Garmin Forerunner, najlepszy zegarek do biegania!

Jeśli szukasz zegarka do biegania, Garmin to zawsze świetny wybór. Nie musisz jednak kupować najnowszego modelu, aby cieszyć się najwyższą jakością. Wcześniejsze modele wciąż są bowiem bardzo dokładne i funkcjonalne. Prezentujemy więc trzy, których zakup przyniesie najwięcej korzyści.

Forerunner to seria zegarków sportowych przeznaczonych dla biegaczy i triathlonistów, którzy potrzebują precyzyjnych danych dotyczących treningu, a także monitorowania wydajności. Urządzenia tej serii oferują funkcje takie jak precyzyjny GPS, monitorowanie pulsu, śledzenie aktywności, nawigację, szczegółową analizę danych treningowych, powiadomienia z telefonu i wiele innych.

W ciągu ostatniego roku firma Garmin zaprezentowała, cztery nowe modele dedykowane biegaczom. Były to kolejno, Forerunner 255 oraz 955, a następnie Forerunner 265, a także 965. Urządzenia posiadające wiele nowoczesnych funkcji, zaawansowane technicznie, ale również coraz droższe. Warto jednak zastanowić się, czy oferowane funkcjonalności uzasadniają zakup jednego z nich.

Dlaczego warto kupić starszy model Forerunner?

Zacznijmy od tego, że starsze modele Forerunner, są nadal doskonałym wyborem dla osób, które szukają solidnych i funkcjonalnych zegarków do biegania. Jest to również świetna okazja do zaoszczędzenia pieniędzy bez rezygnacji z wysokiej jakości. Wieloletnie doświadczenie firmy Garmin gwarantuje bowiem niezawodność oraz precyzję wcześniejszych modeli.

Starsze zegarki serii Forerunner oferują funkcje treningowe, które bez wątpienia pomogą Ci rozwinąć się jako biegacz. Takimi urządzeniami, są w dalszym ciągu Forerunner 245, Forerunner 745, a także Forerunner 945. Urządzenia, które od momentu pojawienia się w sprzedaży, zyskały uznanie oraz dobre opinie wśród miłośników biegania.

Funkcje modelu Garmin Forerunner 245

Zacznijmy zatem od ogólnego porównania trzech wymienionych zegarków. Następnie przedstawimy ich główne zalety, możliwości sportowe oraz opcje monitorowania zdrowia i kondycji. Porównamy również czas działania zegarków oraz funkcjonalności przydatne na co dzień.

Ogólne porównanie

Wybrane przez nas modele różnią się zarówno pod względem funkcjonalności jak i rozmiarów. Mają jednak kilka cech wspólnych jak wielkość wyświetlacza, precyzyjny czujnik tętna, wodoszczelność, a także możliwość odtwarzania muzyki.

Forerunner 245Forerunner 745Forerunner 945
Materiał soczewkiGorilla Glass 3Gorilla Glass DXGorilla Glass DX
Rozmiar koperty42,3 x 42,3 x 12,2 mm43,8 x 43,8 x 13,3 mm47 x 47 x 13,7 mm
Obwód nadgarstkaod 127 do 204 mmod 126 do 216 mmod 130 do 220 mm
Średnica wyświetlacza1,2″ (30,4 mm)1,2″ (30,4 mm)1,2″ (30,4 mm)
Rozdzielczość240 x 240 pikseli240 x 240 pikseli240 x 240 pikseli
Masa38,5 g47 g50 g
Pamięć4 GB4 GB16 GB
MapyTAK
MuzykaTAK (wersja Music)TAKTAK
Garmin PayTAKTAK
WysokościomierzTAKTAK
Klasa wodoszczelnościPływanie 5 ATMPływanie, 5 ATMPływanie, 5 ATM
Porównanie modeli Forerunner 245 / 745 / 945

Jak widać zegarki są dość lekkie, co zapewnia komfort użytkowania. Identyczny rozmiar i rozdzielczość ekranu sprawiają natomiast, że prezentowane dane będą czytelne, bez względu na wybrany model. Wszystkie wymienione zegarki oferują oczywiście pomiar GPS dystansu, czasu i tętna w trakcie biegu.

Garmin Forerunner 245

Ten model, zdaniem Garmin ma wszystko czego potrzebujesz, aby poprawić swoją wydajność. Zegarek jest niewielki i lekki, dzięki czemu świetnie nadaje się do biegania i codziennego noszenia. Wersja MUSIC umożliwia odtwarzanie treści audio bezpośrednio w zegarku, aby umilić pokonywanie kolejnych kilometrów.

W kwestii biegania, Forerunner 245 oferuje wszystkie niezbędne funkcjonalności. Mamy zatem CODZIENNE SUGESTIE TRENINGOWE, PUŁAP TLENOWY, STAN WYTRENOWANIA, PRZYGOTOWANIE WYDOLNOŚCIOWE oraz TRENING INTERWAŁOWY.

Ocenę zdrowia i kondycji ułatwi monitor energii BODY BATTERY, wskaźnik tętna spoczynkowego, ASYSTENT REGENERACJI, a także całodzienny pomiar STRESU.

Główne zalety tego modelu to, bez wątpienia:

 • WYGODA I KOMFORT UŻYTKOWANIA
 • ATRAKCYJNA CENA
 • OPCJONALNA WERSJA MUSIC
 • KILKA WARIANTÓW KOLORYSTYCZNYCH

Zegarek posiada też przydatne opcje telefoniczne, jak POWIADOMIENIA czy FUNKCJE BEZPIECZEŃSTWA. Obsługuje również inne aktywności sportowe, które pozwolą urozmaicić nasz trening.

Podsumowując, model Forerunner 245 to naszym zdaniem najlepszy, tani Garmin do biegania.

Garmin Forerunner 745

Najmniejszy, jak również najlżejszy multisportowy zegarek Garmin, zaprojektowany dla biegaczy i triatlonistów. Forerunner 745 oferuje szeroki zakres funkcji treningowych, precyzyjny GPS, szczegółowe statystyki, a także płatności zbliżeniowe i muzykę.

Garmin Forerunner 745

Jeżeli chodzi o bieganie, Forerunner 745 sprawdzi się podczas treningu i w czasie wyścigu. Oferuje bowiem takie funkcje jak ulepszone SUGESTIE TRENINGOWE, EFEKT I CHARAKTER TRENINGU, STAN WYTRENOWANIA, SYMULATOR WYŚCIGU oraz STRATEGIE TEMPA PACEPRO.

Kwestię regeneracji ułatwi OCENA JAKOŚCI SNU, poziom AKLIMATYZACJI DO TEMPERATURY I WYSOKOŚCI, a także udoskonalony CZAS ODPOCZYNKU.

Kluczowymi zaletami, tego zegarka będą zatem:

 • ZAAWANSOWANE FUNKCJE SPORTOWE
 • TRYB MULTISPORT
 • UNIWERSALNY ROZMIAR
 • PŁATNOŚCI GARMIN PAY & MUZYKA

Forerunner 745 posiada wbudowane profile do biegania, jazdy na rowerze, triatlonu, a także pływania na basenie i otwartych akwenach. W przypadku aktywności multisportowych i treningów łączonych, dyscypliny przełączane są jednym przyciskiem.

W kwestii rywalizacji, Forerunner 745 oferuje SEGMENTY, czyli wirtualne kursy wyścigowe. Na segmencie można zmierzyć się z innymi członkami społeczności biegowej lub rowerowej, a także porównać obecne wyniki z uzyskanymi wcześniej.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że zegarek wyposażono w płatności zbliżeniowe, odtwarzacz muzyki oraz funkcje bezpieczeństwa. Forerunner 745 to bez wątpienia jeden z najlepszych zegarków do biegania i triatlonu, a szczegółowy opis jego możliwości znajdziecie tutaj.

Garmin Forerunner 945

Swego czasu był to, bez wątpienia, najbardziej wszechstronny zegarek triathlonowy na rynku. Niezależnie od tego czy biegasz, jeździsz na rowerze czy pływasz Forerunner 945 dostarczy Ci ogromnej liczby danych dotyczących wybranej aktywności.

Garmin Forerunner 945

W przeciwieństwie do wymienionych wcześniej zegarków, Forerunner 945 posiada wgrane MAPY topograficzne, dzięki którym nigdzie się nie zgubisz. Wystarczy, że wprowadzisz odległość, którą chcesz pokonać, aby otrzymać propozycje tras, które zakończą się w punkcie startowym.

Bez względu na to, czy biegacz po ulicach miasta, czy jeździsz po leśnych szlakach, otrzymujesz szczegółowe wskazówki nawigacyjne, które informują o zbliżającym się zakręcie lub zwrocie. Mapy, podobnie jak długi czas pracy baterii przydadzą się zwłaszcza podczas biegów ultra.

Główne zalety tego modelu to przede wszystkim:

 • DODATKOWE FUNKCJE SPORTOWE
 • MAPY TOPOGRAFICZNE
 • CZAS PRACY BATERII
 • PŁATNOŚCI GARMIN PAY & MUZYKA

Jeśli chodzi o sport, Forerunner 945 oferuje większość funkcji niezbędnych do monitorowania i analizy naszych treningów. Posiada on bowiem SUGESTIE CODZIENNYCH TRENINGÓW, aktualny STAN WYTRENOWANIA, EFEKT TRENINGU, PUŁAP TLENOWY, a także OBCIĄŻENIE TRENINGOWE.

Ponadto mamy szereg funkcji pozwalających zachować równowagę pomiędzy ćwiczeniami i odpoczynkiem. Najważniejsze z nich to z pewnością CZAS REGENERACJI, monitor energii BODY BATTERY, ocena jakości snu, PULSOKSYMETR oraz stopień aklimatyzacji do temperatury i wysokości.

Dodatkowo, posiada on wiele funkcji smartwatcha, takich jak płatności zbliżeniowe czy muzyka offline, co czyni go idealnym towarzyszem dla biegaczy, którzy chcą mieć wszystko w jednym urządzeniu. Warto również pamiętać o funkcjach bezpieczeństwa oraz możliwości śledzenia naszej aktualnej pozycji (LIVETRACK).

Gdy startujesz w biegach ultra lub trenujesz do triathlonu, upewnij się, że masz odpowiednie narzędzie do tego zadania. Biorąc pod uwagę możliwości oraz cenę, może być nim Garmin Forerunner 945.

Czas pracy baterii

Żywotność baterii to, bez wątpienia, jedna z najważniejszych kwestii w czasie korzystania z urządzenia. Model Forerunner 945 dedykowany jest wielogodzinnym aktywnościom jak Triathlon, nie dziwi więc jego wydajność w tym zakresie.

Forerunner 245Forerunner 745Forerunner 945
Tryb zegarkado 7 dnido 7 dnido 14 dni
Tryb tylko GPSdo 24 godzindo 16 godzindo 36 godzin
Tryb tylko GPS + Muzykado 6 godzindo 6 godzindo 10 godzin
Tryb UltraTracdo 21 godzindo 50 godzin
Porównanie czasu działania modeli Forerunner 245 / 745 / 945

Funkcja UltraTrac to ustawienie GPS, które umożliwia rejestrowanie śladu, a także danych czujnika z mniejszą częstotliwością. Należy z niej korzystać w przypadku aktywności, które wymagają mniejszego zużycia baterii, a częste aktualizacje danych są mniej ważne.

Aby zoptymalizować czas pracy modelu Forerunner 745 należy zmienić poniższe ustawienia.

 • Ustawienia biegu > GPS >Tylko GPS
 • System > Podświetlenie > Podczas aktywności > Gest > Wyłączone
 • Podświetlenie > Podczas aktywności > Klawisze i alarmy >Wyłączone
 • Telefon > Wyłączony

Gdy Forerunner 745 zostanie skonfigurowany zgodnie z tymi wskazówkami, można osiągnąć do 24 godzin pracy w trybie GPS.

Rodzaje aktywności

Jak przystało na zegarki dedykowane biegaczom, prezentowane modele wyposażono w takie profile jak BIEGANIE, BIEG NA BIEŻNI, BIEG PO TORZE KRYTYM, BIEG PRZEŁAJOWY, a także BIEG WIRTUALNY. Każdy z nich uwzględnia oczywiście cechy charakterystyczne danej dyscypliny.

Urządzenia wspierają również inne aktywności, które mogą urozmaicić nasz trening. Garmin Forerunner 245 oferuje w tym zakresie m.in. pływanie w basenie, rower, rower w pomieszczeniu, jazdę rowerem w pomieszczeniu, a także treningi siłowe i wytrzmałościowe.

Garmin Forerunner dla każdego

Lista aktywności w modelach Forerunner 745 oraz Forerunner 945 jest oczywiście nieco dłuższa. W przeciwieństwie do Forerunnera 245 posiadają bowiem profil MULTISPORT. Dzięki temu wykonamy aktywności złożone z kilku dyscyplin jak Triathlon czy Swimrun.

Ponadto mamy pływanie na wodach otwartych, jazdę rowerem górskim oraz obsługę inteligentnych trenażerów rowerowych. Pozostałe aktywności to na przykład wędrówka, jazda na nartach, snowboard, narciarstwo klasyczne, wiosłowanie oraz kajakarstwo.

Garmin Forerunner 945 posiada, dodatkowo aktywność golf oraz wspinaczka, a także funkcje nawigacji z użyciem zainstalowanych map.

Aby uatrakcyjnić nasze aktywności, Forerunner 745 oraz Forerunner 945 mogą wyświetlać animacje dołączone do gotowych treningów. Można je pobrać z serwisu Garmin Connect, a dotyczą kategorii SIŁA, KARDIO, PILATES, a także JOGA. Funkcja wymaga jednak oprogramowania w wersji co najmniej 5.20 (Forerunner 745) oraz 5.00 (Forerunner 945).

Funkcje treningowe

Zanim wybierzesz zegarek Garmin, warto wiedzieć, który model ma funkcje biegania i treningu odpowiadające Twoim celom. Omówmy pokrótce, dostępne opcje.

 • CODZIENNE SUGESTIE TRENINGOWE, mają na celu podwyższenie pułapu tlenowego, stanowiącego wyznacznik naszej wydajności. Ponadto regularne realizowanie polecanych treningów pomaga osiągnąć optymalne obciążenie przy różnych poziomach intensywności wysiłku. Każdy polecany trening został opracowany tak, aby stanowić wyzwanie na odpowiednim poziomie oraz skupiać się na poprawie określonego aspektu sprawności.
 • PUŁAP TLENOWY (VO2 Max) to, bez wątpienia najważniejszy wskaźnik sprawności układu oddechowo-krążeniowego i wydolności aerobowej. Może on całkowicie zmienić sposób, w jaki trenujesz, ponieważ umożliwia śledzenie aktualnego poziomu sprawności oraz obserwowanie zmian w czasie.
 • STAN WYTRENOWANIA, jest krótko mówiąc, wskaźnikiem przedstawiającym postępy w treningu. Podstawą tej funkcji jest interpretacja zmian naszej kondycji w odniesieniu do liczby treningów, a także ich składników.
 • EFEKT TRENINGU, to funkcja, której celem jest koordynacja i równoważnie treningów w celu utrzymania i podniesienia bieżącego poziomu kondycji. Zapewnia bowiem podgląd oczekiwanego wpływu każdej sesji treningowej na przyszły poziom naszej wydolności. Możesz ćwiczyć intensywniej, gdy próbujesz polepszyć swoje wyniki oraz zwolnić, aby uniknąć przetrenowania, które powoduje spadek wyników.
 • OBCIĄŻENIE TRENINGOWE, jest wskaźnikiem wykorzystującym współczynnik zwiększonej powysiłkowej konsumpcji tlenu, aby zilustrować fizjologiczny wpływ aktywności na organizm oraz wynikające z niego potrzeby regeneracyjne. W ten sposób uzyskamy takie dane jak intensywność pojedynczej aktywności oraz w
 • PRZYGOTOWANIE WYDOLNOŚCIOWE, podczas pierwszych 6-20 minut biegu analizuje tempo, tętno oraz jego zmienność, aby określić poziom naszych możliwości fizycznych w czasie rzeczywistym.
 • CZAS ODPOCZYNKU, to bez wątpienia, jeden z najważniejszych wskaźników wyświetlanych po zakończeniu aktywności. Gdy stoper osiągnie zero, oznacza to, że jesteśmy w stanie uzyskać maksymalne korzyści z następnego, ciężkiego treningu poprawiającego sprawność fizyczną.

Dodatkowo funkcja Garmin Coach pozwala na realizację planów treningowych, dostępnych w serwisie Garmin Connect.

Dostępne opcje sportowe

Aby łatwiej dostrzec różnice pomiędzy prezentowanymi zegarkami, prezentujemy kluczowe funkcje sportowe poszczególnych modeli.

Forerunner 245Forerunner 745Forerunner 945
Codzienne sugestie treningoweTAKTAKTAK
Trening interwałowyTAKTAKTAK
Pułap tlenowyTAKTAKTAK
Stan wytrenowaniaTAKTAKTAK
Przygotowanie wydolnościoweTAKTAKTAK
Virtual Partner / RacerTAKTAKTAK
Efekt treninguTAKTAKTAK
Symulator wyściguTAKTAKTAK
Strategie tempa PaceProTAKTAKTAK
Garmin CoachTAKTAKTAK
Aktywności MultisportTAKTAK
Segmenty (Garmin / Strava)TAKTAK
Aklimatyzacja (temperatura / wysokość)TAKTAK
Porównanie funkcji sportowych modeli Forerunner 245 / 745 / 945

Warto pamiętać, że możliwości sportowe zegarków możemy rozwinąć, łącząc je na przykład z czujnikami takimi jak HRM-DUAL czy HRM-PRO Plus. Urządzenia zapewnią bowiem precyzyjny pomiar tętna w czasie aktywności.

Dodatkowo, Garmin HRM-PRO Plus oferuje pomiar DYNAMIKI BIEGU i wyznaczanie PROGU MLECZANOWEGO (Forerunner 745/945) określającego potencjalną wytrzymałość.

Podsumowanie

Na koniec warto zaznaczyć, że zwycięzca porównania może być tylko jeden. Bez wątpienia będzie nim nabywca jednego z prezentowanych modeli. Są one bowiem odpowiednio zróżnicowane, funkcjonalnie podobne, a każdy z nich ma swoje zalety.

Bieganie z zegarkiem Garmin Forerunner

Chociaż nowe modele oferują nieco więcej opcji, warto pamiętać, że prezentowane zegarki również posiadają wiele świetnych funkcji, które spełnią wasze oczekiwania.

Jeżeli więc szukasz zegarka, który doskonale sprawdzi się podczas treningów i nie nadwyręży Twojego budżetu zdecydowanie polecamy wszystkie przedstawione modele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *