NOWOŚĆ: Garmin Forerunner 965 – Nie do wiary!

Niecałe dziewięć miesięcy od premiery modelu Forerunner 955, Garmin prezentuje swoje nowe dziecko. Wyposażony w ekran AMOLED oraz tytanowe dodatki, nowy multisportowy flagowiec nazywa się Garmin Forerunner 965. Zobaczmy, co jeszcze oferuje ten Fenix… tzn. Epix 2 w „plastiku”!

Garmin Forerunner 965 to udoskonalona wersja ubiegłorocznego modelu Forerunner 955, z nowym wyglądem i funkcjami. Zaprezentowana w połowie ubiegłego roku 955-tka szybko zyskała liczne grono użytkowników. Chociaż funkcjonalnie produkt stał na najwyższym poziomie, pojawiały się głosy, że byłby to najlepszy zegarek sportowy Garmin gdyby posiadał ekran AMOLED. Życzenia klientów zostały wysłuchane.

Więcej, ładniej, lepiej…

Kluczową zmianą jest dotykowy ekran typu AMOLED o średnicy 1,4 cala i rozdzielczości 454 x 454 pikseli. Imponujący jest zarówno rozmiar jak i rodzaj wyświetlacza, niespotykany dotychczas w serii Forerunner. Będzie to więc największy ekran tego typu, w tej gamie zegarków Garmin. Zegarek posiada kopertę w rozmiarze 47,2 x 47,2 x 13,2 mm, pasek o szerokości 22 mm (obwód nadgarstka 135-205 mm) oraz masę 53 g.

Przypomnijmy, że Forerunner 955 posiada transreflektywny ekran o średnicy 1,3 cala i rozdzielczości 260 x 260 pikseli, kopertę w rozmiarze 46,5 x 46,5 x 14,4 mm i masę 53 g. Ekrany obu modeli pokrywa szkło Gorilla Glass DX.

Zegarek wyposażono w smukłą, tytanową ramkę wokół ekranu, która może sugerować przyszłą obsługę funkcji EKG. Elegancki wygląd przybliża model Forerunner 965 do segmentu premium, czyli serii Fenix 7 oraz Epix 2.

Na uwagę zasługuje również nowy, większy przycisk Start/Stop, ułatwiający obsługę w czasie aktywności. Kolejną zmianą wizualną są dwukolorowe paski, stosowane wcześniej w kilku modelach m.in. Forerunner 735XT czy Forerunner 620.

Aby nieco uatrakcyjnić ofertę, urządzenie dostępne będzie w trzech atrakcyjnych wersjach kolorystycznych: czarnej, białej oraz żółtej.

Nowe funkcje

Główną nowością jest Dynamika Biegu dostępna bezpośrednio w zegarku. Wcześniej do tego typu pomiarów należało wykorzystać Run Dynamics Pod, czyli monitor dynamiki biegu albo kompatybilny czujnik tętna na klatkę piersiową. Na dynamikę biegu składają się:

  • Rytm biegu (liczba kroków na minutę)
  • Odchylenie pionowe (wysokość odbicia podczas biegu)
  • Czas kontaktu z podłożem
  • Bilans czasu kontaktu z podłożem (wyrażony w procentach bilans kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem)
  • Długość kroku
  • Odchylenie do długości (stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku wyrażony w procentach)
  • Moc biegowa (pomiar określa wielkość mocy, jaką biegacz przykłada do powierzchni drogi, i jest wyświetlany w watach)

Model Forerunner 965 eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych urządzeń, co bez wątpienia przełoży się na większą przyjemność z jego użytkowania.

Jeszcze więcej dobrego

Garmin Forerunner 965 umożliwia korzystanie ze wszystkich (dostępnych) systemów satelitarnych i wielu częstotliwości GPS, aby jeszcze dokładniej określać bieżącą lokalizację. Funkcja SatIQ (obecna w modelach Fenix 7, Epix 2 i Forerunner 955) pozwala natomiast, dynamicznie wybierać najlepszy system pozycjonowania przy jednoczesnym zachowaniu możliwie długiego czasu pracy baterii.

Urządzenie wyposażone zostało w czujnik tętna, czwartej generacji, a także pulsoksymetr. Dzięki temu pomiary związane z monitorowaniem snu, zdrowia i kondycji pozostają na najwyższym poziomie. Na pokładzie znajduje się również wysokościomierz, barometr i kompas. Utrzymana została także wodoodporność na poziomie 5 ATM.

Czas pracy baterii

Bateria Forerunnera 965 zapewnić ma do 23 dni pracy w trybie smartwatcha, co stanowi poprawę w stosunku do 15 dni w modelu Forerunner 955. Aktywność z użyciem systemu GPS może trwać do 31 godzin. Jednak poprzednik oferował w tym zakresie do 42 godzin (Forerunner 955) oraz 49 godzin w wersji SOLAR.

Praca w trybie automatycznego wyboru satelit (SatIQ) trwać będzie do 22 godzin, natomiast wielopasmowy tryb z użyciem wszystkich systemów satelitarnych skróci ten czas do 19 godzin. Forerunner 955 może pracować w tym trybie do 20 godzin, a także do 22 godzin w wersji SOLAR.

Podsumowanie

Garmin Forerunner 965 oferuje wszystkie funkcje sportowe, znane z modelu Forerunner 955. Znajdziemy tu zatem, gotowość do treningu, status zmienności tętna, widżet wyścigu, moc biegową, tempo względem nachylenia oraz codzienne sugestie treningowe.

Z ciekawostek warto jeszcze dodać, poprawioną funkcję asystenta regeneracji, współczynnik obciążenia treningowego jako widżet, a także dostęp do platformy Garmin IQ Store bezpośrednio w zegarku.

Ekran AMOLED w modelu Forerunner 965
Ekran AMOLED w modelu Forerunner 965

Zainstalowane w urządzeniu mapy topograficzne, bez wątpienia będą doskonale czytelne na dużym ekranie AMOLED. Zegarek zapewnia również obsługę powiadomień, płatności zbliżeniowe Garmin Pay a także słuchanie muzyki bezpośrednio w zegarku. Aż 32GB wbudowanej pamięci pozwala na przechowanie do 2000 utworów własnych, albo pobranych z serwisów Spotify lub Deezer.

Chociaż to dopiero marzec wydaje się, że Forerunner 965 będzie jedną z najgorętszych, tegorocznych premier firmy Garmin. Spełnia bowiem wszystkie kryteria, jakim sprostać powinien nowoczesny, multisportowy smartwatch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *