Pod koniec 2017 roku Garmin przejął największego producenta map morskich – firmę Navionics. Rok 2018 upłynął na łączeniu danych obydwu firm, tak aby z końcem lutego tego roku Garmin mógł ogłosić najdokładniejszy produkt mapowy na rynku – mapy Garmin BlueChart g3. Jak łatwo się domyślić to już 3 generacja (wcześniejsze mapy nosiły oznaczenie „g2”) produktów mapowych amerykańskiego producenta.

Podobnie jak wcześniej mapy będą dostępne w dwóch wariantach – standardowym Garmin BlueChart g3 oraz wyższym BlueChart g3 Vision. Mapy zostały podzielone ze względy na obszar jaki pokrywają. Mapy pokrywające mniejszy akwen mają niższe ceny niż te pokrywające duże terytoria. Największą mapą jaką można zakupić to mapa całego globu, która kosztuje, bagatela, 2399 euro. Przy większości akwenów mamy do wyboru wersję „zwykłą g3” oraz g3 Vision –  nie jest to jednak regułą.

Najpopularniejsze mapy morskie:

Garmin BlueChart g3 pokrycie
Cieniowanie płycizn

Najnowsze mapy BlueChart g3 zyskały bardzo ważną funkcjonalność, która poprzednio była dostępna jedynie w wersji Vision. Chodzi o funkcję Auto Guidance, czyli możliwość automatycznego wyznaczania tras. Ta funkcja jest dostępna dla zgodnych echosond Garmin ECHOMAP oraz Garmin GPSMAP. Dodatkowo mapy g3 zawierają dokładne cieniowanie, w tym specjalne cieniowanie płycizn i izobaty nawet do 30cm. Zakupując mapę w wersji Vision zyskujemy takie dodatki jak: nakładkę ze zdjęciami satelitarnymi czy możliwość używania trybu 3d (widok zza oraz spod łodzi – MarinersEye i FishEye). Dla niektórych rejonów w wersji Vision są również dostępne zdjęcia lotnicze marin.

Garmin BlueChart g3 Vision widok FishEye
Widok FishEye

Kompatybilność map morskich Garmin BlueChart g3

Mapy BlueChart g3 są wstecznie kompatybilne. To oznacza, że będą współpracowały z ze starszymi urządzeniami, np. z popularnymi seriami GPSMAP 421 czy 521. Do tych starszych modeli możemy jednak włożyć karty z mapą g3 o wielkościach małej i zwykłej (Regular). Na przykład mapę Polski z polską częścią Bałtyku. Nie zadziałają na nich mapy duże, jak mapa całej Północnej Europy.

Wszystkie rozmiary map będą kompatybilne ze wszystkimi modelami serii ECHOMAP.

Jeśli chodzi o ręczne urządzenia turystyczne to mapy BlueChart g3 działają z wieloma modelami, jednak nie ze wszystkimi. Jeśli nie jesteś pewny kompatybilności, zapytaj przed zakupem.

Zakup mapę z rabatem

Mapy można zakupić na karcie SD bądź w wersji do pobrania ze strony producenta. Zalecamy zakup na karcie SD, gdyż tylko tak zakupione mapy można za darmo zaktualizować jednorazowo w ciągu roku od zakupu. Mapy morskie BlueChart g3 w najlepszych cenach znajdziecie w sklepie TRIGAR.pl. Wpisując w koszyku zamówienia kod promocyjny „mapa3” możecie liczyć na specjalny rabat i cieszyć się mapą w najniższej cenie. Pełen wykaz map całego świata znajduje się w pdf pod tym linkiem lub też w interaktywnej wyszukiwarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *