Początek roku 2022 przynosi nam ciekawe nowości od Garmina w postaci właśnie zaprezentowanego zegarka Garmin Venu 2 Plus. Jest to najnowszy przedstawiciel zegarków Garmin o charakterze smartwatcha. Poniższy artykuł przybliży jego pełną specyfikację oraz przedstawi nowości, na które na pewno wielu użytkowników czekało.
Parametry techniczne
Venu 2 Plus jak wskazuje nazwa jest udoskonalonym modelem dostępnego już w ofercie zegarka Venu 2. Nie należy wiec spodziewać się tutaj radykalnych zmian, a raczej ulepszeń do znanego już modelu. Rozmiar koperty modelu Venu 2 Plus to dokładnie 43.6 x 43.6 x 12.6mm. Wielkościowo jest zatem zbliżona do Venu 1 i jest ona pomiędzy rozmiarem Venu 2 oraz Venu 2s. Warto też zwrócić uwagę na to, iż Venu 2 Plus nie posiada mniejszej wersji koperty, tak jak to było w przypadku modeli Venu 2s.
Znakiem rozpoznawczym serii Venu jest wbudowany ekran AMOLED w który zaopatrzony również został najnowszy wariant. Miłą niespodzianką jest fakt, że przy odrobinie mniejszych gabarytach ekran posiada 1,3” oraz rozdzielczość 416x416px. Jest to rozwiązanie analogiczne do tego, które zastosowano w Venu 2. Całość przed uszkodzeniem chroni szkło Corning Gorilla Glass 3.
Pozostałe parametry są zbieżne z poprzednikami. Mamy tutaj bezprzewodową łączność Bluetooth, ANT + oraz Wi-Fi. Zegarek jest kompatybilny z paskami Quick Release 20mm.
Zwiększona funkcjonalność urządzenia odbiła się minimalnie na jego maksymalnym czasie pracy na baterii. Model Venu 2 osiągał czas pracy do 11 dni, z kolei Venu 2 Plus pozwala na czas pracy do 9 dni w trybie zegarka oraz do 8 godzin w trybie GPS + Muzyka.
W modelu Venu 2 Plus zastosowany został optyczny czujnik tętna czwartej generacji. Pozwala on na całodobowe monitorowanie tętna wraz z odczytem poziomu saturacji (natlenienia krwi), a także odczyt tętna podczas pływania.
Na koniec warto przypomnieć, że urządzenie posiada również wbudowany wysokościomierz barometryczny, dzięki czemu sprawdzi się podczas jazdy na nartach czy snowboardzie. W zegarku znajdziemy również klasyczny kompas ułatwiający nam nawigację w terenie. Podobnie jak poprzednicy Venu 2 Plus nie będzie mógł jednak nawigować po wgranej wcześniej trasie.
Nowości w Garmin Venu 2 Plus
Zaczniemy od nowych funkcji, bo przecież to nas najbardziej interesuje :). Garmin Venu 2 Plus wprowadza tylko (lub aż) dwie nowe ważne funkcje, których użytkownicy oczekiwali od dawna.
Pierwszą nowością jest możliwość wykonywania połączeń bezpośrednio z zegarka po sparowaniu z kompatybilnym smartfonem. Urządzenie w dalszym ciągu nie posiada wbudowanej karty e-sim, pozwala jednak na wybranie numeru telefonu i rozpoczęcie połączenia głosowego bezpośrednio z ekranu zegarka. Urządzenie wykorzystuje wbudowany mikrofon do przechwytywania naszych słów. Dźwięk z kolei możemy uzyskać poprzez wbudowany w urządzenie głośnik lub klasycznie przez telefon albo podpięte do niego słuchawki.
Drugą nowością jest współpraca zegarka z wbudowanym asystentem głosowym w smartfonie (Siri, Google Assistant lub Bixby). Pozwoli to na odpowiadanie na wiadomości tekstowe, zadawanie pytań, wyszukiwanie informacji w Internecie czy sterowanie kompatybilnymi urządzeniami smart.
Warto podkreślić, że nowe Venu 2 Plus wciąż cechuje pełna wodoszczelność 5ATM. Oznacza to, że z zegarkiem możemy bez żadnych przeszkód pływać na basenie. Jest to wyższa klasa wodoszczelności niż może się pochwalić większość konkurentów.
Jak zatem widać zegarki firmy Garmin zyskują z każdym kolejnym modelem funkcjonalność, która z czasem powinna pozwolić na prawie całkowite zastąpienie smartfona tak w trakcie ćwiczeń jak i w codziennym użytkowaniu.
Obsługiwane aktywności
Zegarek podobnie jak model Venu 2 posiada ponad 25 wbudowanych aktywności. Wśród nich znajdziemy wykorzystujące sygnał GPS ale także aktywności wykonywane wewnątrz pomieszczeń które z tego sygnału nie korzystają. Dokładna lista aktywności dostępna jest poniżej:
|
|
|
|
Gdyby tego było mało, każdą aktywność można skopiować nadając jej inną nazwę. Wśród nich możemy znaleźć też takie jak koszykówka, gimnastyka czy sztuki walki.
Zaawansowane funkcje sportowe w Venu 2 Plus
W przeciwieństwie do modeli serii Garmin Forerunner, Venu 2 Plus nie posiada zaawansowanych funkcji sportowych takich jak: efektywność treningu, stan treningu, charakter obciążenia treningowego, dynamiki biegu czy asystenta odpoczynku. Mimo to pozwala na zarejestrowanie w zasadzie dowolnej aktywności dzięki wbudowanemu odbiornikowi systemów GPS, GLONASS oraz Galileo. W porównaniu do wyższych modeli z serii Forerunner w Venu nie znajdziemy triathlonu, duathlonu ani pływania w akwenie otwartym (open water).
Nie oznacza to, że urządzenie przeznaczone jest jedynie dla osób które biegają czy jeżdżą na rowerze sporadycznie. W dalszym ciągu jest to wytrzymały sportowy zegarek, jak na Garmina przystało.
Najważniejszymi zaawansowanymi funkcjami sportowymi w Venu 2 Plus są:
- Możliwość podłączenia dodatkowych czujników (np. tętna, kadencja i prędkości na rower).
- Zaawansowane treningi, które możemy zaplanować w aplikacji Garmin Connect, a następnie przenieść na nasze urządzenie.
- Gotowe plany treningowe, które tak jak powyżej możemy pobrać z GC lub skorzystać z opcji treningów sugerowanych przez trenera Garmin Coach.
- Wykrywanie stylu podczas pływania.
- Szacowanie pułapu tlenowego (Vo2 max).
Stary-nowy Venu 2 Plus
Skoro już mamy za sobą nowości i obsługiwane aktywności sportowe to przypomnijmy co do tej pory można było znaleźć w modelach serii Venu 2.
Jako, że seria Venu to zegarki o charakterze bardziej smartwatchowym, posiadamy tu szereg funkcji typowych dla takiego typu zegarka. Poza wspomnianym ekranem dotykowym, urządzenie posiada również funkcję odtwarzania muzyki bezpośrednio z zegarka, a także możliwość płacenia urządzeniem przy wykorzystaniu płatności zbliżeniowych Garmin Pay.
Urządzenie pozwala na monitorowanie snu, stresu (zmienność pracy serca), poziomu energii Body Battery, całodobowego tętna czy nawodnienia. Oczywistością jest liczenie kroków pokonanych w ciągu dnia (bez GPS), minut intensywnej aktywności czy pokonanych pięter dzięki wspomnianemu wysokościomierzowi. W dużej mierze jest to zatem w dalszym ciągu model Venu 2 z dodatkowymi funkcjami typu smart.
Venu 2 Plus – Dostępne kolory i ceny
W momencie premiery otrzymaliśmy trzy warianty kolorystyczne nowego zegarka:
- Szary ze srebrnymi metalowymi elementami,
- Czarny z czarno-szarymi elementami,
- Biały ze złotymi elementami metalowymi.
Pomimo braku jednoznacznego podziału zegarków na damskie/męskie na pewno ostatni z kolorów nadaje urządzeniu charakteru typowo damskiego i będzie wiodącym damskim smartwatchem w 2022 roku.
Oczywiście jak wspomnieliśmy do tych modeli dostępny jest szereg wymiennych pasków Quick Release 20mm w różnych kolorach, zarówno silikonach jak i skórzanych. Cena wszystkich modeli Venu 2 Plus jest taka sama i wynosi 2099 zł.
Nasza opinia o nowym Garminie
Pojawienie się nowego przedstawiciela serii Venu niewątpliwie zamiesza w obecnym układzie zegarków Garmin. Venu 2 Plus zapowiada się jako jeden z najciekawszych modeli w ofercie na nadchodzący 2022 rok. Jesteśmy niezwykle ciekawi kolejnych premier i tego jak użytkownicy polubią nowe modele.
Liczyłem że dodadzą nawigowanie po śladzie, czy powrót do punktu startu po swoim śladzie . Szkoda 🙁