Garmin Run Dynamics Pod czyli trening z czujnikiem dynamiki biegu

O nowym czujniku Garmin Run Dynamics Pod i jego możliwościach pisaliśmy już wcześniej, dlatego w tym wpisie skupimy się przede wszystkim na części praktycznej.

Jak działa czujnik pomiaru dynamiki?

Garmin Run Dynamics Pod posiada wbudowany akcelerometr, dzięki któremu mierzy ruch tułowia oraz wyłapuje regularne wstrząsy. Na podstawie tych informacji czujnik wylicza aż sześć parametrów biegu. Przypominamy, że taką samą funkcjonalność posiadają monitory pomiaru tętna Garmin Hrm Run oraz Garmin Hrm Tri. Nie każdy jednak lubi zapinać na klatce piersiowej pas do pomiaru tętna. I właśnie z myślą o tych biegaczach, którzy monitorują tętno za pomocą optycznego czujnika wbudowanego w zegarek, Garmin stworzył czujnik Run Dynamics Pod.

Zawartość opakowania czujnika Garmin Run Dynamics Pod

W zestawie poza czujnikiem Garmin RDP znajduje się zbiór skróconych instrukcji obsługi. Co ciekawe w egzemplarzu, który otrzymaliśmy na testy nie było instrukcji w polskim języku. Dla użytkowników, którzy lubią najpierw poczytać, a dopiero później praktykować podajemy link do wersji w naszym rodzimym języku. Polski podręcznik znajdziesz tutaj (26 strona).

garmin run dynamics pod

Czujnik pomiaru dynamiki biegu od Garmina waży zaledwie 12g i przy wymiarach 37,6 mm × 23,2 mm × 19,2 mm jego używanie w trakcie treningu biegowego jest nieodczuwalne.

garmin run dynamics pod

Dane techniczne

Niewielkich rozmiarów czujnik Garmin zasilany jest przez jedną baterię typu CR1632. Z danych producenta wynika, że bateria wystarczy na rok działania przy założeniu, że będziemy korzystali z czujnika przez jedną godzinę dziennie. Do komunikacji ze zgodnymi zegarkami czujnik wykorzystuje protokół ANT+. W instrukcji uwzględniono także informację dotyczącą zakresu temperatury roboczej, która waha się między -10C do 50C. W celu wymiany baterii należy wyjąć czujnik z gumowanej osłony, następnie odkręcić pokrywkę i wymienić baterię.

garmin run dynamics pod

Zgodne zegarki Garmin

Czujnik Garmin Run Dynamics Pod współpracuje z następującymi modelami zegarków:

Pierwsza synchronizacja czujnika

Procedura synchronizacji czujnika w wszystkich zgodnych zegarkach jest bardzo podobna i sprowadza się do wykonania następujących kroków:

 • Wchodzimy w ustawienia zegarka
 • Oszukujemy pozycję o nazwie czujnik i akcesoria
 • Wybieramy dodaj nowy 
 • W tym momencie możemy wybrać szukaj wszystko lub wskazać na liście konkretny czujnik (Czujnik RD Pod)
 • W momencie gdy na ekranie zegarka pojawi się komunikat o wyszukiwaniu, należy potrząsnąć czujnikiem w górę i w dół

garmin run dynamics

 • Po kilku sekundach zegarek powinien odnaleźć czujnik i wyświetlić jego numer identyfikacyjny
 • Potwierdzamy wybór czujnika

garmin run dynamics

Wskazówki dotyczące korzystania z czujnika

Po synchronizacji czujnika z zegarkiem, w aktywności bieganie automatycznie utworzą się dwa dodatkowe ekrany na których na bieżąco możemy odczytywać parametry dynamiki biegu. Na poniższym filmie zaprezentowano najważniejsze wskazówki dotyczące prawidłowego korzystania z czujnika.  W czasie gdy Garmin Run Dunamics Pod nie jest używany wyłącza się i tym samym oszczędza baterię. Aktywacja następuje w momencie potrząśnięcia nim w górę i w dół. Jedynym prawidłowym miejscem zamocowania czujnika jest tylna część tułowia.

Garmin zaznacza, żeby nie prać czujnika w pralce. Jednak przy tak niewielkich gabarytach i mocowaniu w tylnej części spodenek nie trudno o to żeby zapomnieć o zdjęciu RDP. Na szczęście producent i o tym pomyślał. W momencie zakończenia treningu na ekranie zegarka pojawia się stosowne przypomnienie:

run dynamics pod garmin

Jakich informacji dostarczy Garmin Run Dynamics Pod

 • Rytm to liczba kroków na minutę. Wyświetla całkowitą liczbę kroków (lewej i prawej nogi łącznie).
 • Bilans czasu kontaktu z podłożem wyświetla bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem podczas biegu. Wartość jest mierzona w procentach. Na przykład 53,2 ze strzałką skierowaną w lewo lub prawo.
 • Długość kroku mierzona od jednego zetknięcia nogi z podłożem do następnego. Wartość jest mierzona w metrach.
 • Odchylenie pionowe oznacza wysokość odbicia podczas biegu. Wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku, mierzony w centymetrach.
 • Odchylenie do długości to stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku. Wartość jest mierzona w procentach. Niższa wartość zazwyczaj oznacza lepszą formę.
 • Czas kontaktu z podłożem to czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu. Wartość jest mierzona w milisekundach.

Analiza danych w Garmin Connect

Parametry związane z dynamiką biegu można odczytywać na bieżąco na ekranie zegarka, ale zdecydowanie więcej informacji uzyskamy po treningu. Po przesłaniu aktywności do platformy Garmin Connect możemy przeanalizować poszczególne dane na wykresach.

Garmin Run Dynamic Pod

Dodatkowo przy każdym z parametrów producent zamieszcza informację, która ułatwia interpretację danego wyniku

Garmin Run Dynamics Pod

Podsumowanie

Więcej informacji o dynamice biegu znajdziecie na stronie producenta, a zainteresowanych zakupem czujnika Garmin Run Dynamics Pod zapraszamy do sklepu trigar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *