaleca się noszenie zegarka po zewnętrznej stronie nadgarstka
  • Zegarek musi być noszony dość ciasno, ale nie za ciasno
  • Zbyt ciasny zegarek może ograniczać przepływ krwi
  • Noszony zbyt luźno, może się przesuwać, tworząc szczelinę pomiędzy czujnikiem tętna a skórą
  • Dobre dopasowanie oznacza, że możesz poruszać zegarkiem, a skóra pod nim porusza się wraz z nim

Danych pochodzących z pulsoksymetru nie należy wykorzystywać do diagnozowania, leczenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie lub schorzeniu. Pulsoksymetr w zegarku Garmin może jednak dostarczyć cennych danych osobom prowadzącym aktywny tryb życia.

Aklimatyzacja do wysokości a pulsoksymetr

W miarę wzrostu wysokości, na której się znajdujesz, Twój poziom natlenienia krwi może spadać. Znajomość danych dotyczących natlenienia krwi pomaga określić, jak organizm aklimatyzuje się do wysokości w sportach alpinistycznych i ekspedycjach.

Profil wysokości pomaga w odczytywaniu zmian analizowanych przez pulsoksymetr stosownie do aktualnej wysokości, na której się znajdujesz. Na zegarku odczyty pulsoksymetru wyświetlają się jako procent stężenia tlenu we krwi oraz jako odpowiedni kolor na wykresie.

Pulsoksymetr w zegarku Garmin, podsumowanie

Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, czy osobą dbającą o zdrowie, pulsoksymetr w zegarku Garmin jest wartościowym narzędziem. Zainwestuj w swoje zdrowie, już dziś zamów swój zegarek Garmin na TRIGAR.PL lub w jednym z siedmiu salonów firmowych TRIGAR!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *