Jaki zegarek w góry? Porównanie modeli z oferty Garmin

Garmin pozostaje niedoścignionym liderem w zakresie nawigacji turystyczno-górskich. Amerykańska firma przez lata stworzyła wiele modeli niezwykle przydatnych w orientacji w trudnym terenie i w wymagających warunkach. Urządzenia dają dostęp do mnóstwa map, co czyni je wyjątkowo uniwersalnymi w nawigacji na całym świecie (dowiedz się jak bezpłatnie zainstalować mapę dowolnego regionu). Dzięki miniaturyzacji sprzętu elektronicznego funkcje, które jeszcze niedawno mieściły się w 250 gramowej „ręcznej” nawigacji obecnie zostały „spakowane” w 70 gramowym zegarku. Korzyści są oczywiste: znacząco mniejszy rozmiar i waga przy podobnych możliwościach. Ten wpis adresuję zarówno osobom wędrującym po górach jak również biegaczom górskim.

Współpraca z aplikacją Garmin Explore
Nawigacja turystyczna w połączeniu z aplikacją Garmin Explore znacząco zwiększa funkcjonalność urządzenia

Jakie funkcje powinien posiadać zegarek w góry?

Praktycznie każdy zegarek firmy Garmin posiada moduł GPS, który zapisze ślad i podstawowe parametry jak dystans, czas czy prędkość. Każdy jest także wyposażony w optyczny czujnik mierzący tętno z nadgarstka. Wszystkie modele amerykańskiego producenta mają kontrastowy ekran, który jest świetnie widoczny w słońcu oraz pobiera minimalną ilość energii. Jednocześnie kontrastowy ekran cały czas pozostaje włączony więc nie trzeba go uaktywniać jak w smartfonie czy zwykłych smartwatchach. Wygaszanie zwykłego ekranu i tak nie zapewnia długiego czasu pracy na baterii, a jest niewygodne podczas aktywności outdoorowej. Zegarek dedykowany w góry musi posiadać jednak coś więcej niż pozostałe sportowe Garminy. Po pierwsze musi on być wzmacniany, co zapewni mu odporność na uderzenia (np. o skałę). Dodatkowo ważne, aby nie posiadał ekranu dotykowego, który gorzej sprawdza się podczas opadów deszczu czy śniegu. Kolejnymi funkcjami, których wymagamy od zegarka w góry są:

 • wysokościomierz barometryczny, który dokładnie zmierzy różnicę pokonanej wysokości oraz zaalarmuje o nadchodzącej burzy,
 • kompas elektroniczny (wskazuje kierunek nawet, gdy się nie poruszamy),
 • możliwość wgrania trasy i nawigowania po niej, np. poprzez portal mapa-turystyczna (zobacz jak stworzyć i wgrać trasę do zegarka)
 • dedykowane aktywności jak: bieg szlakiem, wędrówka, wspinaczka,
 • współpraca z aplikacją Garmin Explore na smartfony, dzięki której wygodnie zaplanujemy trasę na telefonie,
 • możliwość ładowania z powerbanku w trakcie rejestrowania aktywności,
 • obsługa zewnętrznego czujnik temperatury Garmin Tempe.

  zegarek garmin instinct
  Po prawej: Kompas, wysokościomierz i barometr na jednym widżecie w zegarku Garmin Instinct

Wszystkie powyższe wymagania spełniają modele Garmin: Instinct, oraz seria Garmin Fenix 6. Dodajmy jeszcze, że także bliźniak Fenixa 6 PRO czyli Forerunner 945 również będzie posiadł powyższe funkcje. Jednak ponieważ Forerunner 945 nie jest tak odporny na uderzenia jak seria Fenix lepiej wybrać go w wypadkach, gdy chodzenie po górach traktujemy jako dodatkową aktywność, a na pierwszym miejscu stawiamy bieganie czy triathlon.

W powyższych punktach nie ująłem jednej kluczowej cechy dla zegarków górskich – obsługi map. Nie trasy (kursu/śladu), a właśnie map – to bardzo ważne rozróżnienie. Poniżej, po lewej, zegarek pokazujący wgraną trasę, po prawej zegarek pokazujący mapę.

Różnica pomiędzy trasą (po lewej) a mapą (po prawej)

Czy potrzebuję zegarka z mapą?

Jeśli chcemy korzystać z zegarka w taki sposób jak z nawigacji turystycznej warto zakupić model z obsługą map. Wśród modeli „mapowych” znajdziemy Fenix 6 PRO/Sapphire oraz Forerunnera 945. Zegarek co prawda nie zastąpi w pełni nawigacji turystycznej, przede wszystkim ze względu na mniejszy ekran i brak niektórych funkcji (wyświetlanie skrzynek geocache, brak możliwości opisywania waypointów, notatek, kalendarza, kalkulatora). Czynności, które łatwo i szybko przeprowadzimy na nawigacji turystycznej, jak przeglądanie i przesuwanie mapy czy wyszukiwanie pobliskiej restauracji mogą być bardzo utrudnione (czasochłonne) lub wręcz niemożliwe na zegarku. Żaden zegarek nie daje możliwości wpisania konkretnego adresu do nawigowania. Na zegarku nie mamy także możliwości połączenia różnych typów informacji na jednym ekranie, na przykład nie dodamy na ekranie z mapą żadnych pól z danymi.

Mapa na zegarku Fenix 5 Plus w drodze na Krywań

Mapa na zegarku oczywiście jest mała ze względu na stosunkowo niewielki (w porównaniu z nawigacją turystyczną) wyświetlacz zegarka. Zupełnie wystarczy jednak każdej osobie potrafiącej w podstawowy sposób nawigować w terenie. Mapę możemy szybko zbliżyć czy oddalić, a zegarek wskazuje poprzez strzałkę kierunek w którym jesteśmy zwróceni. Dzięki temu szybko jesteśmy w stanie zorientować się w którym miejscu się znajdujemy i czy należy obrać już tę czy też kolejną ścieżkę, aby dotrzeć do celu.

Mapa na Fenix 5 Plus z widocznymi kolorami szlaków oraz poziomicami. Na dole skala mapy – 80m

Czego sam używam do nawigacji w górach?

Do jednodniowych lub kilkudniowych wycieczek górskich używam wyłącznie zegarka z mapami (Fenix 6 PRO). Nawigację turystyczną zostawiam w domu. Zegarek spokojnie wytrzymuje na baterii prawie 20 godzin zapisu śladu więc realnie spokojnie wystarcza na 2,5 dnia wędrówki. Zegarek jest wygodny w użyciu, nie muszę go wyciągać z plecaka czy odpinać z futerału. Jest lekki i nie obawiam się, że go zapomnę, bo po prostu nie ściągam go z ręki. Jednak podczas dłuższych wycieczek, szczególnie za granicą zawsze zabieram ze sobą nawigację turystyczną.

Będąc w nowym terenie dzięki możliwości szybkiego przeglądnięcia mapy jestem w stanie wyszukać potencjalne dobre miejsce na nocleg (namiot) czy odnaleźć wodę. Przy jednodniowej wędrówce takie problemy mogą nie zaistnieć, ale podczas wielodniowego przejścia, idąc grzbietem górskim w czasie suszy (a takie okresy zdarzają się obecnie wyjątkowo często), odnalezienie najbliższego cieku wodnego często sprawia kłopot i zmusza do mocnego zbaczania z obranego kursu. W skrajnych warunkach podczas nagłego załamania pogody i gęstej mgły nawet w znanym nam terenie można się zagubić, czego konsekwencje mogą być poważne. We wszystkich takich przypadkach mapa na urządzeniu czy zegarku z GPS to nieocenione źródło pomocy.

Wszystkie wymienione modele zegarków znajdują się w sklepach stacjonarnych oraz w sklepie internetowym TRIGAR.pl

Jeden komentarz do “Jaki zegarek w góry? Porównanie modeli z oferty Garmin

 • 29 marca, 2020 o 11:05
  Bezpośredni odnośnik

  Super recenzja, sama lubię wyprawy w góry i też mam taki zegarek piękny i klimatyczny z różnymi funkcjami pomocny podczas wypraw górskich.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *