Garmin Striker Cast pierwsza echosonda zarzucana w ofercie marki

Październik 2020 roku przyniósł kilka nowości od Garmina, w tym totalne zaskoczenie czyli zarzucaną echosondę Garmin Striker Cast. Jest to o tyle ciekawe, że do tej pory amerykańska firma nie posiadała tego rodzaju sprzętów w swojej ofercie. Niemniej wiedza i doświadczenie w produkcji klasycznych echosond pozwoliła na stworzenie produktu, z którego z pewnością zadowolony będzie każdy wędkarz. Jest to urządzenie, które nada się do łowienia w wodach słodkich jak i słonych.

Striker Cast
Garmin Striker Cast oferowany jest w dwóch wariantach: z GPS (kolor niebieski) i bez GPS (kolor biały).

Zawartość pudełka

W obu wypadkach zawartość pudełka jest taka sama, a mianowicie:

 • Striker Cast lub Striker Cast z GPS,
 • Torba,
 • Linka 6 metrów,
 • Kabel USB do ładowania,
 • Dokumentacja.

Tradycyjnie instrukcja obsługi użytkownika w momencie wydania pojawi się online na stronie Garmina lub na naszej stronie produktu.

Dane techniczne urządzenia Striker Cast

Garmin Cast to echosonda w formie małego pudełeczka (75,8 × 75,5 × 57,87 mm) o masie 75g umożliwiająca skanowanie toni wodnej w miejscu, w którym zostanie zarzucona. Maksymalna głębokość do jakiej możemy uzyskać informacje to 45m. Całość oczywiście unosi się na wodzie i jest oznaczona klasą wodoszczelności IPX7 (zanurzenie do 1 metra na czas 30 minut).

Garmin podaje również informacje na temat temperatury pracy urządzenia (od -20 do 60 stopni C), a także co ciekawe temperaturę ładowania (od 0 do 45 stopni C). Pozostając przy kwestii ładowania nie sposób wspomnieć o wbudowanej baterii. Ta pozwala na pracę do 10 godzin na pełnym ładowaniu. Urządzenie ma wbudowany port ładowania taki sam jaki znamy choćby z zegarków serii Garmin Fenix więc pasuje ten sam kabel ładujący. Kabelek znajdujący się w zestawie z jednej strony posiada ów wtyczkę, z drugiej z kolei posiada wtyczkę USB którą możemy podłączyć do dowolnego źródła prądu (laptop, power bank, ładowarka sieciowa z wyjściem USB itp.). Poziom naładowania sygnalizują wbudowane diody.

Co ważne, urządzenie można uruchomić ręcznie, posiada również automatyczną opcję wykrywania czy znajduje się w wodzie (czujnik w okolicy pinów ładowania) przez co samo włącza się przy kontakcie z wodą oraz samo wyłącza gdy znajdzie się poza nią.

Garmin Striker Cast

Bardzo istotnym zagadnieniem jest wbudowany odbiornik GPS. Garmin Cast występuje w dwóch wariantach, jeden posiada ten element, drugi z kolei nie. GPS wpływa przede wszystkim na funkcję Quickdraw Contours pozwalającą na tworzenie map batymetrycznych. Jedynie urządzenia z modułem GPS mają tą funkcję. Warianty urządzenia można z łatwością odróżnić po kolorze obudowy, błękitno-czarna to wariant z odbiornikiem, biało-czarna bez.

Aplikacja Garmin Striker Cast

Parowanie Urządzenia

Jak wspomnieliśmy urządzenie pozwala na skanowanie toni wodnej w miejscu w którym się znajduje do 45m. Aby odczytać informacje, które urządzenie zbiera należy zainstalować aplikację Garmin Striker Cast dostępną dla systemów Android oraz iOS. Po zainstalowaniu należy się zarejestrować lub zalogować na istniejące już konto Garmin (jeżeli mamy np. zegarek nie będzie potrzeby powtórnej rejestracji). Aplikacja pozwala na odczytywanie informacji z echosondy, przeglądanie map Quickdraw oraz zmianę ustawień echosondy Garmin Striker Cast.

Ekran danych i ustawienia

Po sparowaniu echosondy i zarzuceniu jej do wody zaczniemy otrzymywać informacje w formie grafiki wyświetlanej na ekranie. Co ciekawe echosonda ma zasięg do 60m. Obraz otrzymywany na ekranie nie różni się od tradycyjnego widoku w echosondach Garmina takich jak Striker, GPSMap czy echoMap.

Ekran Striker Cast

W górnej części ekranu czerwona linia oznacza taflę wody, a niebieskie tło to oczywiście toń wodna. Na tak przygotowanym ekranie mogą się również pojawić czerwone plamki, które oznaczają ryby oraz ewentualny zarys dna. To czy dno pojawi się na ekranie zależy tak naprawdę od dwóch rzeczy. Po pierwsze nie może być to głębiej niż 45m do których pracuje echosonda. Po drugie głębokość na której chcemy pracować (widoczne oznaczenia z prawej strony ekranu) możemy ustawić na automatyczną (widok dopasuje się do głębokości) lub ustawić ją ręcznie (ekran wyświetli tylko informacje do głębokości którą określimy).

Bardzo przyjemnym dodatkiem jest możliwość ustawienia ikon rybek w jednej z czterech opcji:

 1. Czerwone plamki na które nałożona zostaje ikonka ryby,
 2. Czerwone plamki na które nałożona zostaje ikonka ryby z głębokością,
 3. Same ikonki ryb które zastępują czerwone plamki na ekranie,
 4. Ikonki ryb z głębokością zastępujące czerwone plamki na ekranie.
  1. Ustawienia echosondy (po środku), A-Scope (z lewej), Ikonki ryb (z prawej)

Istnieje możliwość przestawienia trybu na tzw. flasher, który sprawdza się lepiej podczas łowienia pod lodem. Urządzenie posiada wbudowany termometr do pomiaru temperatury wody, która jest w czasie rzeczywistym wyświetlania na ekranie smartfona.

Na koniec warto wspomnieć również o możliwości wyboru prędkości z jaką dane na ekranie są przewijane oraz włączenie dodatkowego paska o nazwie „A-Scope”, który daje nam najdokładniejsze dane w czasie rzeczywistym.

Quickdraw Contours i Striker Cast

Pobieranie Quickdraw

Quickdraw Contours, czyli mapy izobatowe to funkcja znana z echosond marki Garmin, które produkowane były do tej pory. W przypadki Striker Cast zasługuje ona na osobne omówienie, gdyż w tej kwestii urządzenie oraz aplikacja pozwalają nam na wiele.

Przede wszystkim jedynie model z wbudowanym modułem GPS posiada możliwość tworzenia map Quickdraw z izobatem 0,3m. Informacje te wyświetlane są na ekranie. Jeżeli chcemy, możemy udostępnić dane, które zebrało nasze urządzenie innym użytkownikom.

Ważną informacją jest to, że mapy wyświetlane są w aplikacji na smartfonie co oznacza, że aby z nich korzystać, nie musimy posiadać urządzenia z modułem GPS. Mapy udostępnione wcześniej przez użytkowników możemy pobierać na naszą aplikację i z nich korzystać.

Dodatkowo aplikacja pozwala nam na zapisywanie punktów na mapie. Wystarczy dotknąć ekran w wybranym miejscu i wybrać opcję zapisu punktu i podgląd ich w późniejszym czasie na mapie, aby ułatwić powrót na ulubione łowisko.

Podsumowanie

Garmin Striker Cast to rewelacyjna opcja dla wędkarzy, którzy niekoniecznie chcą lub mają warunki aby korzystać z klasycznych echosond z przetwornikiem. Urządzenie małe, zgrabne, dostarczające multum informacji sprawdzi się w rękach niejednego użytkownika. W momencie premiery ceny urządzeń są następujące:

Nie są to z pewnością ceny zaporowe za tej klasy urządzenie, zwłaszcza mając w pamięci, że Garmin zna się na tematyce morskiej pomimo iż ta echosonda to ich pierwszy model zarzucany.

Wszystkich zainteresowanych zakupem echosondy Garmin Striker Cast zapraszamy do naszego sklepu online lub salonów stacjonarnych znajdujących się w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Warszawie oraz Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *