Jaki czujnik tętna Garmin (opaskę HRM) wybrać w 2023 r.?

Stojąc przed dylematem zakupu czujnika tętna na klatkę piersiową łatwo zgubić się w wyborze jednego z czterech czujników produkcji firmy Garmin. Różnice w paskach są jednak wyraźne i łatwo podzielić je ze względu na zastosowanie. Ten wpis pomoże Ci dobrać odpowiedni pasek do Twoich aktywności. Jeśli nie macie czasu na czytanie artykułu, to szybko najważniejsze różnice możecie sprawdzić w tabelce porównawczej.

Czy potrzebuję czujnika (opaski) tętna na klatkę piersiową?

Wszystkie nowe modele zegarków Garmin są w standardzie wyposażone w optyczny czujnik tętna. Takie czujniki świetnie sprawdzają się do monitorowania tętna na co dzień, nie gwarantują jednak 100% dokładności podczas treningów. Pomiar może być zaburzony przez złe dopasowanie zegarka, budowę anatomiczną ręki, układu krwionośnego czy tatuaże. Ten sam zegarek może więc różnie zmierzyć tętno dwóm osobom. Jeśli chcemy mierzyć postępy w treningu warto zaopatrzyć się więc w opaskę na klatkę piersiową, która zapewnia większości użytkownikom dokładność pomiaru równą badaniom EKG. Gdy nasz plan treningowy jest rozpisany „na tętno” czyli zawiera wskazówki w jakich strefach tętna odbywać daną jednostkę treningową, posiadanie opaski HRM (ang. Heart Rate Monitor – monitor pracy serca) jest w zasadzie niezbędne.

Czujnik tętna Garmin HRM-Dual

Na początek dobra wiadomość. Którego czujnika tętna Garmin nie wybierzecie każdy dostarczy do zegarka czy nawigacji rowerowej dane o tętnie. Nie trzeba więc martwić się o kompatybilność czujników HRM z zegarkami. Każdy ma także wymienną baterię pastylkową CR2032. Tutaj link do wpisu pokazującego jak wymienić baterię.

HRM-Dual to następca czujnika HRM-Premium (nazywanego również HRM3). Zewnętrznie obydwie opaski wyglądają prawie identycznie. Co ciekawe nowy czujnik tętna Garmin HRM-Dual, choć najprostszy w funkcjach (podaje „tylko” tętno) działa w protkole ANT+, dzięki czemu współpracuje z urządzeniami Garmin, ale również w protokole Bluetooth Smart. Dzięki Bluetooth HRM-Dual może wysyłać dane bezpośrednio do zgodnej aplikacji w smartfonie. To dobre rozwiązanie dla osób rozpoczynających przygodę ze sportem, które jeszcze nie zdecydowały się na zakup zegarka.

Opaska HRM-Dual sprawdzi się do każdej dyscypliny sportu. Jest wygodna i dostarcza dokładne dane o tętnie. Świetnie sprawdzi się podczas biegania, na rower, na rolki, Nordic Walking czy na spacery. Jeśli nie potrzebujemy zaawansowanych danych do takich dyscyplin jak: bieganie, pływanie czy triathlon to opaska HRM-Dual będzie najlepszym wyborem.

Czujnik tętna Garmin HRM Dual
Czujnik tętna Garmin HRM Dual

Czujnik HRM-Run (ten czujnik nie jest już produkowany)

Ten czujnik jest dedykowany biegaczom. Oczywiście sprawdzi się także w innych dyscyplinach sportu, jednak wybierając model HRM-Run względem HRM-Dual korzyści odniosą jedynie biegacze. Czujnik HRM-Run wyposażono bowiem w akcelerometr mierzący ruch ciała podczas biegu. Dzięki niemu zyskujemy dostęp do statystyk nazywanych „Dynamiką Biegu”. W jej skład wchodzą następujące dane:

  1. Odchylenie pionowe — wysokość odbicia podczas biegu; wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku, mierzony w centymetrach. Im mniejsza wartość tym lepiej, gdyż tracimy mniej energii na niepotrzebny pionowy ruch ciała.
  2. Czas kontaktu z podłożem — czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu (mierzony w milisekundach). Jeśli biegniemy szybko nasza stopa mniej czasu ma kontakt z podłożem.
  3. Bilans czasu kontaktu z podłożem — wyświetla bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem podczas biegu (wyświetlany w procentach); np. 53,2 ze strzałką skierowaną w lewo lub prawo. Najlepiej zachować równowagę w okolicach 50%. Śledzenie tego parametru ma znaczenie szczególnie po przebytych kontuzjach, gdy nieświadomie obciążamy bardziej jedną część ciała.
  4. Długość kroku — odległość od jednego zetknięcia nogi z podłożem do następnego; mierzona w metrach. Na ten parametr wpływa wiele czynników np. wzrost, długość kończyn, siła mięśniowa, tempo biegu. Silnie powiązany z rytmem.
  5. Odchylenie do długości — stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku (wyświetlany w procentach); niższa liczba zazwyczaj oznacza lepszą formę.
  6. Rytm — liczba kroków wykonanych w czasie 1 minuty. Ten parametr jednak jest mierzony także przez sam zegarek.

Jeśli biegamy to ze względu na niewielką różnicę cenową między HRM-Dual, a HRM-Run warto dopłacić do wyższego modelu paska.

Czujnik tętna Garmin HRM Run
Czujnik tętna Garmin HRM Run

Czujnik tętna Garmin HRM-Tri (ten czujnik nie jest już produkowany)

To czujnik dedykowany triathlonistom. Posiada wszystkie funkcje HRM-Run, a więc statystyki Dynamiki Biegu i dodatkowo posiada pamięć na zapisanie tętna z pływania. Ponieważ fale ANT+ nie rozchodzą się w wodzie, pas HRM-Tri musi mieć pamięć, na której zapisuje dane tętna. Po wynurzeniu dane są synchronizowane z zegarkiem. Używając tego pasa podczas treningów czy na zawodach triathlonowych będziemy posiadać zapis tętna z każdego etapu. Czujnik prześle dane z pamięci (czyli z treningu w wodzie) tylko do zgodnych zegarków posiadających tryb triathlonowy. Będą to wszystkie modele Garmin Fenix oraz Forerunnery 735xt, 935, 945.

Czujnik tętna Garmin HRM Tri
Czujnik tętna Garmin HRM Tri

Czujnik Garmin HRM-Swim

Wybierzmy ten czujnik do treningów pływackich na basenie. Czujnik ma w całości sztuczną opaskę przez co jest odporny na chemię basenową. Pas czujnika HRM-Swim jest szerszy od wszystkich innych przez co mocno trzyma się ciała, co zapobiega jego przemieszczaniu się podczas nawrotów. Konstrukcja opaski – jej szerokość i to że nie „oddycha” sprawia, że nie powinna być używana do innych sportów, np. do biegania. Bardzo łatwo mogłaby odparzyć skórę. Jeśli zamierzamy zakupić uniwersalną opaskę, lepiej wybrać wersję Garmin HRM-Pro Plus, pamiętając jednak że nie jest ona odporna na chemię basenową.

Czujnik tętna Garmin HRM Swim
Czujnik tętna Garmin HRM Swim

Czujnik Garmin HRM-Pro

Garmin HRM-Pro to następca HRM-Tri i posiada wszystkie możliwości swojego poprzednika. Ma jedną funkcję więcej niż HRM-Tri, a mianowicie dostarcza informacji o dynamice biegu podczas uprawniania narciarstwa biegowego. Oprócz tego, podobnie jak HRM-Dual, został wyposażony w łączność Bluetooh Low Energy dzięki czemu może łączyć się w dwóch protokołach. Wyróżnikiem HRM-Pro jest zielony kolor obwódki czujnika.

Czujnik tętna Garmin HRM Pro

Monitor tętna Garmin HRM-Pro Plus

Zaprezentowany w połowie 2022 roku Garmin HRM Pro Plus to aktualnie najnowszy i najbardziej zaawansowany czujnik do pomiaru tętna w ofercie amerykańskiego producenta. Monitor ten jest bezpośrednim następcą wersji HRM-PRO i posiada pełną funkcjonalność wersji Pro. Poza zmianą koloru gumowej nasadki, nowy czujnik umożliwia też pomiar tempa biegu na bieżni oraz został wyposażony w nowy sposób otwierania i zamykania pokrywy baterii. O ile w przypadku wszystkie wcześniejszych modeli do wymiany baterii trzeba było używać małego śrubokręta, tak w przypadku wariantu HRM PRO Plus wymiana jest jeszcze łatwiejsza, bowiem sprowadza się do przekręcenia pokrywki.

Czujnik HRM Pro Plus posiada wbudowaną pamięć, co za tym idzie idealnie sprawdzi się jako monitor tętna (oraz spalonych kalorii) w trakcie aktywności, w których na nadgarstku nie możemy nosić zegarka, typu siatkówka, koszykówka, boks.

Czujnik tętna Garmin HRM Pro Plus
Garmin HRM-Pro Plus

Jak dbać o czujnik tętna Garmin?

Najlepszym rozwiązaniem jest przepłukanie opaski bezpośrednio po treningu pod bieżącą wodą. Co prawda producent zaleca by raz na 7-8 użyć wyprać w pralce, jednak praktyka pokazuje, że tak prane opaski zużywają się dużo szybciej, dlatego ta pierwsza metoda jest bezpieczniejsza.

Wszystkie czujniki Garmin zakupicie w sklepie internetowym TRIGAR.pl.

2 komentarze do “Jaki czujnik tętna Garmin (opaskę HRM) wybrać w 2023 r.?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *