Ten wpis postanowiliśmy przygotować w związku z licznymi zapytaniami o różnice między zegarkami z tematu. Oba urządzenia zostały zaprezentowane niemal w tym samym czasie, przy okazji targów IFA 2019. Który model wybrać? Garmin Venu z olśniewającym ekranem amoled czy należący do topowej serii Fenix 6S Pro? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że funkcjonalnie zegarki są do siebie bardzo podobne. Jednak prawie dwukrotna różnica w cenie nie wzięła się z powietrza. Decyzję o wyborze zegarka musicie podjąć sami, ale mamy nadzieję że nasze wypunktowanie różnic Wam w tym pomoże.

Zwracamy uwagę na to, że zestawiamy ze sobą model Venu z serią Fenix 6S Pro. Wybór ten nie jest przypadkowy, gdyż oba zegarki mają identyczną wielkość wyświetlacza oraz zbliżone gabaryty. Garmin Venu jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych. Z kolei seria Fenix 6S jest dostępna zarówno w różnych wariantach kolorystycznych, ale też może różnić się rodzajem szkiełka czy dostępnością map czy funkcji odtwarzana muzyki. Przypominamy też o tym, że amerykański producent posiada w swojej ofercie inne zegarki z rodziny Fenix 6, które cechują się większymi gabarytami. Zestawienie różnic między poszczególnymi wariantami Fenixów 6 znajdziecie w tabeli porównawczej dostępnej na stronie TRIGAR.pl.

Cechy fizyczne

Oba zegarki Garmin wyróżniają się niewielką wagą: Fenix 6S Pro: 62g vs. Venu: 46,3g. Posiadają ramkę wykonaną ze stali nierdzewnej oraz silikonowe paski z opcją szybkiego przepinania o szerokości 20mm. Fenix 6S ma dziurkowanie na górnym i dolnym pasku, a Venu tylko na dolnym. Paski różnią się też systemem mocowania, co prezentuje zdjęcie poniżej. To w Venu sprawia wrażenie delikatniejszego i wymaga nieco większej precyzji w trakcie przepinania pasków.

Zegarki posiadają identyczny system ładowania za pomocą 4-pinowego kabla, który otrzymujemy w zestawie. Oprócz niego w kartoniku znajdziemy skróconą instrukcję użytkowania. Samouczek obsługi zegarka jest dodatkowo dostępny w aplikacji Garmin Connect. W obu zegarkach, w tylnej części obudowy umieszczono optyczny czujnik umożliwiający pomiar tętna bezpośrednio z nadgarstka. Jest to trzecia generacja czujnika Garmin HR Elevate, która posiada dodatkowo funkcję pulsoksymetru, mierzy natlenienie krwi. Tylna pokrywa Venu została wykonana z polimeru, a Fenixa z metalu.

Mocowanie Quick Release w Venu i Quick Fit w Fenix 6S Pro

Zegarki posiadają taką samą średnicę ekranu 1,2″, ale różnią się gabarytami: Fenix 6S Pro: 42 × 42 × 13,8 mm, Venu: 43,2 × 43,2 × 12,4 mm. Na bocznych krawędziach Fenixa znajdziemy pięć przycisków, a w Venu dwa. Różnica wynika oczywiście z tego, że Venu posiada dotykowy ekran, co pozwoliło zredukować ilość przycisków.

Ekran amoled w Garmin Venu

Venu to pierwsza seria zegarków w ofercie marki Garmin, która został wyposażona w ekran amoled o rozdzielczości 390×390 pikseli. Fenix 6S Pro ma transreflektywny ekran Memory-In-Pixel o rozdzielczości 240×240 pikseli. W obu przypadkach nie ma problemów z odczytem danych, nawet w ostrym słońcu. Różnica jest natomiast widoczna w nasyceniu kolorów, oczywiście na korzyść modelu Venu, niestety jest to okupione krótszym czasem pracy.

Ekran amoled w zegarku Garmin Venu (po lewej) posiada żywsze kolory i lepszą rozdzielczość

Bateria

Zastosowanie wyświetlacza Amoled ma bezpośrednie przełożenie na krótszy czas pracy zegarka na jednym ładowaniu. Choć i tak trzeba przyznać, że inżynierom Garmina udało się wykręcić nie najgorsze osiągi. Czasy pracy obu zegarków zestawiliśmy w poniższej tabeli.

Garmin VenuGarmin Fenix 6S Pro
Tryb zegarkado 5 dnido 9 dni
Tryb GPSdo 20 godzindo 25 godzin
Tryb GPS z odtwarzaczem muzykido 6 godzindo 6 godzin
Tryb Ultra Trackbrak trybu Ultra Trackdo 50 godzin
Tryb ekspedycyjnybrak trybu ekspedycyjnegodo 20 dni
Tryb oszczędzania bateriibrak trybu oszczędzania bateriido 34 dni

Menedżer zasilania w Fenix 6S Pro

Cała seria zegarków Fenix 6 zyskała tzw. menedżer zarządzania zasilaniem, w ramach którego możemy w łatwy sposób stworzyć własne profile (tryby) zasilania. W ramach nich możemy m.in. wybrać rodzaj systemu satelitarnego, włączyć lub wyłączyć synchronizację z telefonem czy dostosować poziom podświetlenia. Dokonując poszczególnych zmian w ustawieniach na bieżąco widzimy o ile wydłużą bądź skrócą czas pracy zegarka. Rozwiązanie to z pewnością docenią fani długich biegów, gdzie w łatwy sposób będą mogli zmienić tryb pracy zegarka i zyskać tym samym klika dodatkowych godzin biegu z włączonym GPS. Szczegółową prezentację tej funkcji znajdziecie w tym artykule.

Tryb zarządzania zasilaniem w zegarku Garmin Fenix 6S Pro

Pace Pro i Climb Pro w Garmin Fenix 6S Pro

Kolejnymi funkcjami, które wyróżniają Fenixa 6S Pro w zestawieniu z zegarkiem Garmin Venu są:

  • Funkcja Pace Pro – jedyna w swoim rodzaju funkcja zapewnia dynamiczne, dostosowane pod kątem nachylenia terenu wskazówki dotyczące tempa w trakcie całej aktywności, które powstają w oparciu o zmiany wysokości i osobiste preferencje tempa.
  • Funkcja Climb Pro – po uprzednim wgraniu kursu (np. trasy zawodów) urządzenie pokazuje nachylenie, dystans i wzrost wysokości każdego kolejnego wzgórza, pomagając rozłożyć wysiłek na pozostałym odcinku.

 

Funkcja PacePro i ClimbPro w Garmin Fenix 6S Pro

Mapa i funkcje nawigacyjne w Garmin Fenix 6S Pro

Fenix 6S Pro został wyposażony w zainstalowaną fabrycznie w pamięci zegarka turystyczną mapę Garmin TopoActive Europe. Mapa pozwala zorientować się w terenie, a także korzystać z wielu funkcji nawigacyjnych w tym m.in. do nawigować po kursie czy biegać po najpopularniejszych w danym regionie trasach. Szczegółową prezentację wykorzystania mapy w zgodnych zegarkach marki Garmin można znaleźć w artykule na FenixWorld.pl. Do Fenixa 6S Pro bez problemu możemy też dograć dodatkowe mapy każdego regionu świata.

Widok mapy w zegarku Garmin Fenix 6S Pro

Fenix 6S Pro ten jest też zgodny z aplikacją Garmin Explore, za pośrednictwem której możemy planować trasy i zarządzać zapisanymi lokalizacjami nawet w trybie offline. Funkcje nawigacyjne w modelu Garmin Venu zostały ograniczone do możliwości zapisywania punktów i nawigowania do nich na tzw. azymut. W serii Fenix 6S znajdziemy też mapę Garmin Ski oferującą bazę tras narciarskich dla 2000 kurortów.

Rodzaje aktywności

W poniższej tabeli zestawiamy aktywności jakie zostały fabrycznie zainstalowane w obu zegarkach.

Garmin VenuGarmin Fenix 6S Pro
Bieg, Chód, Bieżnia, Tor kryty, Rower, Jazda w pomieszczeniu, Chód w budynku, Pok. pięter, Basen, Golf, Narty, Snowboard, Bieg narciarski, SUP, Siła, Kardio, Joga, Pilates, Oddech, Maszyna eliptyczna, Stepper, Wiosłowanie, Ergometr,Bieg, Chód, Bieżnia, Tor kryty, Rower, Jazda w pomieszczeniu, Pok. pięter, Basen, Golf, Narty, Snowboard, Bieg narciarski, SUP, Siła, Kardio, Joga, Pilates, Oddech, Maszyna eliptyczna, Stepper, Wiosłowanie, Ergometr,
Prace ogrodowe, Trening, Gimnastyka, Sztuki walkiMTB, Ekspedycja, Multisport, Bieg szlakiem Wędrówka, Wspinaczka, Otwarty akwen (pływanie), Triathlon, Bieganie z pływaniem, Narciarstwo przeł., Bieg narciarski stylem łyżwowym, Kajak, TruSwing, Jumpmaster, Taktyczne, Łódź, Tętno do wysiłku

Jak nie trudno zauważyć Fenix 6S Pro posiada wsparcie dla większej ilości aktywności. Zwracamy szczególną uwagę na wsparcie dla sportów wiązanych jak triathlon, duathlon itp. oraz funkcję pływania na otwartym akwenie. Oba zegarki są zgodne z aplikacją Garmin Connect IQ z której można pobierać dodatkowe aplikacje, tarcze ekranu, widżety oraz aktywności.

Łączność z zewnętrznymi czujnikami

Kolejną zauważalną różnicę między zegarkami stanowi kompatybilność z zewnętrznymi czujnikami. Model Garmin Venu można połączyć z pasem tętna HRM Dual, rowerowym czujnikiem kadencji i prędkości oraz zewnętrznym czujnikiem pomiaru temperatury Garmin Tempe. Zegarek współpracuje też z inteligentnym oświetleniem Garmin Varia. W przypadku modelu Fenix 6S Pro lista zgodnych czujników/urządzeń rozszerza się o:

Brak łączności zegarka Venu z bardziej zaawansowanymi czujnikami tętna przekłada się na to, że za jego pośrednictwem nie zarejestrujemy m.in. danych dynamiki biegu.

Wyświetlanie danych w trakcie biegania

W obu zegarkach możemy z poziomu ustawień dostosować dane jakie będą się wyświetlały na ekranie w trakcie treningu. Pomimo zastosowania wyświetlacza o tej samej wielkości (średnica 1,2″) w przypadku modelu Garmin Venu na jednym ekranie można ustawić maksymalnie 4 parametry. W modelu Fenix 6S Pro maksymalnie ustawimy 6 parametrów na jednym ekranie. Warto też zwrócić uwagę na ilość dostępnych ekranów. W Venu mamy do dyspozycji 3 ekrany z danymi, a w Fenixie jest ich ponad 10.

Poza ekranami, które zawierają parametry w przypadku modelu Fenix 6S Pro możemy włączyć osobne strony z mapą, sterowaniem muzyką, kompasem, wysokościomierzem, czy Wirtualnym Partnerem.

Zaawansowane informacje o kondycji w Fenix 6S Pro

Garmin Fenix 6S Pro poza podstawowymi parametrami dotyczącymi aktywności (strefy tętna, tempa, czas, międzyczasy z okrążeń itp.) dostarcza także dodatkowe informacje takie jak:

  • Stan wytrenowania, który umożliwia sprawdzenie skuteczności treningów dzięki śledzeniu danych treningowych, jak pułap tlenowy, próg beztlenowy i porównywanie ich do aktualnych danych
  • Obciążenie treningowe, czyli połączone pomiary tętna i pułapu tlenowego, określające intensywność treningu∑ na przestrzeni 28 dni i pomagające w utrzymaniu formy w zakresie optymalnym dla osiągnięcia celu
  • Charakter obciążenia treningowego – prezentowany za pomoc dwóch cyfr w skali od 0 do 5. Pierwsza określa efekt treningu aerobowego, a druga anaerobowego. Liczby wskazują jak bardzo wymagający był trening i jakie przyniesie korzyści dla naszej kondycji.
  • Efekt treningu aerobowego  i beztlenowego
  • Główne korzyści (etykiety efektu treningu)

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam podjąć decyzję o wyborze najbardziej odpowiedniego dla swoich potrzeb zegarka treningowego. Zainteresowanych zakupem, którzy chcieliby na żywo porównać oba modele lub zapytać o jeszcze inny smartwatch Garmin serdecznie zapraszamy do salonów firmowych TRIGAR – Autoryzowanego Partnera Garmin w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *