Garmin Fenix to bez wątpienia najbardziej znana seria zegarków w ofercie amerykańskiego lider rynku GPS. Wpływ na popularność modeli należących do tej grupy z pewnością stanowi ich bardzo rozbudowana funkcjonalność połączona z oryginalnym wyglądem. Piąta generacja Fenixów została podzielona na dwie serie (Fenix 5 i Fenix 5 Plus) w ramach których użytkownicy mają do wyboru trzy wielkości tarczy. Jednak rozmiar nie stanowi jedynej różnicy miedzy poszczególnymi modelami, co postaramy się zaprezentować w dalszej części tego artykułu.

Cechy wspólne Fenixów

Zanim przejdziemy do różnic, zwracamy uwagę na cechy wspólne zegarków. Wszystkie model z rodziny Garmin Fenix posiadają wsparcie dla wielu aktywności, umożliwiają planowanie zaawansowanych treningów i pobieranie gotowych planów treningowych z platformy Garmin Connect. Zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, posiadają nierdzewne lub tytanowe ramki oraz paski QuickFit, które pozwalają w łatwy sposób dostosować wygląd zegarka do sytuacji w jakiej będzie wykorzystywany.

  Tryb multisport – wszystkie zegarki z serii Garmin Fenix  obsługują tryb multisport. Funkcja ta szczególnie przydaje się w trakcie zawodów triatlonowych, gdzie za pomocą jednego przycisku umożliwia  przełączanie się między poszczególnymi dyscyplinami.

 Kontrastowy ekran, czytelny w pełnym słońcu i zapewniający ciągłe wyświetlanie przy minimalnym poborze energii

  Wbudowany moduł GPS, GLONASS, Galileo na podstawie którego zegarki potrafią zapisywać pokonany dystans oraz tempo/prędkość.

  Wbudowany akcelerometr pozwala zliczać ilość kroków wykonanych w ciągu dnia, wykorzystywać zegarek do aktywności w pomieszczeniu (np. bieg na bieżni) oraz monitorować jakość snu

  Optyczny pomiar tętna z nadgarstka Garmin HR Elevate (nowszej generacji). Opcjonalnie dla każdego z zegarków można dokupić zewnętrzny pas do pomiaru tętna

  Odbiór powiadomień z telefonu – po synchronizacji za pośrednictwem bluetooth na ekranie zegarka można odczytywać m.in. smsy, maile, informację o przychodzących rozmowach itp.

   Współpraca z Garmin Connect i Garmin Explore – dane dotyczące aktywności są automatycznie przesyłane do aplikacji Garmin Connect, z kolei aplikacja Garmin Explore pozwala planować i przesyłać do zegarka trasy

   Współpraca z zewnętrznymi czujnikami, takimi jak miernik mocy Vector, pas HRM TRI/Swim (które umożliwiają pomiar tętna w wodzie)

Fenix 5S Plus, Fenix 5X, Fenix 5S Plus Sapphire Gold
Co daje „Plus” w nazwie?

Zaprezentowana w połowie 2018 roku seria Garmin Fenix 5 Plus została wzbogacona o kilka dodatkowych funkcji. Należy tu wymienić:

 • Garmin Pay –  płatności zegarkiem  (w momencie tworzenia tego artykułu w Polsce usługę płacenia za pośrednictwem samego zegarka Garmin Fenix 5 Plus obsługują Santander Bank, PKO BP, Getin Bank, Nest Bank, Revolut – aktualną listę banków partnerski znajdziecie na stronie producenta)
 • Garmin Music – bezprzewodowe odtwarzanie muzyki do słuchawek bluetooth (w zegarku można zainstalować własną bazę utworów lub skorzystać z aplikacji Spotify lub Deezer)
 • Widżet ClimbPro – specjalny dodatek, który prezentuje graficznie poszczególne wzniosy na zaplanowanej trasie, funkcja ta podaje m.in. łączną ilość podbiegów, dystans danego wzniosu, wysokość jaka została jeszcze do pokonania
 • Garmin TopoActive – turystyczna mapa całej Europy z funkcją automatycznego wytyczania tras (w przypadku serii Garmin Fenix 5 bez „Plusa” w nazwie, mapę posiada tylko model Fenix 5X)
 • Pulsoksymetr – funkcja dostępna jedynie w modelu Garmin Fenix 5X Plus pozwala sprawdzić stopień natlenienia krwi i określić poziom aklimatyzacji

Poza wyżej wymienionym dodatkami obie serie (Fenix 5 i Feni 5 Plus ) pod względem funkcjonalnym się nie różnią. Użytkownikom, którzy zastanawiają się na zakupem, któregoś z zegarków z serii Fenix polecamy zatem w pierwszej kolejności zastanowienie się czy potrzebują w zegarku funkcję płatności, muzyki itd.

Co daje mapa w zegarku?

Często pytacie nas do czego może przydać się mapa w zegarku? Jeżeli biegamy zawsze po tej samej tarasie to faktycznie ciężko znaleźć uzasadnienie dla takiego „bajeru” w zegarku. Natomiast jeśli w związku z charakterem pracy często podróżujemy po różnych miastach albo lubimy wcześniej zaplanować sobie trasę rowerową, którą planujemy przejechać w weekend to posiadanie mapy w Fenixie zaczyna nabierać sensu.  Choć kwestia mapy w zegarku to temat na osobny artykuł, to poniżej postaraliśmy się wypunktować jej kluczowe funkcje:

 • podkład mapowy pod zaplanowane wcześniej trasy czy trasy pobrane ze stron organizatorów zawodów
 • nawigacja zakręt po zakręcie – zegarek co prawda nie ma komend głosowych, ale w momencie zbliżania się do skrętu wibracją, dźwiękiem oraz stosownym komunikatem graficznym poinformuje nas o tym do jakiego manewru musimy się przygotować
 • automatyczne wyszukiwanie popularnych tras w okolicy – bazując na aktywnościach jakie użytkownicy zegarków i liczników Garmin udostępniają w platformie Garmin Connect, zegarek zaproponuje kilka różnych tras
 • wróć do startu – wszystkie zegarki z serii Garmin Fenix posiadają funkcję nawigacji do miejsca z którego rozpoczęliśmy trening, ale prowadzenie odbywa się po tej samej trasie którą wcześniej pokonaliśmy. W modelach z mapą zyskujemy możliwość wybory, czy chcemy wracać tą samą trasą czy zegarek ma wyszukać najszybszą trasę powrotną.
 • wyszukiwanie punktów szczególnych i miast– z poziomu zegarka możemy odnaleźć znajdujące się w pobliżu punkty szczególne takie jak np. bankomat, sklep, hotel, restauracja lub wpisać i rozpocząć nawigację do wskazanej miejscowości
 • współpraca z aplikacją Garmin Explore – zegarek nie posiada funkcji wyszukiwania adresów, ale możemy do tego celu użyć aplikacji Garmin Explore. Po odszukaniu adresu i przesłaniu go do zegarka, możemy rozpocząć nawigację do celu bez konieczności trzymania w ręku telefonu
 • oznaczenie szlaków, schronisk, szczytów, poziomic – te dodatki z pewnością ucieszą każdego górskiego wędrownika
Garmin Fenix Mapa
Mapa w serii Garmin Fenix 5 Plus i modelu Garmin Fenix 5X
Różnice techniczne

Zegarki z serii Garmin Fenix różnią się między sobą także danymi technicznymi. Szczegółowe różnice zestawiamy w poniższej tabeli. Zwracamy uwagę na różne czasy pracy zegarków, wagę, rodzaj ramki, szerokość pasków. Modele różnią się także rodzajem szkiełka czy dostępnością modułu wi-fi.

Garmin Fenix 5X PlusGarmin Fenix 5 PlusGarmin Fenix 5S PlusGarmin Fenix 5XGarmin Fenix 5Garmin Fenix 5S
Wymiary fizyczne
51 × 51 × 17,5 mm47 × 47 × 15,8 mm42 × 42 × 15,4 mm51,0 x 51,0 x 17,5 mm47,0 x 47,0 x 15,5 mm42,0 x 42,0 x 14,5 mm
Średnica wyświetlacza
1,2″1,2″1,2″1,2″1,2″1,1″
Rozdzielczość wyświetlacza
240 x 240 pikseli240 x 240 pikseli240 x 240 pikseli240 x 240 pikseli240 x 240 pikseli218 x 218 pikseli
Ilość obsługiwanych kolorów
646464646416
Moduł wi-fi
TakTakTakTakTylko w wersji z szkiełkiem szafirowymTylko w wersji z szkiełkiem szafirowym
Szkiełko szafirowe
TakW zależności od modeluW zależności od modeluTakW zależności od modeluW zależności od modelu
Paski QuickFit
26mm22mm20mm26mm22mm20mm
Czas pracy w trybie zegarka
Do 20 dniDo 12 dniDo 7 dniDo 12 dniDo 14 dniDo 9 dni
Czas pracy w trybie GPS
Do 32 godzinDo 18 godzinDo 11 godzinDo 20 godzinDo 24 godzinDo 14 godzin
Czas pracy w trybie UltraTrack
Do 70 godzinDo 42 godzinDo 25 godzinDo 35 godzinDo 60 godzinDo 35 godzin
Czas pracy w trybie GPS + Muzyka
Do 13 godzinDo 8 godzinDo 4,5 godzin
Porównaj zegarki na żywo

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych zakupem zegarka z serii Garmin Fenix (lub innym modelem z bogatej oferty urządzeń marki Garmin) do odwiedzenia salonów firmowych TRIGAR. Jesteśmy do Waszej dyspozycji w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Dokładne adresy salonów znajdziecie tutaj. W naszych oddziałach możecie skorzystać z porad naszych ekspertów oraz obejrzeć i porównać wszystkie modele. W stałej ofercie posiadamy także wszystkie oryginalne akcesoria dla urządzeń Garmin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *