Prezentacja nawigacji Garmin GPSMAP 276CX

Garmin GPSMAP 276CX to wielofunkcyjne urządzenie nawigacyjne bazujące na sprawdzonym modelu Garmin GPSMAP 276C. Od zakończenia produkcji pierwowzoru minęło już ponad 10 lat.

Przez ten czas elektronika bardzo się rozwinęła. Jakie nowości znajdziemy w nowym produkcie amerykańskiego producenta?

Zapraszamy do prezentacji produktu.

Zawartość opakowania:

W skład opakowania poza urządzeniem Garmin Gpsmap 276cx wchodzą:
  • akumulator
  • ładowarka z dwiema przejściówkami
  • uchwyt z zasilaniem umożliwiającym podpięcie do akumulatora
  • uchwyt pozwalający zamocować (przykręcić) urządzenie do płaskiej powierzchni
W komplecie znajdziemy także specjalny śrubokręt, który pozwala zabezpieczyć nawigację w uchwycie. Ten sposób zabezpieczenia znamy m.in z serii nawigacji motocyklowych Garmin Zumo. Niewielki rozmiar śrubokręta sprawia, że bez problemu można przypiąć go do kluczyka jako breloczek.

Wygląd:

Nowy Garmin podobnie jak jego poprzednik nie ma ekranu dotykowego. Do obsługi nawigacji należy wykorzystać klawisze znajdujące się po prawej stronie pięciocalowego ekranu. Ten sposób obsługi urządzenia stanowi jego główną zaletę. Gpsmap 276CX to urządzenie, które najczęściej jest wykorzystywane w ekstremalnych warunkach, a jego użytkownicy noszą rękawiczki (kierowcy aut terenowych, quadów, motocykli itp.). Rozłożenie przycisków jest takie samo jak w modelu 276C. W nowym modelu zrezygnowano z zewnętrznej, uchylanej anteny. Zamiast tego nawigacja zyskała czuły moduł wewnętrzny odbierający sygnał amerykański (GPS) oraz rosyjski (GLONASS).
Po lewej Garmin Gpsmap276C. Po prawej Garmin Gpsmap 276CX

Mocowanie:

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej w komplecie z urządzeniem znajduje się uchwyt ze zintegrowanymi kablami oraz podstawa, którą można przykręcić do płaskiej powierzchni. Niestety ten sposób montażu wymaga ingerencji w daną powierzchnię montażową np. deskę rozdzielczą. Co jeżeli nie możemy lub nie chcemy niszczyć powierzchni montażowej? Z pomocą przychodzi system mocowań Ram Mounts. Ram Mounts pozwala zamocować nawigację praktycznie w dowolnym miejscu (do rurki, szyby itp.)

Zasilanie:

Garmin Gpsmap 276CX udostępnia dwa tryby zasilania urządzenia. W zestawie znajduje się akumulator litowo-jonowy, który pozwala na aż 16 godzin pracy. Opcjonalnie można użyć 3 sztuk tradycyjnych baterii lub akumulatorów typu AA.

Mapy:

Garmin Gpsmap 276CX posiada fabrycznie zainstalowaną rekreacyjną mapę Europy. Nawigacja w odróżnieniu od swojego pierwowzoru obsługuje także tradycyjny format kart microSD przez co bez problemu można  do niej dograć dodatkowe mapy.
Do tego modelu można m.in. wgrywać mapy rastrowe. Producent dołącza wersję pokazową takich map do nawigacji.
Przez pierwszy rok od zakupu można korzystać bezpłatnie ze zdjęć satelitarnych Garmin BirdsEye. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w połączeniu z tradycyjną mapą wektorową np. Garmin CityNavigator i pozwala obsługiwać tzw. tryb hybrydy, gdzie na zdjęcia satelitarne są nakładane nazwy ulic.
Na poniższym zdjęciu przedstawiono widok tradycyjnej mapy wektorowej. Ten rodzaj map jest najczęściej spotykany w nawigacjach i pozwala skalować mapę bez utraty jakości.

Dodatki w widoku mapy:

Garmin GPSMAP 276CX oferuje kilka możliwości wyświetlanie dodatkowych parametrów na mapie. Na powyższym zdjęciu pokazaliśmy pierwszy rodzaj, poniżej jest podobna wersja, ale z trochę szerszą kolumną. Parametry znajdujące się na liście można dowolnie zmieniać z poziomu menu nawigacji.
Jeżeli nie chcemy tracić ekranu na rzecz parametrów warto zastosować rozmieszczenie parametrów w narożnikach wyświetlacza.
Tak samo jak w przypadku listy, tutaj też mamy możliwość zmiany parametrów:

Strona komputera podróży:

Na osobnym ekranie możemy przejrzeć zdecydowanie więcej statystyk z jazdy. Ekran „Komputera podróży” można także dostosować do własnych upodobań.
Układ dwóch kolumn dostarcza najwięcej danych:
Cztery duże pola to zdecydowanie najczytelniejsza forma prezentowania danych.
Tradycyjny widok komputera podróży:

Strona kompasu:

Aby przejść między poszczególną stroną np. z widoku mapy do widoku kompasu wystarczy wcisnąć klawisz Page. Garmin Gpsmap 276CX został wzbogacony o trójosiowy kompas elektroniczny. Na osobnym ekranie można dostosować parametry i wyświetlić tylko te na których nam zależy. Precyzyjny i czytelny kompas stanowi podstawę nawigacji w terenie.

Wysokościomierz barometryczny

Na kolejnym ekranie możemy podejrzeć profil wysokościowy pokonanej trasy. Garmin Gpsmap 276CX wskazuje wysokość na podstawie zmiany ciśnienia.

Nawigacja

Wciskając przycisk Find przejdziemy do ekranu w którym możemy wyszukiwać punkty naniesione na mapę. Aby móc skorzystać z wyszukiwania adresów należy w urządzeniu zainstalować mapę z bazą adresową. Zainstalowana w nawigacji fabrycznie mapa rekreacyjna Europy takiej bazy nie posiada. Skąd za darmo pobrać mapę z planem adresowym. Zobacz ten wpis na naszym blogu.
Nawigacja oferuje także możliwość wyszukiwania współrzędnych geograficznych.

Przegląd menu

Amerykański producent zachował znany z modelu Garmin Gpsmap 276C układ menu. I tak po lewej stronie mamy dostęp do kategorii głównych menu. Następnie po wybraniu danej pozycji w górnej części pojawiają się podkategorie. Na środku mamy natomiast dostęp do funkcji podkategorii. Do poruszania się po menu wykorzystujemy klawisz funkcyjny ze strzałkami.

Planowanie tras

Jak przystało na nawigację turystyczną Garmin Gpsmap 276CX pozwala tworzyć własne trasy. W planowaniu można wykorzystać np. mapę lub współrzędne geograficzne. Bardzo wygodnym sposobem utworzenia trasy jest wykorzystanie programu Garmin BaseCamp. Opis planowania trasy na komputerze znajdziecie tutaj.

Własne punkty ulubione (waypoints)

W urządzeniu Gpsmap 276CX można zapisać aż 10 tysięcy własnych pozycji. 

Aby utworzyć nowy punkt wystarczy wcisnąć i przytrzymać klawisz Enter (Mark). Projektując waypoint możemy m.in. przypisać do niego symbol, kategorię czy dodać komentarz.

Zapis śladu

Zapis śladu pozwala archiwizować statystyki z własnych podróży, a w razie problemów ze znalezieniem drogi powrotnej umożliwia skorzystanie z powrotu po śladzie.
Wygląd śladu oraz sposób jego rejestracji definiujemy w konfiguracji

Łączność z telefonem

Nowość w tym modelu stanowi obsługa protokołów bluetooth oraz wi-fi. Po sparowaniu ze zgodnym telefonem zyskujemy m.in. podgląd do warunków pogodowych.

Na  ekranie nawigacji można także odczytać wiadomości (np. sms, maila, powiadomienia) z połączonego za pomocą bluetooth telefonu.

Łączność z zewnętrznymi czujnikami

Wsparcie dla protokołu ANT+ otwiera urządzenie Garmin GPSMAP 276CX na zewnętrzne czujniki firmy Garmin. Odbiornik można połączyć z czujnikiem tętna, rowerowym czujnikiem prędkości, rowerowym czujnikiem rytmu, czujnikiem temperatury oraz z kamerą Garmin Virb.
Synchronizacja z kamerą Garmin Virb pozwala rozpocząć i zatrzymać nagrywanie, a także zrobić zdjęcie bezpośrednio z poziomy urządzenia Garmin Gpsmap 276CX.

Zainteresowanych zakupem nawigacji Garmin GPSMAP 276CX zapraszamy do salonów firmowych TRIGAR w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, a także do sklepu internetowego TRIGAR.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *