W majowym wpisie zastanawialiśmy się czy w czasach smartfonów jest jeszcze miejsce na rynku dla ręcznych, turystycznych nawigacji (link do wpisu). Jeżeli po zapoznaniu się z tym tekstem podejmiecie decyzję o tym, że chcecie zakupić GPS turystyczny Garmin, to najprawdopodobniej staniecie przed kolejnym dylematem. Amerykański producent ma  bowiem w swojej ofercie kilkanaście odbiorników. Aby ułatwić Wam wybór postanowiliśmy,  krótko scharakteryzować poszczególne urządzenia. W poniższych opisach skupiamy się na przedstawieniu kluczowych różnic pomiędzy poszczególnymi modelami. Warto dodać, że każdy model z oferty odbiera sygnał amerykański (GPS) oraz rosyjski (GLONASS). Cechą wspólną wszystkich urządzeń (nawet tych do których nie można dogrywać szczegółowych map) stanowi możliwość zapisywania własnych punktów (współrzędnych), śladów (zapis z podróży) oraz tras (wcześniej zaplanowanych w darmowym programie Garmin BaseCamp).

GPS turystyczny Garmin eTrex 10

eTrex 10 to najtańszy w ofercie odbiornik. Za niecałe 400zł otrzymujemy urządzenie, które charakteryzuje się bardzo długim czasem pracy na dwóch akumulatorach lub bateriach typu AA (do 25 godzin, przy stale włączonym GPS). Garmin eTrex 10 posiada czarno-biały ekran oraz fabrycznie zainstalowaną w pamięci wewnętrznej bazową mapę całego świata. Mapa ta zawiera oznaczenie kontynentów, granic między państwami, a także największych miast oraz autostrad i dróg ekspresowych. Brak slotu na kartę pamięci oraz ograniczenie pamięci wewnętrznej uniemożliwiają dogrywanie dodatkowych, bardziej szczegółowych map. GPS turystyczny eTrex 10 to idealne narzędzie dla grzybiarzy i wędkarzy, którzy w łatwy sposób będą mogli oznaczyć własne punkty w terenie lub na wodzie. Nawigowanie do punktów odbywa się na tzw. azymut (w linii prostej) lub po wcześniej przebytej trasie. Model ten, podobnie jak wszystkie pozostałe nawigacje turystyczne współpracuje z darmowym programem Garmin BaseCamp. Dzięki temu pomimo braku szczegółowej mapy w pamięci odbiornika, można przygotować trasę na komputerze i przesłać ją do etrexa.

Garmin eTrex 10
Garmin eTrex 20x i Garmin eTrex 30x

W odróżnieniu od najprostszego etrexa 10, modele 20x i 30x posiadają już kolorowy wyświetlacz oraz fabrycznie zainstalowaną w pamięci wewnętrznej turystyczną mapę Europy. Oba urządzenia mają także slot na kartę microSD, co oznacza że nie musimy się martwić tym, że zabraknie nam miejsca na dodatkowe mapy. Jak na serię etrex przystało, do obsługi wykorzystujemy dżojstik umieszczony nad ekranem. Choć amerykański producent nigdzie nie podaje informacji o zastosowanym procesorze to gołym okiem idzie zauważyć, że odświeżanie map (zwłaszcza skalowanie) nie należy do najszybszych. O ile w trybie pieszym nie stanowi to problemu, tak już przy jeździe na motocyklu czy quadzie każda sekunda zwłoki ma znaczenie. W związku z tym GPS turystyczny Garmin etrex 20x i 30x najlepiej sprawdzą się w trakcie pieszych wędrówek po bezdrożach czy obcych miastach. W modelu Garmin eTrex 30X odnajdujemy dodatkowo wysokościomierz ciśnieniowy, kompas elektroniczny oraz kompatybilność z zewnętrznymi czujnikami (np. czujnik temperatury, czujnik tętna).

Garmin eTrex 20x/30x
Garmin eTrex Touch 25 i Garmin eTrex Touch 35

Nowsza generacja etrexów została wyposażona w dotykowy ekran o przekątnej 2,6″. W obu modelach spotkamy turystyczną mapę Europy oraz slot na kartę microSD. Ta seria turystycznych nawigacji zyskała nowe, bardziej intuicyjne menu, którego kafelkowy układ przypomina menu znane ze smartfonów. Trójosiowy kompas, ułatwiający orientację w terenie znajdziemy w obu modelach. Natomiast wysokościomierz ciśnieniowy, łączność z zewnętrznymi czujnikami oraz synchronizacja ze smartfonem za pomocą bluetooth to cechy przypisane tylko do modelu Garmin eTrex Touch 35. Po synchronizacji ze zgodnym telefonem, gps turystyczny garmin 35 pozwala na odczytywanie smsów, maili, informacji o połączeniach i innych powiadomieniach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku gdy podróżujemy po górskich szlakach lub jedziemy na rowerze i nie chcemy wyciągać z plecaka smartfona. Warto wspomnieć o tym, że w obu modelach w zestawie odnajdziemy mocowanie na kierownicę lub mostek roweru.

Garmin eTrex Touch 25/35
GPS turystyczny Garmin GPSMap 64 series

Najpopularniejsza seria ręcznych urządzeń nawigacyjnych w ofercie amerykańskiego producenta. Czym GPS turystyczny Garmin Gpsmap 64/64s/64st zasłużył sobie na to miano? Dopracowane menu znane z poprzednich modeli (GPSMap 62) oraz obsługa za pomocą tradycyjnych przycisków to kluczowe zalety serii. W odróżnieniu od serii Garmin eTrex, odświeżanie map w urządzeniach GPSMap jest zdecydowanie szybsze. Dzięki temu odbiorniki sprawdzą się nie tylko w trakcie pieszych wędrówek, ale również przy jeździe na rowerze lub motocyklu. Być może niektórzy uznają brak ekranu dotykowego za wadę, ale prawda jest taka, że po zapoznaniu się z obsługą i skrótami jakie dają klawisze, poruszanie się po menu staje się sprawniejsze niż w przypadku ekranów dotykowych. Poza tym odbiorniki można obsługiwać bez ściągania rękawic, co w przypadku jazdy motocyklem, quadem czy wędrówce po zaśnieżonych szlakach jest bardzo ważną kwestią. Najprostszy model w grupie, czyli Garmin GPSMap 64 nie posiada kompasu elektronicznego oraz wysokościomierza ciśnieniowego. Oba te sensory znajdziemy już w modelu Garmin GPSMap 64S. Dodatkowo model ten współpracuje z zewnętrznymi czujnikami (np. tętna, temperatury) oraz odbiera informacje ze smartfona (wymagane połączenie bluetooth). Najwyższy model z serii Garmin GPSMap został oznaczony symbolem 64ST. Jedyną różnicę funkcjonalną w stosunku do modelu 64S stanowi fabrycznie zainstalowana w pamięci wewnętrznej rekreacyjna mapa Europy. Wszystkie modele sprzedawane w polskiej dystrybucji posiadają mapę Garmin Topo Poland Light. Warto wspomnieć też o tym, że odbiorniki 64S i 64ST posiadają wyjście na antenę zewnętrzną (złącze MCX). Dodatkowa antena często znajduje zastosowanie przy pomiarach powierzchni pola.

gps turystyczny garmin
Garmin GPSMap 64 Series
Garmin GPSMap 66S, 66ST

Następca bardzo popularnej serii GPSMap 64 zyskał nową obudowę, nieco większy ekran o podwyższonej rozdzielczości oraz funkcję latarki LED. Zachowano identyczne rozłożenie przycisków oraz czas pracy na 2szt baterii AA (do 16 godzin). Oba urządzenia z serii GPSMap 66 posiadają kompas elektroniczny oraz wysokościomierz ciśnieniowy. W modelu z oznaczeniem „ST” w nazwie w standardzie otrzymujemy turystyczną mapę Europy (Garmin Topo Active). Poza tym obie nawigacje współpracują z aplikacją mobilną Garmin Explore za pośrednictwem której w łatwy sposób można planować trasy na ekranie smartphone i przesyłać je do GPSMapa. Więcej informacji o tym modelu znajdziecie w sklepie TRIGAR.pl oraz w tym wpisie.

gps turystyczny garmin
Garmin GPSMap 66
Garmin GPSMap 78, 78s

Serię Garmin GPSMap 78 można pod względem funkcjonalnym przyrównać do opisanych powyżej modeli z oznaczeniem „64”. Różnice zauważalne na pierwszy rzut oka to zmieniona kolejność położenia ekranu i przycisków. W serii 78 klawisze znajdują się nad ekranem. GPS turystyczny Garmin z linii 78 został zaprojektowany z myślą o żeglarzach i wędkarzach. Jego specjalna konstrukcja sprawia, że unosi się on na powierzchni wody. Taką cechą nie może pochwalić się żaden odbiornik z tego zestawianie. Poza tym model GPSMap 78s posiada kompas i wysokościomierz ciśnieniowy.

Garmin GPSMap 78 Series
Garmin Oregon 700,750,750T

Serię Garmin Oregon najłatwiej określić mianem większego brata modeli z grupy eTrex Touch. Oregony posiadają bowiem większy ekran dotykowy o przekątnej 3″ o podwyższonej rozdzielczości. W skład serii wchodzą trzy produkty: Oregon 700, Oregon 750 i Oregon 750T. Wszystkie modele posiadają fabrycznie zainstalowaną turystyczną mapę Polski (Garmin Topo Poland Light) oraz slot kart microSD. W każdym modelu jest także wysokościomierz ciśnieniowy, trójosiowy kompas elektroniczny oraz wsparcie dla protokołów bluetooth i wi-fi. Po odpowiedniej konfiguracji, odbiorniki automatycznie pobierają dane o skrzynkach geocache. W modelu 750 i 750T zastosowano dodatkowo 8-megapikselowy aparat. Wykonane zdjęcia są automatycznie tagowane współrzędnymi i przypisywane do śladu na trasie. Po zgraniu historii wędrówki do darmowego programu Garmin BaseCamp, poza statystykami z podróży mamy także podgląd zdjęć. Literka „T” znajdująca się w nazwie modelu Garmin Oregon 750T oznacza fabrycznie zainstalowaną w pamięci wewnętrznej rekreacyjną mapę Europy.

gps turystyczny garmin
Garmin Oregon 700 Series
GPS turystyczny Garmin Montana 610, 680, 680T

GPS turystyczny Garmin Montana stanowi połączenie nawigacji outdoorowej, samochodowej i morskiej. Montana posiada spory, jak na nawigację ręczną ekran dotykowy o przekątnej 4″. Jest to jedyny model z oferty firmy Garmin dla którego istniej uchwyt samochodowy z głośnikiem. Oznacza to, że Montana może w pewnym stopniu zastąpić nawigację samochodową. Należy jednak pamiętać o tym, że pomimo tego że w pamięci zainstalowano turystyczną mapę Polski (Garmin Topo Poland Light) to nie jest ona objęta dożywotnimi aktualizacjami. Podział urządzeń w tej grupie jest analogiczny do serii Oregon. I tak GPS turystyczny Garmin Montana 680 i 680T posiadają aparat 8MP, a model 680T rekreacyjną mapę Europy. We wszystkich modelach odnajdziemy trójosiowy kompas i wysokościomierz. Co ciekawe Montany można zasilać na dwa sposoby: za pomocą trzech baterii/akumulatorów typu AA lub za pośrednictwem litowo-jonowego akumulatora, który otrzymujemy w zestawie.

gps turystyczny garmin
Garmin Montana Series
Pozostałe urządzenia Garmin do wykorzystania w turystyce

Wymienione wyżej modele stanowią podstawową grupę nawigacji turystycznych w ofercie firmy Garmin. Aby jednak w pełni zamknąć temat outdoorowych urządzeń należy wspomnieć także o uniwersalnym modelu Garmin GPSMap 276CX, zapinanych na nadgarstku odbiornikach Garmin GPSMap Foretrex 601/701, lokalizatorach z serii Garmin InReach oraz zegarku, który posiad mapę turystyczną całej Europy czyli Garmin Fenix 5X.

Pełną specyfikację wszystkich urządzeń turystycznych marki Garmin znajdziecie w sklepie TRIGAR.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *