W tym artykule zastanawiamy się czy nawigacja samochodowa Garmin ma rację bytu w czasach wszystkomających smartfonów? Czy warto wydawać niemałe pieniądze na tradycyjną nawigację samochodową? Naszym zdaniem nawigacje w telefonach faktycznie stanowią bardzo dużą konkurencję, ale póki ci nie zastąpią w 100% urządzenia, które zostało zaprojektowane tylko do nawigowania po drogach.

Nawigacja samochodowa w telefonie

Celem tego artykułu nie jest udowadnianie na siłę tego, że nawigacja samochodowa zainstalowana w telefonie jest zła. Funkcjonalności m.in. Google Maps nie da się podważyć, ale przy wykorzystywaniu smartfona jako nawigacji należy pamiętać m.in. o:

 • wyposażeniu się w dedykowany uchwyt i ładowarkę samochodową
 • pobraniu odpowiedniej aplikacji nawigacyjnej
 • sprawdzeniu opłat za transfer danych za granicą

Poza w/w kwestiami warto zwrócić uwagę na to, że może zdarzyć się tak że akurat w trakcie manewrowania po obcym, zatłoczonym mieście ktoś akurat do nas zadzwoni, co spowoduje zasłonięcie mapy.

nawigacja samochodowa

Nawigacja samochodowa Garmin – cechy wspólne

Wszystkie nawigacje samochodowe Garmin z serii Drive posiadają kilka cech wspólnych. Decydując się na zakup nawigacji GPS do samochodu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na obszar mapy oraz jej aktualizacje. Firma Garmin oferuje dożywotnie uaktualnienia map o czym informuje znajdujący się w nazwie symbol LM (Lifetime Maps). Urządzenia nawigacyjne, które możecie zakupić w sieci sklepów TRIGAR.pl zawsze posiadają pełną mapę Europy. Informacja o zainstalowanym regionie znajduje się na opakowaniu. W związku z tym, że amerykański producent posiada w swojej ofercie także nawigacje z regionami Europy, warto przed „okazyjnym” zakupem sprawdzić jaką część mapy zainstalowano w danym modelu. Może bowiem okazać się, że w nawigacji zainstalowano tylko Europę Wschodnią. W takiej sytuacji  dokupienie mapy zachodu jest bardzo nieopłacalne! Warto dodać, że aktualizacje można wykonywać osobiście, a cała procedura nie jest skomplikowana. Instrukcję aktualizacji map znajdziecie tutaj.

nawigacja samochodowa garmin

Poza aktualizacjami map, kolejną wspólną cechę stanowi informacja o utrudnieniach w ruchu (oznaczenie „T” w nazwie, LMT – Lifetime Maps & Traffic). Dzięki przesyłanym na bieżąco informacjom o np. wypadku czy zamkniętym odcinku drogi jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo czasu.

nawigacja samochodowa Garmin

Każda nawigacja samochodowa Garmin posiada wsparcie dla kilku rodzajów asystenta pasa ruchu. Odpowiednia prezentacja zjazdu na autostradzie czy skomplikowanym skrzyżowaniu pozwala odpowiednio wcześniej przygotować się do manewru i zająć odpowiedni pas ruchu. O dostępnych w nawigacjach Garmin asystentach pasa mówiliśmy w jednym z odcinków w naszym kanale na YouTube.

Planowanie tras na ekranie komputera lub bezpośrednio w ustawieniach urządzenia to następna zaleta nawigacji Garmin. Planując trasę możemy skorzystać z kilku opcji kalkulacji (trasa najszybsza, najkrótsza, optymalna). Urządzenie proponuje do trzech tras, które można dodatkowo skorygować własnymi punktami pośrednimi. Do planowania trasy na komputerze możemy wykorzystać darmowy program Garmin BaseCamp lub Google Maps.
Najnowsza seria nawigacji GPS do samochodów osobowych oznaczona jako Garmin Drive została także wzbogacona o funkcje poprawiające bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Należą do nich:

 • alert o kamerach monitorujących przejazd na czerwonym świetle
 • alert o przekroczeniu dopuszczanej prędkości
 • informacje o korkach
 • ostrzeżenia podczas zbliżania się do ostrych zakrętów, stref wokół szkół, przepustów dla zwierząt i przejazdów kolejowych
 • ostrzeżenia w przypadku jazdy pod prąd drogą jednokierunkową

Nawigacja samochodowa Garmin Drive – podział serii

Nawigacje z linii Garmin Drive można podzielić na cztery grupy: Garmin Drive, Garmin Drive Smart, Garmin Drive Assist, Garmin Drive Luxe. Szczegółowe zestawienie różnic między poszczególnymi seriami znajdziecie w tej tabeli. W skrócie wygląda to tak:

 • Garmin Drive to podstawowa nawigacja samochodowa ze starszym rodzajem ekranu (ekran oporowy)
 • Garmin Drive Smart w odróżnieniu od w/w serii pojawia się wsparcie dla obsługi bezprzewodowej smartfonów (powiadomienia i połączenia wyświetlane na ekranie nawigacji) oraz nowy rodzaj ekranu (pojemnościowy)
 • Drive Assist – ta nawigacja samochodowa Garmin posiada pełną funkcjonalność modeli z linii Drive Smart, ale z rozszerzeniem o wbudowaną kamerę, która służy jako rejestrator jazdy
 • Garmin Drive Luxe – najbardziej ekskluzywna linia nawigacji w ofercie amerykańskiego producenta. Obudowa tej nawigacji została wykonana z kutego metalu, a magnetyczny i aktywny uchwyt ułatwiają montaż nawigacji

Zainteresowanych zakupem nawigacji samochodowej Garmin zapraszamy do salonów firmowych oraz sklepu online TRIGAR.pl

 

3 komentarze do “Nawigacja samochodowa Garmin – doradzamy który model wybrać?

 • 22 grudnia, 2018 o 01:34
  Bezpośredni odnośnik

  Dobra nawigacja to moimzdaniem rzecz absolutnie niezbędna, korki przebudowy i tego typu sprawy powodują że komfort jazdy jest gorszy. jestem kierowcą zawodowym i korzystamy od Transmobil, mamy dostęp np do trybu eco . Biuro dodatkowo może pobierać informację z tachografu,.

  Odpowiedz
  • 7 stycznia, 2021 o 11:07
   Bezpośredni odnośnik

   Garmin niezmiennie nie podaje takich informacji. Urządzenia nie działają na Windowsie czy Androidzie tylko posiadają własny system operacyjny Garmin. System ten jest zamknięty i nie pozwala na dogrywanie jakichkolwiek dodatków.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *