Asystent pasa ruchu w nawigacji Garmin

W tym wpisie wyjaśniamy czym jest i jak działa asystent pasa ruchu w nawigacjach samochodowych, motocyklowych i ciężarowych firmy Garmin. Jakimi cechami powinna charakteryzować się dobra nawigacja? Szczegółowa mapa, objęta dożywotnimi i regularnymi aktualizacjami, intuicyjne menu oraz łatwe, a zarazem pewne mocowanie na szybie. To bez wątpienia ważne cechy, ale przy zakupie warto zwrócić także uwagę na jeszcze jedną kwestię, jaką stanowi sposób przedstawiania wskazówek nawigacyjnych.

Czym jest asystent pasa ruchu?

W trakcie jazdy kierowca nie ma czasu na analizowanie tego co proponuje nawigacja. Dlatego informacja o kolejnym manewrze musi zostać przedstawiona w możliwie prosty sposób i w odpowiednim momencie. W związku z tym firma Garmin wyposażyła swoje nawigacje w aż trzy tryby przedstawiania informacji, które określa się mianem asystenta pasa ruchu.

Asystent pasa ruchu – rodzaje

W zależności od stopnia skomplikowania skrzyżowania lub rozjazdu w nawigacjach Garmin można spotkać trzy rodzaje asystenta pasa ruchu. Najczęściej spotykanym sposobem informowania kierowcy o najbliższym manewrze jest tzw. strzałkowy asystent pasa ruchu. W związku z tym, że jest on widoczny zazwyczaj w mieście, określany jest także jako miejski asystent pasa ruchu. W lewym, górnym narożniku pojawia się informacja o odległości do skrętu oraz strzałka prezentująca kierunek.

asystent pasa ruchu

Często przy drogach, które dają możliwość jazdy w danym kierunku z większej ilości pasów, strzałkowy asystent pasa ruchu przyjmuje automatycznie bardziej rozbudowaną odmianę. Kierowca otrzymuje precyzyjną informację o tym, który pas powinien zająć.

asystent pasa ruchu

Drugim rodzajem asystent pasa ruchu jaki można spotkać w urządzeniach nawigacyjnych marki Garmin jest tzw. asystent obrazkowy. Podobniej jak w przypadku asystenta strzałkowego w lewym, górnym narożniku pojawia się informacja z odległością do manewru oraz strzałka przedstawiająca najbliższy skręt. Różnica polega na tym, że w prawej części ekranu pojawia się zdjęcie rozjazdu wraz z nałożoną na nie strzałką. Dodatkowo nad zdjęciem znajduje się tablica informacyjna (w większości przypadków identyczna z tą jaką widzimy na trasie). Ten rodzaj asystenta pasa ruchu pojawia się automatycznie na zjazdach z autostrad i dróg ekspresowych.

asystent pasa ruchu

Najbardziej rozbudowaną odmianą asystenta pasa ruchu jest tzw. liniowy asystent. Pojawia się on na zjazdach z autostrad. W prawej części zamiast zdjęcia, kierowca widzi animację ze szczegółowym przedstawieniem rozjazdu.

asystent pasa ruchu

Prawidłowo działający asystent pasa ruchu to podstawa bezpiecznej nawigacji. Precyzyjnie przedstawione komunikaty o zbliżającym się manewrze pozwalają zaoszczędzić naprawdę wiele nerwów (zajęcie złego pasa ruchu w obcym mieście), czasu (zły zjazd na autostradzie) i pieniędzy (nadkładanie niekiedy wielu kilometrów w celu powrotu na odpowiedni kierunek autostrady).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *