Garmin Fenix 7 i Epix 2 – Styczniowe premiery

Firma Garmin rozpoczyna rok 2022 z wielkim przytupem w postaci długo wyczekiwanej nowości na rynku zegarków sportowych. 18 stycznia zaprezentowano Garmin Fenix 7 oraz Garmin Epix 2. Dla pierwszego z nich jest to kontynuacja tradycji najbardziej zaawansowanych sportowych zegarków w ofercie amerykańskiego producenta. Drugi z kolei doczekał się reaktywacji, gdyż jest to w zasadzie jego druga generacja po kilku latach nieobecności. Sprawdźmy co nowego trafiło do tych zegarków.

Garmin Fenix 7, Epix 2 – Rozmiar, koperta, dane techniczne

Zacznijmy od tego, że tak jak w poprzednich modelach, Fenix 7 występuje w trzech rozmiarach koperty:

 • Fenix 7s o średnicy 42mm,
 • Fenix 7 o średnicy 47mm,
 • Fenix 7x o średnicy 51mm.

Epix 2 z kolei jest rozmiarowo odpowiednikiem modelu środkowego i również posiada średnicę obudowy 47mm. Koperty urządzeń są wykonane ze wzmocnionego włóknem szklanym polimeru, elementy metalowe z kolei są zależne od wariantu zegarka. Modele ze szkłem szafirowym posiadają metalowe elementy wykonane z tytanu podczas gdy pozostałe modele uzupełnia stal nierdzewna.

Fenix 7 i Epix 2
Fenix 7s, 7, 7x oraz Epix 2

Wbudowane wyświetlacze również odpowiadają rozmiarem poprzednikom (Fenix 6), czyli:

 • 7s posiada ekran o średnicy 1,2”,
 • 7 oraz Epix to wyświetlacze 1,3”,
 • 7x to największy z nich czyli 1,4”.

Zatrzymajmy się na chwilę przy temacie ekranu. Pojawia się tutaj pierwsza, bardzo duża i długo oczekiwana zmiana. Seria Garmin Fenix 7 oraz Epix 2 otrzymała ekran dotykowy, który będzie działał razem z przyciskami. Dodatkowo model Epix 2 posiada wyświetlacz AMOLED znany do tej pory z serii Venu. Tak jak do tej pory, modele serii Fenix 7 zabezpieczają dwa rodzaje szkiełek:

 • Gorilla Glass,
 • Power Sapphire.

O ile pierwsze z nich było do tej pory stosowane w modelach 6 i 6 Pro, o tyle drugie pojawia się w serii Fenix po raz pierwszy. Jest to szkło szafirowe, a więc ma bardzo dużą odpornością na zarysowania. Pozwala ono jednak także na ładowanie słoneczne. We wcześniejszych modelach zegarki z funkcją Solar posiadały mniej odporne na rysy szkło Power Glass. Dla modeli serii Epix 2 z kolei są to szkła Gorilla Glass oraz standardowe szkiełka szafirowe, bowiem nie ma Epixów w wersji z ładowaniem solarnym.

Ładowanie Słoneczne Garmin Fenix 7
Różnica w rozmiarze obszaru ładowania słonecznego między seriami.

Bateria w Fenix 7 oraz Epix 2

Jedną z najbardziej istotnych kwestii w parametrach zegarka jest bateria. Po raz kolejny urządzenia Garmin zaliczają progres w osiągalnym czasie pracy. W tym miejscu musimy zaznaczyć, że w modelach serii Fenix 7 tak jak w poprzednikach pojawia się funkcja SOLAR. Producentowi udało się poprawić wydajność doładowania słońcem względem Fenix 6. Czasy pracy dla zegarków ukazane są w poniższej tabelce.

Fenix 7sDo 11 dni w trybie zegarka
Do 37 godzin w trybie GPS
Do 26 dni w trybie ekspedycji
Fenix 7s Solar / Sapphire SolarDo 14 dni w trybie zegarka
Do 46 godzin w trybie GPS
Do 43 dni w trybie ekspedycji
Fenix 7Do 18 dni w trybie zegarka
Do 57 godzin w trybie GPS
Do 40 dni w trybie ekspedycji
Fenix 7 Solar / Sapphire SolarDo 22 dni w trybie zegarka
Do 73 godzin w trybie GPS
Do 74 dni w trybie ekspedycji
Fenix 7x bez włączonej funkcji SolarDo 28 dni w trybie zegarka
Do 89 godzin w trybie GPS
Do 62 dni w trybie ekspedycji
Fenix 7x z włączoną funkcją SolarDo 37 dni w trybie zegarka
Do 122 godzin w trybie GPS
Do 139 dni w trybie ekspedycji

Nowości w funkcjach

Skoro mamy już za sobą nowości techniczne, przejdźmy do nowych funkcji, które pojawiają się w serii Fenix 7 oraz Epix 2. Najłatwiej będzie je przedstawić w formie listy:

 • Wirtualne prognozy wyścigów – bazując na historii biegów oraz poziomu sprawności, zegarek pozwoli na oszacowanie tempa w zależności od podanego dystansu.
 • Monitorowanie wydolności – Bazując na pomiarach urządzenie pozwoli na monitorowanie wytrzymałości organizmu podczas treningu, w zamyśle ma to pomóc w unikaniu przeciążenia w trakcie treningu,
 • Obsługa Częstotliwości Wielopasmowych – Urządzenia mogą się łączyć z satelitami na częstotliwościach, które do tej pory nie były dla nich dostępne. Dzięki temu uzyskują jeszcze dokładniejsze informacje na temat aktualnej pozycji (TYLKO MODELE SAPPHIRE),
 • Wbudowana latarka LED (TYLKO FENIX 7X),
 • Możliwość edycji ustawień urządzenia z poziomu smartfona w aplikacji Garmin Connect (tylko seria Fenix 7),
Część z dostępnych funkcji w Fenix 7

Ponadto, pojawiły się zmiany w kwestii map dla zegarków. Te jednak wymagają o wiele szerszego wyjaśnienia.

Mapy w Fenix 7 i Epix 2

Sytuacja odnośnie map jest troszkę bardziej skomplikowana niż w poprzednich modelach. Seria Fenix 6 miała warianty, które posiadały wbudowane mapy i takie które map nie miały, ani nie dało ich się dograć. Tutaj sytuacja jest nieco inna. Zegarki wyposażone w szkło szafirowe posiadają wgraną fabrycznie mapę lokalną (dla polskiej dystrybucji jest to cała Europa). Pozostałe urządzenia nie mają fabrycznie wgranych map.

Niemniej jednak w nowych Fenixach i Epixach każda wersja pozwala na ściągnięcie map dowolnego regionu na świecie. Tak więc pomimo iż część urządzeń nie posiada map w momencie zakupu to śmiało można stwierdzić, że wszystkie warianty posiadają obsługę map.

Garmin Fenix 7 – Dostępne warianty i ceny

Akapit o dostępnych wariantach podzielimy sobie z racji tego iż łącznie z Epixem jest ich przeszło 20. Najłatwiej będzie pokazać je w formie tabelki kategoryzując je ze względu na funkcje i rodzaj szkła.

ModelDostępna kolorystykaCena (katalogowa)
Fenix 7sSrebrny z grafitowym paskiem,

Srebrny z białym paskiem

3299zł
Fenix 7Srebrny z grafitowym paskiem3299zł
Fenix 7s SolarRóżowe złoto z piaskowym paskiem,

Stalowo-szary z czarnym paskiem

3799zł
Fenix 7 SolarStalowo-szary z czarnym paskiem3799zł
Fenix 7x SolarStalowo-szary z czarnym paskiem4249zł
Fenix 7s Solar SapphireZłoty z jasno piaskowym paskiem,

Stalowo-szary z czarnym paskiem,

Ciemno brązowy z paskiem w odcieniu brązu (Stale Gray wdg. producenta)

4249zł
Fenix 7 Solar SapphireStalowo-szary z czarnym paskiem.

Błekitny z białym paskiem,

Czarny z czarnym paskiem

4249zł
Fenix 7x Solar SapphireStalowo-szary z czarnym paskiem.

Błekitny z białym paskiem,

Czarny z czarnym paskiem

4699zł

Garmin Epix 2 – Dostępne warianty

Tutaj już będzie dużo łatwiej. Epix w momencie premiery otrzymał jedynie 3 warianty:

 • Srebrny z szarym silikonowym paskiem w cenie 4249zł (szkło gorilla glass),
 • Epix 2 Sapphire – obydwa w cenie 4699zl:
  • Stalowoszary z czarnym silikonowym paskiem,
  • Tytanowy z białym paskiem.

Akcesoria do zegarków

Póki co Garmin nie ogłosił premiery dodatkowych akcesoriów innych niż paski. Wszystkie urządzenia, które były kompatybilne z modelami serii Fenix 6 (czujniki tętna, kadencji, prędkości, pomiary mocy, światła Varia itp.) są kompatybilne tak z serią Fenix 7 jak i serią Epix 2.

Jeżeli chodzi o wspomniane paski z kolei sytuacja jest taka sama jak w poprzedniej serii. Rozmiar paska QuickFit dobieramy do urządzenia, i tak:

 • Fenix 7s jest kompatybilny z paskami QuickFit 20mm,
 • do Fenixa 7 pasują paski QuickFit 22mm,
 • Fenix 7x z kolei to paski QuickFit 26mm.

Jako że Epix 2 posiada rozmiar taki sam jak Fenix 7, łatwo wywnioskować, że będzie on kompatybilny z paskami QuickFit 22mm.

Epix 2 i Fenix 7 – Nasza opinia

Styczniowa premiera jest zdecydowanie największym ruchem w segmencie zegarków sportowych wykonanym przez Garmina na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Ekran dotykowy to rzecz której na pewno oczekiwaliśmy od nowych flagowców, rozsądnym również wydaje się przywrócenie do życia serii Epix. Dzięki temu otrzymaliśmy Fenixa z opcją ekranu Amoled. Strzałem w dziesiątkę naszym zdaniem jest dodanie ekranu dotykowego, od teraz sterowanie będzie zależało od naszego gustu, a nie wymogów producenta 🙂

Funkcjonalnie wielkich zmian nie ma. Ale jest to normą w produktach Garmina. Następuje powolna ewolucja, uznanych produktów. Na pewno cieszy możliwość ściągania map dowolnego regionu na każdy model. Niedosyt zostawia jednak niedawna premiera Garmin Venu 2 gdzie dostaliśmy wbudowany mikrofon oraz głośnik. Na pewno wiele osób oczekiwało takiej funkcjonalności również w Fenix 7 lub Epix 2.

Generalnie jak to przy premierach flagowców, Garmin po raz kolejny pręży muskuły udowadniając ,że pierwsze miejsce na rynku zegarków sportowych nie zdobyło się samo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *