Komunikator satelitarny Garmin inReach

Jeszcze w pierwszym kwartale 2017 r do sprzedaży trafią dwa nowe produkty od firmy Garmin. Komunikatory satelitarne inReach to totalna nowość w ofercie amerykańskiego producenta. Część funkcji jest dobrze znana z urządzeń turystycznych typu Garmin eTrex, a o pozostałych dowiecie się z tego wpisu.
Źródło zdjęcia: www.garmin.com
Komunikatory Garmin inReach zostały stworzone z myślą o ludziach którzy lubią ekstremalne przygody, co jest często równoznaczne ze znajdowaniem się w totalnie niecywilizowanym miejscu. Przedzierasz się przez dżunglę, przemierzasz pustynię, wspinasz się na górę, a może po prostu chcesz opłynąć jachtem ziemię. Niezależnie od tego co robisz i gdzie się znajdujesz, komunikatory Garmin inReach pozwolą Ci pozostać w kontakcie z najbliższymi, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy odpowiednich służb ratunkowych.

Dostępne modele

Komunikator Garmin inReach będzie dostępny w dwóch wariantach:

  • Garmin inReach SE+ o numerze katalogowym 010-01735-00
  • Garmin inReach Explorer + o numerze katalogowym 010-01735-11
O możliwościach obu urządzeń napiszemy poniżej, a w tym miejscu wskażemy jedynie na różnicę między w/w produktami. Wersja Explorer + została wzbogacona o mapę topograficzną DeLorme, wbudowany kompas elektroniczny oraz wysokościomierz ciśnieniowy. Co ciekawe wg danych jakie otrzymaliśmy od producenta Garmin inReach Explorer+ nie będzie kompatybilny z innymi mapami dostępnymi dla urządzeń Garmin z działu outdoor.

Zasięg w dowolnym miejscu na świecie

Oba urządzenia Garmin inReach wykorzystują do komunikacji zasięg sieci Iridium (konstelacja 66 satelitów LEO (Low Earth Orbit – Niska Orbita Okołoziemska). Sieć ta wg danych producenta pokrywa cały świat co w odróżnieniu od sieci komórkowych daje gwarancję komunikacji z dowolnego miejsca na globie.

Funkcjonalność komunikatorów Garmin inReach

Jak sama nazwa wskazuje oba urządzenia mają służyć do komunikacji dlatego ich podstawowa funkcja to możliwość wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych oraz wysyłanie sygnału SOS, który trafia do całodobowego centrum reagowania na sytuacje kryzysowe GEOS.
Po wysłaniu sygnału SOS otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia, podstawowe informacje co powinieneś uczynić oraz kiedy nadejdzie pomoc.
Przykładowe zrzuty ekranu z urządzenia Garmin inReach Źródło: Garmin Polska
Urządzenia Garmin inReach pozwalają na wcześniejsze zaplanowanie podróży w specjalnym portalu, gdzie m.in można wprowadzić współrzędne geograficzne miejsc do których zmierzamy czy wgrać całą trasę.

Dzięki internetowemu portalowi MapShare możesz udostępniać swoją pozycję w zdefiniowanych wcześniej odstępach czasu. Jest to idealne narzędzie dla rodziny, znajomych czy fanów z bloga podróżniczego, którzy na bieżąco będą mogli sprawdzić postępy Twojej ekspedycji.

Tabela z porównaniem funkcji urządzeń inReach. Żródło: Garmin Polska

Czas pracy na baterii

Czas pracy urządzenia jest zależny od użytych funkcji, a w szczególności od interwału zapisu punktów w śladzie. Z danych producenta wynika, że komunikatory Garmin inReach mogą pracować:
  • do 100 godzin przy 10 minutowych interwałach śledzenia
  • do 30 dni przy 30 minutowych interwałach śledzenia
  • do 3 lat w stanie czuwania

Ile to kosztuje?

Aby móc skorzystać z funkcji komunikacji należy wykupić jeden z planów taryfowych. W zależności od tego jak często urządzenie będzie wykorzystywane można wykupić abonament na cały rok lub na miesiąc:

Więcej informacji o urządzeniach Garmin inReach SE+ i Garmin inReach Explorer + znajdziecie na TRIGAR.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *