Przesyłanie trasy z Google Maps do Garmin Nuvi/Drive

Planowanie tras w Google Maps jest bardzo intuicyjne. Na dużym monitorze widać szczegóły trasy, którą w łatwy sposób można zmienić poprzez przeciągnięcie na inną drogę. W związku z tym nie dziwi nas to, że bardzo często pytacie o możliwość przesłania trasy zaplanowanej w Google Maps to zgodnej nawigacji Garmin. W tym wpisie pokażemy Wam jak to zrobić.

Co oznacza zgodna nawigacja

Trasę utworzoną w Google Maps można przesłać tylko do tych nawigacji Garmin, które obsługują funkcję planowania tras. Aby sprawdzić czy Twoja nawigacja posiada ten tryb, wystarczy ją włączyć, a następnie wybrać z dolnego paska przycisk „Aplikacje”. Jeżeli na liście funkcji znajduje się „Planowanie trasy” oznacza to, że możesz skorzystać z poniższych wskazówek.

Planowanie trasy w Google Maps

Pierwsza czynność jaką musimy wykonać to zaplanowanie trasy w Google Maps oraz wygenerowanie pliku z rozszerzeniem GPX. Wygenerowanie pliku jest konieczne, gdyż tylko taki format danych odczytują produkty Garmin (w tym nawigacje samochodowe). O tym jak przygotować trasę i wygenerować plik GPX pisaliśmy tutaj.

Przesłanie pliku GPX do programu Base Camp

Jeżeli zamiast czytać wolicie posłuchać i obejrzeć prezentację to polecamy poniższy film.

Po wygenerowaniu pliku GPX należy podłączyć nawigację za pomocą zgodnego kabla USB do komputera. Następnie uruchamiamy darmowy program Garmin BaseCamp (do pobrania tutaj). Po uruchomieniu programu, w lewej części zobaczymy nazwę podłączonej nawigacji oraz aktualnie zainstalowaną w niej mapę. Klikamy kolejno na „Mój zbiór”, następnie na zakładkę „Plik” i „Importuj do „Mój zbiór”. Wybieram plik GPX, który utworzyliśmy wcześniej i importujemy go do programu BaseCamp.

Zamiana pliku GPX na trasę

Po zaimportowaniu pliku, klikamy na nim prawym klawiszem myszki i wybieramy opcję „Utwórz trasę ze śladu”. Tworzenie trasy jest możliwe tylko na podkładzie mapy zawierającej plan ulic (fabrycznie BaseCamp posiada jedynie mapę bazową) , dlatego ważne żeby wcześniej podłączyć nawigację w której jest zainstalowana mapa Garmin CityNavigator. Po utworzeniu trasy można przejrzeć jej szczegóły poprzez dwukrotne kliknięcie na jej nazwę (w tym miejscu można m.in. zmienić nazwę trasy oraz sprawdzić jej dystans).

Przesłanie trasy do nawigacji

Ostatnim krokiem jest przesłanie trasy do zgodnej nawigacji. W tym celu klikamy na nazwie trasy (lewa część programu) prawym przycikiem myszy i wybieramy opcję „Wyślij do urządzenia”. W nawigacji trasa będzie widoczna w zakładce „Aplikacje” i „Planowanie trasy”.

Podsumowanie

Pomimo tego, że planowanie tras w nawigacjach z modelu na model staje się coraz bardziej intuicyjne to naszym zdaniem przy tworzeniu dłuższych, wakacyjnych czy służbowych podróży warto skorzystać z wyżej przedstawionej metody.

2 thoughts on “Przesyłanie trasy z Google Maps do Garmin Nuvi/Drive

 • Wrzesień 24, 2017 at 9:28 am
  Permalink

  Szkoda, ze przed wakacjami nie trafiłem na ten wpis. Niestety garmin poprowadził nas nie koniecznie tak jakbyśmy chcieli 🙁

  Reply
 • Październik 19, 2017 at 5:56 pm
  Permalink

  Prawda jest tak, ze każdą nawigację warto sprawdzić przed podróżą. Ja zawsze porównuje trasę z nawigacji z ta zaproponowana w Google.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *