Z niecierpliwością czekamy na premierę nowej serii zegarków Garmin Fenix 5. Garmin Polska deklaruje, że zegarki trafią do sprzedaży jeszcze w pierwszym kwartale 2017 roku. Trzymamy ich za słowo. O różnicach w stosunku do serii Fenix 3 pisaliśmy już na łamach tego bloga oraz na stronie naszego sklepu trigar.pl.
W tym wpisie zwracamy uwagę na jeszcze jedną różnicę, a mianowicie na nowy rodzaj ładowarki jaki zastosował producent w serii Fenix 5.
Dotychczas wszystkie modele zegarków firmy Garmin posiadały ładowarki działające na zasadzie klipsa lub stacji dokującej.

Dla przykładu klips do ładowania zegarków z linii Garmin Fenix 3 wyglądał tak:

Klips do ładowania Garmin Fenix 3
Wpięcie zegarka Fenix 3 w powyżej zaprezentowaną ładowarkę nie jest skomplikowane, ale jak się okazuje można je jeszcze bardziej uprościć. Amerykanie słyną z prostych i funkcjonalnych rozwiązań, efektem czego nowa ładowarka do modelu Garmin Fenix 5 nie posiada żadnych zapadek, zacisków itp. mechanizmów. Wizualnie przypomina ona tradycyjny kabel USB/microUSB.
Ładowarka dla nowej serii zegarków Garmin Fenix 5

 

Ładowarka dla nowej serii zegarków Garmin Fenix 5
Wpięcie ogranicza się do wpięcia końcówki z czterema pinami do gniazda w zegarku:
Zrzut ekranowy z filmu autorstwa DC RainMaker „Garmin Fenix 5 Charger: Making a lasso!”
Nie wiemy czym kierował się producent zmieniając sposób zasilania. Jedno jest pewne, rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy. Na plus z pewnością przemawia łatwość wpięcia kabla do zegarka (choć w serii Fenix 3 też nie było to bardzo skomplikowane). Zapięcie jest bardzo solidne, ale co z tego skoro nie możemy w tym czasie korzystać z zegarka. I tu przechodzimy do wady tego zasilania.
O ile w przypadku gdy nie mamy potrzeby korzystania z power banku w terenie to nie ma na co narzekać. Zegarek komunikuje o rozładowaniu akumulatora? Kończymy trening, podpinamy zasilanie, czekamy na sygnał o naładowaniu i tyle.
Inaczej wygląda kwestia zasilania dla biegaczy ultra, którzy  chcieliby skorzystać z zewnętrznego źródła zasilania bez przerywania biegu. Niestety w serii Fenix 5 nie jest możliwe podpięcie zasilania przy równoczesnym zapięciu zegarka na nadgarstku. Owszem można skorzystać z power banku, ale zegarek trzeba zdjąć z nadgarstka co stanowi pewną niedogodność.
Zrzut ekranowy z filmu autorstwa DC RainMaker „Garmin Fenix 5 Charger: Making a lasso!”
Dla  przykładu pokazujemy jak wygląda zasilanie z zewnętrznego źródła dla serii Garmin Fenix 3:
Źródło: www.gizmodo.com
Na pocieszenie dla fanów biegów długodystansowych warto wspomnieć o tym, że w zegarkach Garmin Fenix 5 wydłużono czas pracy na baterii do 24 godzin w trybie zwykłego GPS oraz do aż 100 godzin w trybie oszczędzania baterii UltraTrack.

10 komentarzy do “Zasilanie zegarka Garmin Fenix 5

 • 21 września, 2017 o 11:21
  Bezpośredni odnośnik

  Witam,
  Właśnie stałem się szcześliwym posiadaczem fenixa 5. A moje pytanie do tematu ładowania jest takie: czy można ładować zegarek ładowarką od telefonu i podłączyć do gniazdka sieciowego ? chodzi mi o to, że z ładowarki telefonu wypinamy kabel USB\miniUSB i podłączmy do niej kabel dostarczony od garmina i podłączamy zegarek zmianat do komputera to do gniazdka sieciowego. Czy jest to możliwe i nie uszkodzimy zegarka ?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 21 września, 2017 o 14:50
   Bezpośredni odnośnik

   Choć Garmin nigdzie oficjalnie tego nie pisze (sugerują zakup oryginalnego adaptera https://www.trigar.pl/pl/p/Adapter-AC-010-10635-01/408) to ładowanie fenixa za pośrednictwem adaptera od telefonu nie powinno go uszkodzić. Oryginalny adapter ma parametry 5V-2A. Osobiście ładuję swojego Fenix 5 za pomocą adaptera od iphone 7 i absolutnie nic mu się złego nie dzieje 🙂

   Odpowiedz
 • 18 lutego, 2018 o 08:24
  Bezpośredni odnośnik

  Cześć mam problem nie mogę po rozładowaniu feniksa x5 naładować
  Czy spotkaliście się z takim problemem ??

  Odpowiedz
  • 19 lutego, 2018 o 15:18
   Bezpośredni odnośnik

   Nie spotkaliśmy się jeszcze z takim problemem. Jeżeli ładowanie odbywa się przez USB i laptop to warto sprawdzić czy problemu nie rozwiąże podłączenie Fenixa 5x bezpośrednio do sieci za pomocą adaptera od np. smartfona. Jeżeli i to nie przyniesie rozwiązania to będzie się trzeba skontaktować z serwisem (poland.upport@garmin.com)

   Odpowiedz
 • 27 stycznia, 2019 o 20:06
  Bezpośredni odnośnik

  Cześć,
  W moim fenixsie 5 bateria po naładowaniu do 100% trzyma około 5 do 7 dni w tybie smartwatch to znaczy, że mam włączony całodobowy pomiar tętna. Z telefonem łączę sie sporadycznie ( raz dziennie na kilka minut ). 3 razy w tyg biegam z gps przez 30 min. Producent podaje czas działania do 12 dni w trybie smartwatch. Mam obawy ze moja bateia za szybko się rozładowuje. A jak u was to wygląda?
  Dodam, że porównywałem wyniki z fenixem 3 HR i on o wiele lepiej trzyma baterię. Mi potrafi spaść nawet 10 % przez noc kiedy jest nieużywany.

  Odpowiedz
  • 30 stycznia, 2019 o 12:17
   Bezpośredni odnośnik

   Warto sprawdzić czy w ostatnim czasie były dla zegarka pobierane jakieś dodatki ze sklepu Garmin Connect IQ (tarcze zegarka, widżety). Niektóre z nich mogą mocno „zjadać” baterię.

   Odpowiedz
  • 17 lutego, 2019 o 19:57
   Bezpośredni odnośnik

   W moim przypadku bateria w trybie zegarka wytrzymywała 4 do 5 dni. Oddałem go do serwisu, po 2 tygodniach w ramach gwarancji otrzymałem nowy zegarek. Producent uznał moja reklamacje. Na razie po 2 dniach jest dobrze, zobaczymy jak będzie dalej

   Odpowiedz
   • 22 lutego, 2019 o 10:25
    Bezpośredni odnośnik

    Warto obserwować czas pracy zegarka. Jeżeli faktycznie mocno odbiega od deklarowanego przez producenta to należy skontaktować się z serwisem. Zanim jednak to zrobimy polecamy sprawdzić czy na szybkie zużycie baterii nie ma wpływu któraś z dodatkowo zainstalowanych w zegarku aplikacji, tarczy itp. Mieliśmy ostatnio przypadek, że jedna z tarcz (pomimo tego, że nie była ustawiona jako główna w zegarku) powodowała znaczące zużycie baterii. Odinstalowanie tarczy rozwiązało problem.

    Odpowiedz
 • 10 września, 2020 o 18:47
  Bezpośredni odnośnik

  Niestety podpięcie zasilania kończy trening i nie znalazłem info żeby dało się to zmienić. Podczas długiej jazdy rowerem (16h) nie sprawdził się. Zwłaszcza sparowany z czujnikiem mocy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *