Garmin Tread Overland i SxS Edition 8 i 10 calowe nawigacje terenowe

Rok po ogłoszeniu Garmin Tread amerykański producent prezentuje aż trzy nowe wersje mocno rozbudowując gamę produktów tej serii. Przypomnijmy Tread to wielofunkcyjne nawigacje off-roadowe, które łączą w sobie cechy nawigacji samochodowej, motocyklowej i 4×4, a dodatkowo mają możliwość śledzenia innych użytkowników.

Nowe wersje Garmin Tread XL Overland i SxS Edition, jakie są warianty?

Nowe nawigacje możemy kupić wersji z ekranem 8 cali (Tread) lub 10 cali (Tread XL). Dodatkowo wersje 8 calowe mogą być wyposażona w funkcje łączności VHF, nazywaną monitorem aktywności grupowej. Nawigacje wyposażone w tę funkcję nazwane zostały jako „SxS Edition”, a bez tej funkcji to modele „Overland Edition”. Otrzymujemy zatem:

  • Garmin Tread – Overland Edition. 8 calowa nawigacja. Numer katalogowy 010-02508-10
  • Garmin Tread – SxS Edition.  8 calowa nawigacja  z monitorem jazdy grupowej. Numer katalogowy 010-02507-10
  • Garmin Tread XL – Overland Edition. 10 calowa nawigacja.  Numer katalogowy 010-02509-10

Warto dodać, że wersja wyposażona w monitor jazdy grupowej jest droższa o 100 euro. Modele Overland można w przyszłości rozbudować o tę funkcje, jednak dodatek Group Ride Tracker kosztuje już 299 euro. W sprzedaży ciągle pozostaje zeszłoroczny model Garmin Tread (nr kat. 010-02406-10), która ma ekran 5’5 cala i jest wyposażona w monitor jazdy grupowej. 

Co charakteryzuje nawigacje Tread

Wszystkie nawigacje są wyposażone w mapy drogowe City Navigator (wraz z dożywotnią aktualizacją) oraz mapy terenowe (topograficzne). Mapy obejmują Europę, Afrykę  i na Bliski Wschód. Mapy Ameryki Północnej i Południowej, Australii i Nowej Zelandii są dostępne do bezpłatnego pobrania poprzez program Garmin Express. Dodatkowo mamy możliwość pobierania zdjęć satelitarnych Garmin BirdsEye. Same aktualizacje można wykonywać bezprzewodowo poprzez Wi-Fi.

Nawigacje mają klasę wodoszczelności IPX7, a dodatkowo zostały zaprojektowane na odporność na wstrząsy zgodnie z wojskową normą MIL-STD-810. 

Dzięki połączeniu ze smartfonem i aplikacją Tread nawigacja może odbierać komunikaty o ruchu drogowym, fotoradarach, a także kamery monitorujące przejazd na czerwonym świetle. Podobnie jak inne nawigacje samochodowe Tread ostrzega o niebezpiecznych zakrętach, strefach wokół szkół czy przejściach dla zwierząt. 

Garmin Tread Overland
Nawigacja Garmin Tread Overland

Nowe możliwości Garmin Tread Overland i SxS

Nowe nawigacje prócz nowych większych ekranów zyskały także inne ciekawe funkcje:

  • wbudowana technologia InReach pozwala na kontakt z dowolnego miejsca na świecie (wymaga wykupienia subskrypcji),
  • dodane funkcje motocyklowe w tym Garmin Adventurous Routing, dziennik historii serwisowania i profil wysokości trasy,
  • dodano funkcje dla kamperów: możliwość wprowadzenia profilu pojazdu oraz pola i usługi dla kamperów,
  • zwiększono pamięć wewnętrzną z 32GB do 64GB,
  • 10Hz odbiornik GPS (+ dodatkowe GNSS),
  • wsparcie  map własnych.

Jak widać nowe Tready sprawdzą się również jako nawigacja motocyklowa czy do kampera. 

Do Treadów można dokupić wiele akcesoriów. Osoby z mocno zabudowanymi samochodami mogą być zainteresowane na przykład montażem zewnętrznej anteny GPS. W praktyce jednak taka możliwość przyda się w naprawdę mocno przerobionych pojazdach, które nie powstydziłyby się startu w rajdzie Dakar. 

Kiedy nawigacje trafią do sprzedaży?

Nawigacje zostały zaprezentowane podczas targów CES 2022 i do sprzedaży powinny trafić w ciągu najbliższych tygodni. Ich cena w zależności od wariantu wyniesie od 1299€ do 1499€. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *