Venu 2 Plus – pierwszy smartwatch Garmin z EKG?

Aktualizacja artykułu z dnia 24.01.2023

W końcówce stycznia 2023 roku Garmin oficjalnie zaprezentował aplikację EKG dla serii zegarków Garmin Venu 2 Plus. Na chwilę obecną aplikacja działa wyłączenie na terenie USA, co uwarunkowane jest uzyskaniem pozwoleń i zgód z odpowiednich urzędów.

DC RainMaker, który tradycyjnie jako jeden z pierwszych testerów zaprezentował szczegółowo działanie aplikacji EKG od Garmina podkreśla różnice konstrukcyjne między serią Venu 2 Plus oraz Epix 2. Ta pierwsza posiada w tylnej części wbudowaną ramkę wokół czujnika tętna, która najprawdopodobniej jest kluczowa przy dokonywaniu pomiaru. W praktyce oznacza to tyle, że najpewniej pozostałe zegarki zaprezentowane w 2022 roku nigdy nie uzyskają wsparcia dla obsługi tej funkcji.

Aplikacja EKG od Garmina oficjalnie zaprezentowana – póki co wyłącznie dla serii Venu 2 Plus i tylko w USA

Garmin Venu 2 Plus miał swoją premierą na początku bieżącego roku. Smartwatch z oznaczeniem „Plus” w nazwie został wzbogacony w zestawieniu ze swoim poprzednikiem przede wszystkim o funkcje związane z możliwością prowadzenia rozmów za pośrednictwem zegarka oraz korzystania z asystenta głosowego. Przypominamy, że w obu przypadkach wymagane jest połączenie urządzenia z telefonem, gdyż amerykański producent nie posiada jeszcze w ofercie modelu z wbudowaną kartą SIM lub eSIM. Teraz za sprawą blogera DCRainmaker’a na światło dzienne wyszła jeszcze jedna ciekawostka. Okazało się, że zegarki z serii Garmin Venu 2 Plus posiadają też opcję monitorowania EKG! 

Garmin z EKG – póki co tylko w fazie testów

Wiemy, że wielu z Was czeka na ten moment, kiedy to amerykański producent oficjalnie zaprezentuje swój pierwszy smartwatch z EKG (elektrokardiografią). Niestety póki co musimy uzbroić się w cierpliwość i nie popadać w huraoptymizm. Podobnie jak Ray Maker, podkreślamy że opcja pomiaru ECG nie jest jeszcze dostępna oficjalnie w żadnym modelu marki Garmin, choć sam fakt, że producent dodał tę funkcję w ramach ustawień serwisowych zegarka Venu 2 Plus niewątpliwe świadczy o tym, że prace nad wdrożeniem trwają! Wcale nas to nie dziwi, bowiem konkurencja w postaci np. Apple Watch już od dawna posiada taką funkcjonalność. 

Garmin z EKG

Informacja o fazie testowej EKG w zegarku Garmin Venu 2 Plus została też podana w jednym z wątków na oficjalnym forum marki Garmin. Dzięki uprzejmości firmy TRIGAR – Autoryzowanego Partnera Garmin otrzymaliśmy na testy zgodny zegarek, w którym znajdowało się oprogramowanie w wersji 7.37 (DCRainMaker wykonywał test przy starszej wersji SW Version 6.05). Okazało się, że po wejściu w ustawienia serwisowe smartwatcha Venu 2 Plus, także uzyskaliśmy dostęp do Garmin EKG App. Zasada działania pomiaru wygląda w ten sposób, że musimy przyłożyć palec lub dwa palce do skrajnych krawędzi ekranu. W tym momencie pojawia się charakterystyczny odczyt na wykresie EKG serca. W momencie wykonywania pomiaru optyczny czujnik tętna musi być włączony, a  zegarek powinien być zapięty na nadgarstku. Samo przyłożenie palców do ekranu zegarka, który leżał na biurku nie wywołało zapisu wykresu ECG. 

Po wykonanym pomiarze w pamięci zegarka nie zostaje póki co żaden ślad, ale wierzymy w to, że jak pomiar EKG zostanie oficjalnie zaprezentowany to w menu zegarka znajdziemy dedykowaną aplikację (coś na styl HealthSnap Shot, która jest już dostępna w Venu 2/2Plus), która pozwoli zapisać i wyeksportować wykres do aplikacji Garmin Connect.

Dodamy, że po aktualizacji oprogramowania zegarka Garmin Venu 2 Plus do najnowszej wersji, ukryta funkcja pomiaru EKG zniknęła 🙁

Kiedy oficjalnie pojawi się zegarek Garmin z EKG?

Na to pytanie niestety nie znamy odpowiedzi, ale mamy nadzieję że skoro ciche testy już trwają to data premiery EKG w zegarku Garmin nie rozciągnie się na lata. Mamy też nadzieję, że amerykański producent nie ograniczy się jedynie do serii Venu 2 Plus i opcję monitorowania pracy serca znajdziemy też w topowych modelach z serii Fenix 7 czy Epix 2. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *