Własne alerty ruchu w zegarku Garmin Fenix 3

Garmin Fenix 3 został wyposażony w monitor śledzenia dobowej aktywności. Wbudowany akcelerometr zlicza m.in. ile kroków i jaki dystans pokonaliśmy w ciągu dnia. Zegarek posiada także tzw. alerty ruchu, których zadaniem jest zmotywowanie nas do większej aktywności.
Alerty te są szczególnie przydatne dla ludzi prowadzących siedzący tryb pracy. Po godzinie braku aktywności zegarek zawibruje, a na  jego ekranie pojawi się komunikat „Rusz się”. W tym momencie otrzymujemy sygnał, że czas wstać od biurka. Jeżeli nie wykonamy żadnych czynności to przez kolejną godzinę co kwartał będziemy otrzymywali takie samo powiadomienie.
Jeśli natomiast zdecydujemy się na krótki spacer to po kilku minutach ruchu zegarek ponownie zawibruje i tym razem na ekranie wyświetli komunikat „Pas ruchu czysty”
W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy jak zmienić fabrycznie zainstalowane w zegarku Garmin Fenix 3 alerty ruchu Rusz się i Pas ruchu czysty na własne komendy.
Z poziomu ustawień zegarka można je jedynie całkowicie wyłączyć (Menu>Ustawienia>Śledzenie aktywności>Alert ruchu>Włączone lub wyłączone).


Aby ustawić własne powiadomienia o ruchu musimy dokonać edycji pliku odpowiadającego za polskie menu w zegarku Fenix 3.

[Edit z dnia 03.11.2016] Podana instrukcja została sprawdzona na systemach operacyjnych Windows 7 i Windows 10.

Pierwsza czynność to podłączenie zegarka do komputera:

Czekamy kilkanaście sekund aż komputer rozpozna nowe urządzenie, a następnie wybieramy je [1] i otwieramy folder o nazwie GARMIN [2]:

 

Odnajdujemy na liście folder o nazwie TEXT i otwieramy go [3]:

 

 

W tym miejscu znajdują się pliki z różnymi wersjami językowymi. Każdy z plików pozwala ustawić w zegarku Fenix 3 menu w innym języku. Zanim przejdziemy do edycji pliku POLISH.LN2 zalecamy stworzenie kopii zapasowej. W tym celu klikamy na w/w pliku prawym przyciskiem myszki [4] i dalej z listy wybieramy Kopiuj [5]. Skopiowany plik wklejamy w dowolne miejsce na dysku komputera (w przyszłości gdybyście chcieli wrócić do oryginalnej wersji wystarczy do folderu TEXT wkleić skopiowany przed chwilą plik):

 

 

Aby moc dokonać zmian w pliku POLISH.LN2 musimy zmienić jego rozszerzenie. Klikamy prawym klawiszem myszki na tym plik [6] i wybieramy z listy Zmień nazwę [7]:

 

Zmieniamy rozszerzenie z .LN2 na .TXT i otwieramy plik o nazwie POLISH.TXT [8]:

 

W efekcie otworzy się okno w notatniku. Klikamy lewym klawiszem myszki w dowolne miejsce w tekście [9], a następnie z klawiatury wybieramy kombinację CTRL+F  (wywołanie narzędzia wyszukiwania w tekście). W nowym oknie wpisujemy słowo rusz [10],  a następnie klikamy Znajdź następny. W tekście podświetli się rusz się [12]:

 

 

Zmieniamy polecenie Rusz się! na własną komendę np. Koniec siedzenia! [13]. W związku z ograniczonym miejscem na ekranie zegarka zalecamy stosowanie krótkich poleceń:

 

W tej samej linijce tekstu (nieco po lewej) znajduje się także kolejny alert Pas. ruchu czysty [14]:

Usuwamy komendę Pas. ruchu czysty i wpisujemy własną treść alertu [15]:

 

Po zmianie obu powiadomień klikamy na ikonę zamknięcia okna x [16] i zapisujemy zmiany w pliku [17]:

 

Na zakończenie pozostało już tylko zmienić rozszerzenie pliku Polish.txt na POLISH.LN2 [18]:

Odłączamy zegarek od komputera. Od teraz Twój Fenix 3 będzie motywował Cię do aktywności Twoimi własnymi komendami.
Jeżeli podoba Ci się ten wpis to będziemy bardzo wdzięczni za jego dalsze udostępnianie na facebooku i innych portalach społecznościowych.
Zainteresowanych zakupem zegarka z serii Garmin Fenix 3 zapraszamy z kolei do naszego sklepu www.trigar.pl

26 komentarzy do “Własne alerty ruchu w zegarku Garmin Fenix 3

 • 2 listopada, 2016 o 23:37
  Bezpośredni odnośnik

  Autor zapomniał dodać że sposób działa pod Windozą. Na Macu zmiana powrotna na LN2 poza zmianą rozszerzenia nie zmienia struktury pliku. Nadal jest to TXT. Po wgraniu do zegarka TRACIMY JĘZYK POLSKI. Warto sprawdzać zanim coś takiego się opublikuje – na windowsie świat się nie kończy….

  Odpowiedz
  • 24 czerwca, 2018 o 11:40
   Bezpośredni odnośnik

   Ja mam windows 10 64x i mi nie zmienia pliku na pierwotny czyli LN2 i nie wiem w czym problem i nie wiem jak sobie z tym poradzić?

   Odpowiedz
 • 3 listopada, 2016 o 16:58
  Bezpośredni odnośnik

  Faktycznie nie mieliśmy okazji zrobić testu na Macu. Dziękujemy za informację. W tekście dodaliśmy informację o tym, że instrukcja została sprawdzona jedynie na systemach win7 i win10.

  Odpowiedz
 • 10 listopada, 2016 o 10:12
  Bezpośredni odnośnik

  Rozumiem, że pod hasłem swoje opcje chodzi o własny alert. Jeżeli na zakończenie edycji pliku Polish zapiszemy zmiany, a następnie przywrócimy rozszerzenie na oryginalne .LN2 to język polski zostaje zostaje zachowany (testowane na windows 7 i nowsze)

  Odpowiedz
 • 24 kwietnia, 2017 o 19:49
  Bezpośredni odnośnik

  Potrzebuje pomocy. Zrobiłem troszkę inaczej niż opisaliście. Nie zmieniłem rozszerzenie pliku tylko otworzyłem go za pomocą notatnika, zmieniłem komendy i zapisałem. Niestety wszystkie pliki zmieniły się na notatnik tzn gdy otwieram plik od razu otwiera się plik w notatniku. I pewnie przez to zegarek nie widzi tych plików. Czy jest jakiś sposób aby to zmienić, odwrócić? Za pomoc z góry bardzo dziękuję.

  Odpowiedz
  • 25 kwietnia, 2017 o 09:58
   Bezpośredni odnośnik

   Witam. Wysłałem prywatną wiadomość z instrukcją. Mam nadzieję, że któryś z podanych sposobów rozwiąże problem 🙂

   Odpowiedz
 • 24 maja, 2017 o 18:23
  Bezpośredni odnośnik

  Na fenixie 5 niestety nie działa. Każda zmiana tekstu powoduje zmianę języka na angielski, mimo wybrania jako systemowego. Co prawda niektóre komunikaty są po polsku,ale większość niestety nie

  Odpowiedz
  • 30 maja, 2017 o 08:44
   Bezpośredni odnośnik

   Niestety nie mieliśmy jeszcze okazji robić testów na modelu Fenix 5. Najprawdopodobniej producent zmienił coś w strukturze plików. Poza tym ta funkcja nie jest wspierana przez Garmina, a opis był naszym autorskim pomysłem na urozmaicenie komunikatu o braku aktywności 🙂

   Odpowiedz
 • 5 września, 2017 o 11:25
  Bezpośredni odnośnik

  Mam problem robię wszystko zgodnie z instrukcją na Win10 i fenixie 3 i nie da rady zmienić po zapisaniu pliku .txt na .LN2 tzn zmienia się ale i tak pozostaje jako dokument tekstowy… i co?? 😉

  Odpowiedz
 • 13 lutego, 2018 o 14:31
  Bezpośredni odnośnik

  Dokładnie- po wykonaniu wszystkich poleceń nie można zmienić rozszerzenia pliku z txt na LN2 co skutkuje brakiem j. polskiego z zegarku.

  Odpowiedz
 • 12 czerwca, 2018 o 07:47
  Bezpośredni odnośnik

  ja zrobiłem tak jak opisie. txt zamienił sie na LN2. Ale teksty (mimo że zmienione) wyświetlają sie „po staremu” 🙂

  Odpowiedz
  • 13 czerwca, 2018 o 09:26
   Bezpośredni odnośnik

   Po zmianie pliku TEXT i odłączeniu zegarka od komputera, należy jeszcze wyłączyć zegarek i po kilku sekundach uruchomić go ponownie. Taka procedura pomogła w przypadku modelu Fenix 5

   Odpowiedz
 • 14 września, 2018 o 09:10
  Bezpośredni odnośnik

  Proponuje do edycji pliku wykorzystać program Notepad++ – raz że nie trzeba zmieniać rozszerzenia, a dwa N++ wygląda przyjaźniej bo każdą frazę mamy w osobnym wierszu a nie jak w notatniku „wszystko w kupie”

  Odpowiedz
 • 5 lutego, 2020 o 10:21
  Bezpośredni odnośnik

  Rozwiązaniem problemu
  Plik POLISH.LN2 należy skopiować na dysk komputera i na komputerze dokonać edycji a nie na pamięci zegarka. A później po zmianie nazwy na komputerze skopiować plik i zamienić go z tym na garminie.
  Na komputerze przy zmianie nazwy pliku, format zostanie zapisany poprawnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *