GPS Garmin – najprostszy sposób na pomiar powierzchni pola

Co roku w okresie wiosennym wzrasta zainteresowanie ręcznymi odbiornikami firmy Garmin. Do wzrostu popularności bez wątpienia przyczynia się funkcja pomiaru powierzchni, w którą owe urządzenia zostały wyposażone. GPS Garmin pozwala zmierzyć powierzchnię dowolnej działki, co jest szczególnie przydatne przy polach o nieregularnych kształtach. Kolejna zaleta to dokładność. Błąd pomiarowy z reguły nie przekracza 3%.  Jest to wartość akceptowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zasada pomiaru jest bardzo prosta. Po włączeniu urządzenia czekamy, aż urządzenie ustali pozycję. Potocznie mówimy, że odbiornik łapie sygnał gps. Z reguły nie powinno to trwać dłużej niż kilka minut. Im więcej satelitów znajdzie się w zasięgu urządzenia tym dokładniejsza będzie nasza pozycja, a co za tym idzie sam pomiar. Prezentowany na poniższym zdjęciu model (Garmin Gpsmap 62s) został wyposażony w moduł, który odbiera sygnał z amerykańskich satelitów (system GPS). Produkcja tego modelu została już zakończona, a odbiornik nie jest już dostępny w ofercie naszego sklepu. Nowsze urządzenia (np. Garmin Etrex 10/20/30 czy Garmin Gpsmap 64) dodatkowo odbierają sygnału z rosyjskiego sytemu GLONASS. Zasada wykonania pomiary jest we wszystkich modelach taka sama. Najtańszym rozwiązaniem na pomiar powierzchni za pomocą odbiornika GPS stanowi wykorzystanie do tego celu modelu Garmin eTrex 10. Instrukcję pomiaru pola z użyciem tego modelu znajdziecie tutaj.

Pomiar powierzchni za pomocą Garmin GPSMap 62s

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać zanim rozpoczniemy pomiar jest ustalenie pozycji GPS. Z menu wybieramy zakładkę satelity, wychodzimy z urządzeniem na otwartą przestrzeń i czekamy aż odbiornik złapie sygnał (wyświetli współrzędne geograficzne).

Po ustaleniu pozycji, z menu głównego urządzenia należy wybrać ikonę opisaną jako: Pomiar powierzchni:
W tym momencie wykonujemy polecenie, które pojawiło się na ekranie, czyli klikamy Start i obchodzimy całą działkę.
Czasami pytacie nas czy można pominąć ostatnią granicę działki i czy urządzenie samo połączy linią miejsce w którym się aktualnie znajdujemy z punktem w którym rozpoczynaliśmy pomiar. Niestety nie można. Ważne jest aby rozpocząć i zakończyć pomiar w tym samym miejscu. Tylko taki sposób gwarantuje prawidłowy pomiar.

 

Kiedy znajdziemy się już w punkcie w którym rozpoczynaliśmy pomiar klikamy Oblicz.

 

Na ekranie zostanie wyświetlony pomiar. W tym miejscu możemy skorzystać z możliwości zmiany jednostek. Wynik jest podany z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Jeżeli nie planujecie przesyłać pomiarów do programu w komputerze to warto ten wynik zanotować, gdyż w dalszym etapie można go z poziomu urządzenia odczytać jedynie w mocnym zaokrągleniu. To samo dotyczy jednostek. Po zapisaniu pomiaru nie ma możliwości zmiany jednostki pomiaru.

 

 

 

Każdy pomiar automatycznie nazywany jest datą oraz godziną w jakich został utworzony. W celu ułatwienia archiwizacji, nazwy te można edytować.

 

 

 

Po nadaniu nazwy możemy przejść do kolejnego pomiaru lub do Menedżera śladów, w którym zapisane są pomiary. Tutaj można m.in zobaczyć jak wygląda kształt zmierzonego pola.

 

 

 

Pomiary można przesłać do darmowego programu Garmin Basecamp. Z poziomu komputera można m.in wydrukować i opisać daną działkę.
Zainteresowanych zakupem urządzenia Garmin do pomiaru pola powierzchni zapraszamy do salonów firmowych w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku oraz do sklepu online trigar.pl

5 komentarzy do “GPS Garmin – najprostszy sposób na pomiar powierzchni pola

 • 23 lipca, 2016 o 21:09
  Bezpośredni odnośnik

  Dla poszukujących darmowego i łatwego rozwiązania proponuję aplikację GeoDopłaty (https://play.google.com/store/apps/details?id=net.zinkiewicz.android.doplaty) działającą na prawie każdym telefonie z systemem Android. Jestem jej autorem a doświadczenie w pomiarach upraw do dopłat zdobywałem pracując jako inspektor. Na temat samych pomiarów co nieco można znaleźć na Fb pod adresem https://www.facebook.com/geodoplaty/

  Odpowiedz
   • 27 grudnia, 2018 o 12:55
    Bezpośredni odnośnik

    Za korzystanie z urządzeń Garmin nie są pobierane dodatkowe opłaty (wyjątek stanowi komunikator satelitarny inreach oraz niektóre dodatkowe usługi). Jednak do samego pomiaru powierzchni w zupełności wystarczy posiadanie samego odbiornika turystycznego Garmin oraz darmowy program Garmin BaseCamp.

    Odpowiedz
 • 30 maja, 2020 o 12:48
  Bezpośredni odnośnik

  Jak po zapisie powierzchni jako śladu mogę sprawdzić ile dana powierzchnia ma hektarów. Bo nie mogę się jakoś połapać. Od razu po przejściu pola przed zapisem owszem pokazuje ile dany obszar ma hektarów, ale już potem w zapisanych śladach nie mogę znaleźć powierzchni danego zmierzonego pola. Może mi ktoś pomóc?

  Odpowiedz
  • 9 czerwca, 2020 o 13:02
   Bezpośredni odnośnik

   Po zapisaniu można podejrzeć dany pomiar w menedżerze śladów. Jednak wynik będzie zaokrąglony. Aby zobaczyć dokładniejszy wynika należy podłączyć urządzenie do komputera, uruchomiać darmowy program Garmin BaseCamp i w nim podejrzeć zapisany pomiar.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *