Alternatywę dla tradycyjnych liczników rowerowych, które zliczają pokonany dystans w oparciu o magnetyczne czujniki zamocowane na szprysze i widelcu stanowią urządzenia wyposażone w moduł GPS. Takie rozwiązanie jest co prawda droższe, ale przynosi korzyści w postaci zapisu przejechanej trasy, nawigacji w nieznanym terenie czy montażu, który nie wymaga kabelków i dodatkowych czujników. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem  urządzenia z GPS na rower to z tego artykułu dowiesz się jakie możliwości daje Garmin.

GPS na rower – Podział urządzeń

Pojęcie „GPS na rower” jest dość ogólne, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto zastanowić się jakich funkcji oczekujemy/potrzebujemy na rowerze. Klienci, którzy odwiedzają salony firmowe TRIGAR.pl mają do wyboru trzy grupy urządzeń:

  • liczniki rowerowe z serii Garmin Edge
  • zegarki sportowe z serii Garmin Fenix, Garmin Forerunner i Garmin Vivo
  • nawigacje turystyczne z serii Garmin eTrex, Garmin Gpsmap, Garmin Oregon i Garmin Montana

Wszystkie urządzenia z w/w grup posiadają GPS, na podstawie którego zliczają informacje o pokonanym dystansie, prędkości czy wysokości. Różnice między poszczególnymi grupami stanowią funkcje dodatkowe. Niektóre produkty posiadają mapę oraz funkcje nawigacyjne, a inne zostały stworzone z myślą o treningach.

Seria Garmin Edge

Garmin Edge to seria urządzeń, która została zaprojektowana z myślą o cyklistach. Wszystkie liczniki z tej grupy posiadają w zestawie uchwyt rowerowy, który umożliwia szybki montaż na kierownicy lub mostku. W bardziej zaawansowanych modelach znajduje się także dodatkowy uchwyt, który pozwala zamocować licznik na lemondce. Cechą wspólną wszystkich liczników jest wbudowany, niewymienny akumulator, który przy włączonym zapisie GPS wystarcza na +- 6-24h (czas pracy zależy od modelu). Liczniki wyposażone w rowerową mapę dają możliwość nawigacji po wcześniej zaplanowanej trasie i pozwalają lepiej zorientować się w terenie. Wraz ze wzrostem ceny wzrastają możliwości treningowe urządzeń. Liczniki współpracują z zewnętrznymi czujnikami, dzięki czemu mogą dostarczyć dodatkowych informacji o m.in. tętnie, kadencji pedałowania czy mocy. O zakupie produktu z tej grupy powinni pomyśleć użytkownicy, którzy szukają kompleksowego rozwiązania na rower. Więcej na temat różnic między poszczególnymi licznikami Edge znajdziecie w tym wpisie.

licznik Garmin edge 25

Zegarki sportowe Garmin

O ile liczniki z seri Garmin Edge zostały stworzone z myślą o rowerach, tak zegarki sportowe z oferty firmy Garmin są o wiele bardziej uniwersalne. Dla przykładu najwyższy model z zestawienia, czyli Garmin Fenix 5 posiada wsparcie dla blisko 30 aktywności! Poza jazdą na rowerze zegarki można wykorzystać w trakcie biegania, pływania, pieszych wędrówek po górach, żeglowania, jazdy na nartach/desce, gry w golfa itd. Czy zegarek sprawdzi się jako GPS na rower? Jak najbardziej, z tym że należy pamiętać o zakupie dodatkowego uchwytu oraz mieć świadomość tego, że mapę może wyświetlić tylko jeden model z zestawienia (Garmin Fenix 5x). Jeżeli pominiemy funkcje nawigacyjne, a zegarek ma nam posłużyć przede wszystkim do rejestrowania przejechanego dystansu oraz prędkości to zakup produktów z tej grupy jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Plusem w stosunku do serii Edge jest wbudowany czujnik pomiaru tętna. Dzięki systemowi Garmin HR Elevate zegarki potrafią odczytać tętno bezpośrednio z nadgarstka. Dodatkowo tak jak w przypadku liczników mamy możliwość dokupienia zewnętrznych czujników. Przegląd zegarków Garmin znajdziecie w jednym z wcześniejszych wpisów.

gps na rower garmin

Turystyczny GPS na rower

Ostatnią grupę urządzeń stanowią tzw. ręczne nawigacje turystyczne. Produkty z tej serii to idealna propozycja dla kolarzy, którzy na codzień lubią także powłóczyć się po nieznanym terenie, a będąc w górach wejść na kilka szczytów. W odróżnieniu od serii Edge wszystkie turystyki posiadają wymienne baterie (najczęściej są to 2 akumulatory typu AA). Nawigacje z tej grupy w dużo mniejszym stopniu nadają się do treningów rowerowych (wsparcie jedynie dla czujnika tętna), ale też nie taka jest ich rola. Wyposażone w wysokościomierz, kompas i odpowiednią mapę stanowią idealne narzędzie nawigacyjne. Prezentację poszczególnych modeli z tej grupy znajdziecie w tym wpisie.

gps na rower garmin

Wszystkie zaprezentowane w tym artykule produkty możecie na żywo obejrzeć w salonach firmowych TRIGAR.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *