Tryb ski/snowboard w zegarkach Garmin

Czy zastanawialiście się kiedyś jaką prędkość osiągacie zjeżdżając z góry na nartach lub desce snowboardowej albo ile kilometrów pokonujecie w ciągu dnia? Garmin pomyślał o fanach białego szaleństwa i wyposażył swoje topowe zegarki w tryb ski&snowboard, który daje odpowiedź na powyższe pytania.

Które zegarki Garmin obsługują aktywność narty/snowboard?

Wykorzystując jeden z nielicznych wolnych weekendów udaliśmy się do czeskich Rokietnic, gdzie mieliśmy okazję przetestować działanie trybu narciarskiego w zegarkach Garmin Fenix 2 oraz Garmin Forerunner 920XT (w momencie tworzenia tego wpisu tylko te dwa zegarki obsługiwały ten tryb).

Edycja z 01.2019 Od czasu utworzenia tego wpisu Garmin rozszerzył swoją ofertę o kolejne zegarki wyposażone w aktywność pozwalająca zbierać statystyki w trakcie jazdy na nartach czy desce snowboardowej. Poniżej prezentujemy aktualną listę:

 • Garmin Vivoactive 3 i Vivoactive 3 Music
 • Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 3HR Elevate
 • Garmin Instinct
 • Garmin Forerunner 645/645 Music
 • Garmin Forerunner 935
 • Garmin Fenix 5 (5s,5,5X)
 • Garmin Fenix 5 Plus
 • Garmin Quatix 5
 • Garmin Tactix Charlie

Jak działa tryb narciarski w zegarkach Garmin?

Zasada działania tryby narciarskiego we wszystkich modelach jest taka sama. Czekając w kolejce do wyciągu (w naszym przypadku, w sobotni poranek kolejka ta wydawała się nie mieć końca), włączamy zegarek i wybieramy z ustawień tryb Skiboarding (w Fenix 2) lub Snowboard (w Forerunner 920XT). Następnie klikamy START w celu uruchomienia aktywności. Od tego momentu nie musimy już nic więcej zmieniać w ustawieniach. Zegarek automatycznie będzie rozpoznawał zjazd i zapisywał statystyki. Warto zaznaczyć, że czas pracy, przy stale włączonym gps, we wszystkich w/w zegarkach wynosi około 13- 20 godzin. Oznacza to, że nawet najwytrwalsi narciarze, którzy zaznaczają pierwszy ślad na trasie i kończą dzień równo z wjazdem ratraków, będą mogli zarejestrować całą aktywność z danego dnia.
Garmin wyposażył swoje odbiorniki w wysokościomierz barometryczny. Bazując na zmieniającej się wysokości zegarki rejestrują poszczególne zjazdy. I tak, gdy:
 • stoimy w kolejce do wyciągu lub wjeżdżamy na górę (wzrost wysokości) zegarki nie zliczają dystansu 
 • zjeżdżamy z góry (spadek wysokości) zegarki rejestrują dane zjazdu
Automatyczne rozpoznawanie zjazdów w zegarku Garmin Fenix 3

Jakie parametry zarejestrują zegarki wyposażone w aktywność ski&snowboard?

Na osobnych ekranach możemy przeglądać statystyki z pojedynczych zjazdów, a także podsumowanie całego dnia. Modele wyposażone w aktywność narty/snowboard zarejestrują następujące parametry:
 • czas zjazdu
 • dystans
 • różnicę wysokości
 • maksymalną prędkość
 • średnią prędkość
Poza tym możemy skorzystać z pozostałych parametrów dostępnych w zegarkach, takich jak, np: godzina wschodu i zachodu słońca, aktualna wysokość, spalone kalorie, tętno (jeżeli zegarek nie posiada czujnika optycznego to do pomiaru tętna wymagany jest zewnętrzny pas tętna, zapinany na klatce piersiowej) itd.
Garmin Forerunner 920XT
W nowszych modelach (m.in Garmin Fenix 3/5) można dodatkowo włączyć „Prędkość 3D” oraz „Dystans 3D”. Te dwa parametry biorą pod uwagę zmianę wysokości w trakcie zjazdu przez co precyzyjniej obliczana jest wartość prędkości i dystansu z poszczególnych zjazdów.
Prędkość i Dystnas 3D w zegarku Garmin Fenix 3
Ciekawostkę stanowi możliwość odwrócenia kolorów tła. Standardowo zegarki mają jasne tło z ciemnymi napisami, ale w ustawieniach aplikacji narty/snowboard można zmienić kolor tła na czarny. Czarne tło z jasnym napisem jest zdecydowanie łatwiejsze do odczytania, zwłaszcza na tle śniegu.
Po zakończeniu dnia, aktywność przesyłamy do platformy Garmin Connect, gdzie możemy przeanalizować poszczególne zjazdy. Przykład aktywności wraz z podziałem na poszczególne zjazdy znajdziecie tutaj.
Fanów zimowego szaleństwa, którzy są zainteresowani zakupem zegarka sportowego marki Garmin zapraszamy do sklepu internetowego TRIGAR.pl oraz salonów stacjonarnych w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku i Gdańsku.

5 komentarzy do “Tryb ski/snowboard w zegarkach Garmin

 • 12 stycznia, 2016 o 17:32
  Bezpośredni odnośnik

  Uwielbiam model Garmin Forerunner 920XT. Bardzo interesujący materiał i faktycznie, przecież zegarek z GPS, nie tylko nadaje się do śledzenia biegania, czy jazdy na rowerze, ale ski czy snowboard, też 😉 Dzięki! .

  Odpowiedz
 • 2 września, 2016 o 08:57
  Bezpośredni odnośnik

  Dzień dobry,
  ten model nie został wyposażony w wysokościomierz barometryczny i niestety nie posiada trybu SKI. Obecnie modele z tą funkcją to: Fenix 3, Forerunner 920xt, Vivoactive HR

  Pozdrawiam,
  Kornel

  Odpowiedz
 • 29 listopada, 2016 o 12:15
  Bezpośredni odnośnik

  Ja to chyba wole nie wiedzieć, jaką prędkość osiągam zjeżdżając ze stoku. Nie jestem szybsza niż przeciętny narciarz, ale i tak wydaje mi się, że jest to prędkość zbyt duża, po prostu niebezpieczna… ale za to jaka adrenalina 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *