Mapa dowolnego kraju w urządzeniu Garmin. Skąd pobrać, jak instalować.

W jednym z naszych wpisów zaprezentowaliśmy jak dograć mapę Polski poprzez program Garmin BaseCamp. Tym razem zaprezentujemy z jakich bezpłatnych serwisów najlepiej korzystać przy pobieraniu najnowszych map Garmin dowolnych regionów na całym świecie. Pokażemy gdzie znaleźć mapy do urządzeń turystycznych, zegarków, jak również do nawigacji samochodowych i motocyklowych firmy Garmin.

Dwie metody instalacji map dla Garminów

Istnieją dwie najpopularniejsze możliwości instalacji map w urządzeniach nawigacyjnych marki Garmin:

 1. Pobranie gotowego pliku w formacie *.IMG i skopiowanie go do odpowiedniego katalogu w pamięci wewnętrznej Garmina lub na karcie pamięci.
 2. Pobranie map i zainstalowanie na komputerze w programie Garmin BaseCamp – w takim wypadku pobieramy program instalacyjny w formacie *.EXE dla komputerów korzystających z systemu Windows lub spakowany *.ZIP dla systemów Mac OS.

Pierwsza metoda jest szybsza i prostsza. Pobieramy gotowy plik *.IMG, kopiujemy do pamięci urządzenia i gotowe. Sprawdzi się ona w nowych urządzeniach turystycznych, licznikach z serii Garmin Edge czy zegarkach Fenix 6 oraz Garmin Tactix Delta. Mapę należy wkleić do głównego katalogu „Garmin” w pamięci wewnętrznej lub na karcie SD. Na karcie należy utworzyć nowy folder o nazwie Garmin i do niego wkleić plik z mapą. Jeśli mamy starsze urządzenie i nie udało się w ten sposób dograć mapy to zalecamy instalację drugą metodą.

 

garmin base camp

Zaletą drugiej metody jest to, że mapa instaluje się na komputerze i mamy możliwość jej przeglądania. Możemy też od razu zaznaczyć ważne dla nas punkty lub wyznaczyć trasy i przesłać je wraz z mapą do urządzenia. Dodatkowo w programie Garmin BaseCamp mamy możliwość wysłania tylko fragmentu danej mapy. Tylko BaseCamp pozwoli bezproblemowo przesłać mapy do starszych urządzeń firmy Garmin, które miały ograniczenia dotyczące wielkości mapy, nazwy i miejsca w pamięci wewnętrznej.

 

mapa garmin edge 1030

Strony z darmowymi mapami dla urządzeń Garmin

Poniższe serwisy, które prezentujemy, generują mapy dla Garminów w oparciu o dane pochodzące z serwisu OpenStreetMap. Jest to niekomercyjny projekt, który każdy może współtworzyć. Dzięki temu zmiany są nanoszone bardzo szybko i zarejestrowany użytkownik ma możliwość ich poprawiania. Dane z OSM są wykorzystywane także przez różnego rodzaju komercyjne projekty mapowe, gdyż nigdzie indziej nie znajdziemy tak szczegółowych i aktualnych danych, a dodatkowo całkowicie darmowych. Z tego zbioru danych można wygenerować mapy zawierające różnego rodzaju dane z różną ilość szczegółów. Na przykład nie wszystkie mapy będą zawierały drogi rowerowe czy schroniska górskie. Dodatkowo każda mapa jest inaczej rozrysowana kolorystycznie. Mapy stworzone dla rowerzystów będą miały wyraźniej rozrysowane ścieżki rowerowe, a mapy samochodowe mogą nie mieć ich wcale, co poprawia ich czytelność. Dlatego przed wyjazdem najlepiej pobrać kilka map z różnych źródeł i sprawdzić, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom.

Polecane linki do map Garmin:

 1. Strona garmin.openstreetmap.nl. Oferuje mapy całego świata. Możemy pobierać poszczególne kraje, ale również wygenerować zaznaczony przez siebie obszar. Polecana do nawigacji samochodowych (wariant „Generic Routable”) oraz nawigacji rowerowych („Routable Bicycle”). Jest to jeden z najpopularniejszych generatorów map głównie dzięki temu, że pozwala nam stworzyć mapy dowolnej wielkości. Uwaga – serwer nie jest ostatnio aktywny, mamy nadzieję że niedługo zostanie naprawiony.
 2. Strona openmtbmap.org pozwala generować mapy turystyczne dla każdego kraju na świecie. Dla większości z nich można jest możliwość pobrania od razu wersji z naniesionymi poziomicami. Z tej strony pobierzemy tylko plik instalacyjny do zainstalowania na komputerze Windows/Mac OS lub Linux, nie pobierzemy gotowego pliku *.IMG. W zamian mamy możliwość zainstalowania wersji mapy zoptymalizowanej dla nowszych bądź starszych odbiorników. Projekt openmtbmap.org jest bardzo dobrze przygotowany, na stronie znajdziemy np. legendę, co w wypadku map wektorowych niestety nie jest powszechne.
 3. Powyższy projekt ma swój bliźniaczy portal dedykowany dla rowerzystów szosowych pod adresem: www.velomap.org.
 4. Norweski projekt wszystkich krajów Europy – www.frikart.no. Zaletą jest możliwość pobrania map w kilku wersjach, np. dedyowanych turystyce letniej, ale osobno jest także wersja mapy do turystyki zimowej. Fani nart biegowych będą zachwyceni. Istnieje możliwość pobrania zarówno gotowego pliku dla urządzenia jak i wersji instalacyjnych na komputery MAC oraz PC.
 5. Tym razem projekt turystyczny – garmin.opentopomap.org. Uwaga, w porównaniu do powyższych linków, tutaj pobierzemy tylko kraje europejskie. Bardzo lubimy tę mapę za dużą czytelność i cotygodniowe aktualizacje.
 6. Najlepiej rozrysowaną mapą turystyczną znajdziecie pod tym linkiem: openmaps.eu/garmindownload. Mapa ma jedną wadę – obejmuje jedynie rejon Europy Centralnej, jednak jeśli zamierzacie odwiedzić takie kraje jak: Austria, Słowacja, Czechy, Węgry, Rumunia, Słowenia, Chorwacja, Bośnia, Czarnogóra czy Bułgaria to trudno będzie znaleźć coś lepszego. Cała mapa jest w jednym pliku, co jest bardzo wygodne dla instalacji.
 7. Na koniec warto wspomnieć o portalu bbike.org, który umożliwia zaznaczenie dowolnego obszaru i wybranie spośród kilku wersji mapy (m. in. rowerowa, topograficzna, samochodowa). Po wejściu na stronę do pobierania, po lewej stronie wybieramy dział „Garmin” i następnie wersję wyglądu/danych. Po zmianie typu mapy pojawia się przykładowe zdjęcie, co ułatwia wybór interesującego nas prezentacji danych na mapie.

Dodatkowe mapy Garmin

Powyżej zaprezentowaliśmy zaledwie kilka z bardzo wielu stron internetowych generujących mapy dla nawigacji Garmin. Wiele innych portali można znaleźć na specjalnej stronie zbierającej dane o tego typu portalach pod tym linkiem.

Jeśli interesujecie się zakupem nawigacji lub zegarka z mapami zapraszamy do sklepów stacjonarnych oraz autoryzowanego sprzedawcy urządzeń Garmin w Polsce.

Jeden komentarz do “Mapa dowolnego kraju w urządzeniu Garmin. Skąd pobrać, jak instalować.

 • 13 stycznia, 2020 o 08:18
  Bezpośredni odnośnik

  Szukam dobrych map rowerowych po Chorwacji z zaznaczeniem ciekawych atrakcji turystycznych, zabytków, noclegów. Najchętniej z dostępem online. Czegoś podobnego do traseo, ale z lepszym opisem ciekwych miejsc po drodze. Czy może zna ktoś coś takiego? Może być wersja anglojęzyczna.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *