Nowe echosondy Garmin na 2021 – co pojawi się w ofercie i co wybrać?

W październiku tego roku Garmin ogłosił nowe echosondy wędkarskie na przyszły sezon. Część produktów już pojawiła się w ofercie jak echosonda zarzucana Garmin Cast, o której szerzej napisaliśmy w osobnym wpisie. Teraz przyjrzyjmy się dokładnie trzem liniom produktów: Striker Vivid, ECHOMAP UHD oraz serii GPSMAP.

Garmin Striker Vivid
Seria echosond Garmin Striker Vivid

Echosondy Garmin Striker Vivid

Garmin Striker to niewątpliwie najbardziej popularna seria echosond firmy Garmin. Strikery zdobyły duże uznanie na rynku ze względu na świetną relację ceny do jakości i liczby funkcji. Każdy model jest wyposażony we wbudowany GPS oraz funkcje pozwalająca automatycznie tworzyć mapy izobatyczne – Quickdraw Contours. Dodatkowo modele o ekranach 7 i 9 cali posiadają moduł Wi-Fi. Pozwala on na połączenie z telefonem oraz bezprzewodowe przesyłanie danych.

Co nowego trafiło do serii Striker Vivid? Jest to siedem nowych palet kolorystycznych dla widoków ClearVu oraz SideVu. Zmiana może niewielka, jednak wielu wędkarzy, którzy już mieli okazję łowić na nowych Strikerach zwraca uwagę, że nowe palety kolorów dają o wiele czytelniejszy obraz. Nowe palety składają się z dwóch głównych kolorów, dzięki czemu łatwiej jest rozróżnić obiekty w toni i dostrzec strukturę dna.

Garmin Striker Vivid 5cv
Nawet 5 calowy model Striker Vivid 5cv pozwala na podział ekranu na trzy części

Strikery Vivid są dostępne w pięciu wariantach. Trzy z nich: 4cv, 5cv oraz 7cv (ekrany: 4,3 cala, 5 cali oraz 7 cali) są  kompletowane z przetwornikiem GT20. Pokaże on widoki tradycyjny oraz ClearVu. Dwa najwyższe modele: Striker Vivid 7sv oraz 9sv zawierają przetworniki GT52 (dodatkowo pokazuje widok na boki – SideVu). Strikery Vivid są oferowane także w wersji bez przetwornika w komplecie więc należy zwrócić uwagę przy zakupie czy cena na pewno obejmuje przetwornik (wszystkie wersje z cenami).

Garmin ECHOMAP UHD oraz ECHOMAP Ultra

Nowe Echomapy również będą posiadały dodatkowe palety kolorów, jak to ma miejsce w Strikerach Vivid. Co więcej, do poprzednich modeli ECHOMAP UHD i Ultra nowe kolory można dograć bezpłatnie poprzez aktualizację oprogramowania. Nowe ECHOMAPY UHD/Ultra na 2021 rok wyposażono w udoskonaloną wersję przetwornika GT54UHD, jaką jest GT56UHD. Ten nowy przetwornik cechuje się o 20% większym zasięgiem dla widoków ClearVu oraz SideVu.

Przetwornik Garmin GT56UHD
Przetwornik Garmin GT56UHD

Oczywiście przetworniki GT56UHD trafią tylko do modeli wyposażonych w sonar boczny, czyli do modeli ECHOMAP UHD 72sv, ECHOMAP UHD 92sv oraz ECHOMAP Ultra 102sv i ECHOMAP Ultra 122sv. Pozostałe modele – ECHOMAP UHD 62cv oraz ECHOMAP UHD 72cv również są wyposażone w przetworniki UHD (Ultra High-Definition), jednak bez widoku bocznego SideVu.

Do zalet serii ECHOMAP nad serią Striker Vivid prócz wyższych modeli przetworników należą także obsługa map nawigacyjnych Garmin BlueChart, obsługa przetworników wielowiązkowych Panoptix (poza modelem 62cv), możliwość podłączenia różnych akcesoriów poprzez sieć NMEA 2000 oraz łączność bezprzewodowa poprzez Wi-Fi.

Garmin GPSMAP 723, 923, 1223

Na końcu urządzenia o najbardziej rozbudowanych możliwościach, także morskich, czyli seria GPSMAP. Plotery są dostępne w dwóch wersjach: wyposażonych we wbudowany sonar oraz bez sonaru. Wersje z sonarem mają dodatkowe oznaczenie „xsv”, a więc GPSMAP 723xsv, 923xsv oraz 1223xsv. Wbudowany sonar pozwala na podpięcie przetwornika (także UHD), który zawsze jest dostępny do dokupienia osobno. Dlaczego nie wszystkie modele mają wbudowany sonar, jak to ma miejsce w wypadku echosond Striker czy ECHOMAP? Powodem jest to, że modele GPSMAP czasem wykorzystuje się wyłącznie w roli plotera nawigacyjnego. Każdy z GPSMAPów jest wyposażony w chipset GPS o częstotliwości pracy 10Hz.

Garmin GPSMAP 723 923 1223
Seria echosond Garmin GPSMAP 723, 923, 1223

Wśród przewag modeli GPSMAP nad ECHOMAPami znajdują się: sterowanie ploterem poprzez aplikację na smartfonie/tablecie, za pomocą zdalnego pilota, dwa gniazda na karty SD, możliwość podłączenia radaru, wejście sygnału wideo BNC, a w modelu 12 calowym także złącze HDMI. Dodatkowo wersje 7 i 9 calowe, czyli GPSMAP 723 oraz 923 posiadają ekrany o wyższej rozdzielczości od swoich odpowiedników w serii ECHOMAP UHD.

Wszystkie nowe modele są już dostępne w sprzedaży poprzez sklep internetowy TRIGAR.pl oraz w salonach stacjonarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *