Garmin Fenix 7 vs Garmin Forerunner 955 – porównanie

Garmin Fenix 7 i Forerunner 955 to dwa najwyższe modele zegarków sportowych. Są do siebie niezwykle podobne i różnią się szczegółami, którym dokładnie przyjrzymy się w tym wpisie. Jeśli nie masz pewności których z nich wybrać, z pewnością Ci pomożemy.

Wcześniejsze modele Fenix i Forerunner

Jest już regułą, że najwyższe modele serii Garmin Fenix mają odpowiedniki w serii Forerunner. Odpowiednikiem Fenixa 5 był Forerunner 935, a Fenixa 6 Forerunner 945. Po prezentacji Fenixa 7 już po kilku miesiącach pojawił się Forerunner 955. 

Garmin nieustannie rozwija oprogramowanie w obu zegarkach. Staramy się aktualizować artykuł na bieżąco o dodatkowe zmiany. 

Garmin Fenix 7 vs Garmin Forerunner 955 – najważniejsze różnice

Garmin Fenix 7 i Garmin Forerunner 955 różni przede wszystkim wygląd, waga i wykonanie. Garmin Fenix 7 waży w zależności od wersji waży 73-79 g, a Forerunner jest lżejszy i waży 53 g. Różnica to prawie 40%. Forerunner 955 jest wykonany w całości z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym, natomiast Fenix 7 w zależności od wersji oprócz polimeru ma także elementy stalowe lub tytanowe (wersje Sapphire).

Wygląd jest kwestią subiektywną, jednak większość osób zwraca uwagę, że Forerunner 955 ma bardziej sportowy, treningowy wygląd, a Fenix 7 jest bardziej elegancki, więc świetnie sprawdza się też na co dzień, np. do koszuli.

Co do zasady funkcje w Forerunnerze 955 i Fenixach 7 są te same, natomiast istnieją małe różnice w oprogramowaniu i aktywnościach, o których piszemy na końcu artykułu.

Garmin Forerunner 955 biały i czarny
Biały i czarny Forerunner 955

Warianty i kolory

Trzeba pamiętać, że pod ogólną nazwą Fenix 7 kryje się cała rodzina zegarków. Mamy więc trzy wielkości koperty: najmniejsza Fenix 7s, średnia Fenix 7 i największa Fenix 7x. Najmniejsza koperta jest z reguły wybierana przez kobiety, a największa 7x przez mężczyzn, którzy lubią duże zegarki.

Fenixy występują w różnych wersjach kolorystycznych. Jednak niektóre wersje kolorystyczne występują tylko w jednej konkretnej wersji. Jeśli np. podoba nam się biało niebieski Fenix 7, to jest to zawsze wersja ze szkłem szafirowym, solarem i tytanowymi elementami. Z kolei wersje ze srebrną kopertą to wersje standardowe bez doładowania solarnego, bez szafiru i bez tytanu.

Forerunnery 955 występują w dwóch kolorach: białym i czarnym. Każdą z tych wersji można zakupić z opcją Solar lub bez.

Tabela pokazująca różnice pomiędzy różnymi wersjami zegarków Fenix 7 a Forerunner 955

Garmin Fenix 7sGarmin Fenix 7Garmin Fenix 7xGarmin Forerunner 955
Wielkość koperty42 mm47 mm51 mm46,5 mm
Wielkość wyświetlacza1.2″1.3″1.4″1.3″
Rozdzielczość ekranu240x240px260x260px280x280px260x260px
Rodzaj szkłaPower Sapphire lub Corning Gorilla GlassPower Sapphire lub Corning Gorilla GlassPower Sapphire lub Corning Gorilla GlassCorning Gorilla Glass DX
Czas pracy na GPS37h57h63h42h
Czas pracy jako smartwatchdo 11 dnido 18 dnido 28 dnido 15 dni
Szerokość paska QuickFit20 mm22 mm26 mm22 mm
ObudowaPolimer, włókno szklane, stal lub tytanPolimer, włókno szklane, stal lub tytanPolimer, włókno szklane, stal lub tytanPolimer i włókno szklane

Garmin Forerunner 955 tak jak i Fenixy 7 można zakupić w wersji z doładowaniem słonecznym – Solar. Te wersje mają dłuższe czasy niż zaprezentowane powyżej. Zakładając przebywanie 3 godzin dziennie na słońcu zegarki wydłużą czas pracy o ok. 20-30%. Dodatkowo dłuższy czas pracy można uzyskać poprzez zmianę na bardziej oszczędne ustawienia.

Garmin Fenix 7 seriaW
Trzy wielkości koperty Fenix 7s. 7 i 7x

Wszystkie aktywności (sporty) w Garmin Fenix 7

Przedstawiamy listę wszystkich dyscyplin sportowych jakie znajdziemy od razu wgrane do zegarka Fenix 7. Trzeba pamiętać, że listę można poszerzyć o dodatki wgrywane przez platformę Connect IQ oraz możliwość stworzenia własnej aktywności (np. rolki). 

Aktywności w terenie: wędrówka, wspinaczka, bouldering, rajd ekstremalny, golf polowanie, wędkarstwo, chód, disc golf.

Bieganie: bieg, bieg przełajowy, ultrabieg, bieżnia, wirtualny bieg, bieg lekkoatletyczny, tor kryty, trójbój, bieg z pływaniem, rajd ekstremalny, chód.

Jazda rowerem: kolarstwo, rower stacjonarny, kolarstwo górskie, e-rower, eMtb kolarstwo przełajowe, kolarstwo szutrowe (gravel), dojazd do pracy, wycieczki rowerowe, rower szosowy.

Pływanie: basen, pływanie w wodach otwartych.

Siłownia: siła, kardio, HIIT, joga, pilates, orbitrek, stepper, wspinanie ściankowe, bouldering, ergometr wioślarski, bieżnia, rower stacjonarny, basen, pokonywanie pięter.

Sporty zimowe: narciarstwo, snowboard, narciarstwo przełajowe (skitouring), snowboarding w terenie, bieg narciarski stylem klasycznym, bieg narciarski stylem łyżwowym, rakieta śnieżna.

Sporty wodne: kajak, SUP, surfowanie, wioślarstwo, kiteboard, windsurfing, wodniactwo, żegluj, regaty.

Inne: chód, golf, tenis, pickleball, padel, pokonywanie pięter, oddech, wodniactwo, trening tempa (golf), jazda konno, odwzoruj punkt, punkt odniesienia, Jumpmaster, aktywność taktyczna, pływy, kotwica, zmienność tętna, zegary, dane zdrowia, inna (możliwość wprowadzenia swojej nazwy i ustawień).

Wielobój (składa się z: trójbój, dwubój, zakładkowy, bieg z pływaniem, własny).

Kopiuj aktywność.

Na liście pod przyciskiem start znajdziemy także opcje:

Nawiguj, Ekspedycja, Śledź mnie, Mapa, Manager map, Connect IQ, Ustawienia.

Aktywności w zegarku Garmin Forerunner 955

Aktywności w Garmin Forerunner 955

W Forerunnerze 955 lista aktywności jest minimalnie krótsza. Znajdziemy w nim:

Bieg, bieg lekkoatletyczny, bieżnia, kolarstwo, rower stacjonarny, pływanie na basenie, pływanie w wodach otwartych, trójbój (triathlon),  wielobój (a w nim: dwubój, zakładkowy, bieg z pływaniem, własny).

Wirtualny bieg, tor kryty, bieg przełajowy, ultrabieg kolarstwo górskie, eMtb, kolarstwo przełajowe, rower szutrowy (gravel), dojazd do pracy, wycieczka rowerowa, e-rower, rower do kolarstwa szosowego, wędrówka, wspinaczka, disc golf, golf, bieg z pływaniem, narciarstwo, snowboard, snowboarding przełajowy, narciarstwo przełajowe (skitouring), bieg narciarski stylem klasycznym, bieg narciarski stylem łyżwowym, rakieta śnieżna, SUP, kajak, wioślarstwo, ergometr wioślarski, tenis pickleball, padel, chód, joga, pilates, oddech, siła, wspinaczka ściankowa, bouldering, kardio, HIIT, pokonywanie pięter, orbitrek, stepper, dane zdrowia, mapa, nawiguj, śledź mnie, odwzoruj punkt, zegary i inna (możliwość wprowadzenia swojej nazwy i ustawień). Kopiuj aktywność.

Różnice w funkcjach Fenix vs Forerunner

Oprogramowanie na obu zegarkach jest bardzo podobne. Jednak widać, że nad oboma zegarkami pracują odrębne zespoły, gdyż czasami niektóre funkcje znajdziemy w innym miejscu, a kilku małych rzeczy w Forerunnerze 955 po prostu brak. Poniżej dokładnie wymieniamy czego brakuje w Forerunner 955 względem Fenixa 7:

  • Brak trybu ekspedycji.
  • „Powiadomienia i alerty” – w 955 brak możliwości edycji powiadomienia o niskim stanie baterii. W Fenixie 7 możemy ustawić od 1 dni do 5 dni lub wyłączyć w ogóle.
  • Brak możliwości dodania czujników „DogTrack” oraz „XERO”.
  • Brak technologii haptycznej (różny stopień działania wibracji).
  • Tryb uśpienia – brak możliwości włączenia harmonogramu (np. Poniedziałek-środa 23:00-5:00).
  • Fenix 7 pozwala edytować tryb „Nie przeszkadzać”. W Forerunnerze 955 może on się automatycznie włączać w trakcie godzin snu, natomiast w Fenixie można dodatkowo wybrać czy chcemy aby w tym trybie działały: podświetlenie, powiadomienia z telefonu, alerty i gest nadgarstka.
  • W Fenixie 7 ustawiamy tryb GPS domyślnie dla wszystkich aktywności, co później można zmienić osobno wchodząc w edycje każdego ze sportów. Natomiast w FR 955 brak takiego globalnego ustawienia. Tryb GPS ustawiamy tylko z poziomu ustawień każdej z aktywności. Nie ma to raczej żadnego praktycznego znaczenia, niemniej taka różnica występuje w oprogramowaniu.
  • Skróty klawiszowe – dla FR 955 nie można ustawić jako skrótu funkcji: „Celuj i idź”, „Nie przeszkadzać”, „Punkt odniesienia”, „Sterowanie”, „Tryb uśpienia”, „Ustawienia”.
  • W Fenixie 7 mamy także możliwość podglądać nowości, które pokazały się w najnowszej wersji oprogramowania w ustawieniach zegarka.

Podsumowanie

Garmin Fenix 7 i Forerunner 955 to niezwykle zbliżone zegarki. Forerunner 955 to nieco odchudzona wersja Fenixa, co może mieć swoje zalety, np. gdy startujemy na pełnym dystansie triathlonu Ironman. Forerunnera łatwiej ubrać przez piankę i jest lżejszy. Z kolei Fenix bardzo ładnie się prezentuje i jest bardziej „pancerny”. Tylko w Fenixie możemy się zdecydować na niezwykle odporne szkło szafirowe, które świetnie chroni przed rysami i uszkodzeniami. Co ważne tylko Fenix pozwala nam wybrać wielkość koperty. Dzięki temu możemy wybrać Fenixa 7x, który zapewnia bardzo długi czas pracy na baterii i dodatkową latarkę LED. Duży ekran pozwala w wygodnie korzystać z mapy i ekranu dotykowego.

Wybór między tymi dwoma zegarkami jest więc bardzo indywidualny, dlatego zachęcamy do odwiedzenia salonów stacjonarnych TRIGAR, w których można na żywo zobaczyć każdy z tych modeli, przymierzyć i dopytać o wszystkie szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *