Garmin Fenix to bez wątpienia najbardziej znana seria zegarków w ofercie amerykańskiego lider rynku GPS. Wpływ na popularność modeli należących do tej grupy z pewnością stanowi ich bardzo rozbudowana funkcjonalność połączona z oryginalnym wyglądem. Piąta generacja Fenixów została podzielona na dwie serie (Fenix 5 i Fenix 5 Plus) w ramach których użytkownicy mają do wyboru trzy wielkości tarczy. Jednak rozmiar nie stanowi jedynej różnicy miedzy poszczególnymi modelami, co postaramy się zaprezentować w dalszej części tego artykułu.
Cechy wspólne Fenixów
Zanim przejdziemy do różnic, zwracamy uwagę na cechy wspólne zegarków. Wszystkie model z rodziny Garmin Fenix posiadają wsparcie dla wielu aktywności, umożliwiają planowanie zaawansowanych treningów i pobieranie gotowych planów treningowych z platformy Garmin Connect. Zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, posiadają nierdzewne lub tytanowe ramki oraz paski QuickFit, które pozwalają w łatwy sposób dostosować wygląd zegarka do sytuacji w jakiej będzie wykorzystywany.
Tryb multisport – wszystkie zegarki z serii Garmin Fenix obsługują tryb multisport. Funkcja ta szczególnie przydaje się w trakcie zawodów triatlonowych, gdzie za pomocą jednego przycisku umożliwia przełączanie się między poszczególnymi dyscyplinami.
Kontrastowy ekran, czytelny w pełnym słońcu i zapewniający ciągłe wyświetlanie przy minimalnym poborze energii
Wbudowany moduł GPS, GLONASS, Galileo na podstawie którego zegarki potrafią zapisywać pokonany dystans oraz tempo/prędkość.
Wbudowany akcelerometr pozwala zliczać ilość kroków wykonanych w ciągu dnia, wykorzystywać zegarek do aktywności w pomieszczeniu (np. bieg na bieżni) oraz monitorować jakość snu
Optyczny pomiar tętna z nadgarstka Garmin HR Elevate (nowszej generacji). Opcjonalnie dla każdego z zegarków można dokupić zewnętrzny pas do pomiaru tętna
Odbiór powiadomień z telefonu – po synchronizacji za pośrednictwem bluetooth na ekranie zegarka można odczytywać m.in. smsy, maile, informację o przychodzących rozmowach itp.
Współpraca z Garmin Connect i Garmin Explore – dane dotyczące aktywności są automatycznie przesyłane do aplikacji Garmin Connect, z kolei aplikacja Garmin Explore pozwala planować i przesyłać do zegarka trasy
Współpraca z zewnętrznymi czujnikami, takimi jak miernik mocy Vector, pas HRM TRI/Swim (które umożliwiają pomiar tętna w wodzie)

Co daje „Plus” w nazwie?
Zaprezentowana w połowie 2018 roku seria Garmin Fenix 5 Plus została wzbogacona o kilka dodatkowych funkcji. Należy tu wymienić:
- Garmin Pay – płatności zegarkiem (w momencie tworzenia tego artykułu w Polsce usługę płacenia za pośrednictwem samego zegarka Garmin Fenix 5 Plus obsługują Santander Bank, PKO BP, Getin Bank, Nest Bank, Revolut – aktualną listę banków partnerski znajdziecie na stronie producenta)
- Garmin Music – bezprzewodowe odtwarzanie muzyki do słuchawek bluetooth (w zegarku można zainstalować własną bazę utworów lub skorzystać z aplikacji Spotify lub Deezer)
- Widżet ClimbPro – specjalny dodatek, który prezentuje graficznie poszczególne wzniosy na zaplanowanej trasie, funkcja ta podaje m.in. łączną ilość podbiegów, dystans danego wzniosu, wysokość jaka została jeszcze do pokonania
- Garmin TopoActive – turystyczna mapa całej Europy z funkcją automatycznego wytyczania tras (w przypadku serii Garmin Fenix 5 bez „Plusa” w nazwie, mapę posiada tylko model Fenix 5X)
- Pulsoksymetr – funkcja dostępna jedynie w modelu Garmin Fenix 5X Plus pozwala sprawdzić stopień natlenienia krwi i określić poziom aklimatyzacji
Poza wyżej wymienionym dodatkami obie serie (Fenix 5 i Feni 5 Plus ) pod względem funkcjonalnym się nie różnią. Użytkownikom, którzy zastanawiają się na zakupem, któregoś z zegarków z serii Fenix polecamy zatem w pierwszej kolejności zastanowienie się czy potrzebują w zegarku funkcję płatności, muzyki itd.
Co daje mapa w zegarku?
Często pytacie nas do czego może przydać się mapa w zegarku? Jeżeli biegamy zawsze po tej samej tarasie to faktycznie ciężko znaleźć uzasadnienie dla takiego „bajeru” w zegarku. Natomiast jeśli w związku z charakterem pracy często podróżujemy po różnych miastach albo lubimy wcześniej zaplanować sobie trasę rowerową, którą planujemy przejechać w weekend to posiadanie mapy w Fenixie zaczyna nabierać sensu. Choć kwestia mapy w zegarku to temat na osobny artykuł, to poniżej postaraliśmy się wypunktować jej kluczowe funkcje:
- podkład mapowy pod zaplanowane wcześniej trasy czy trasy pobrane ze stron organizatorów zawodów
- nawigacja zakręt po zakręcie – zegarek co prawda nie ma komend głosowych, ale w momencie zbliżania się do skrętu wibracją, dźwiękiem oraz stosownym komunikatem graficznym poinformuje nas o tym do jakiego manewru musimy się przygotować
- automatyczne wyszukiwanie popularnych tras w okolicy – bazując na aktywnościach jakie użytkownicy zegarków i liczników Garmin udostępniają w platformie Garmin Connect, zegarek zaproponuje kilka różnych tras
- wróć do startu – wszystkie zegarki z serii Garmin Fenix posiadają funkcję nawigacji do miejsca z którego rozpoczęliśmy trening, ale prowadzenie odbywa się po tej samej trasie którą wcześniej pokonaliśmy. W modelach z mapą zyskujemy możliwość wybory, czy chcemy wracać tą samą trasą czy zegarek ma wyszukać najszybszą trasę powrotną.
- wyszukiwanie punktów szczególnych i miast– z poziomu zegarka możemy odnaleźć znajdujące się w pobliżu punkty szczególne takie jak np. bankomat, sklep, hotel, restauracja lub wpisać i rozpocząć nawigację do wskazanej miejscowości
- współpraca z aplikacją Garmin Explore – zegarek nie posiada funkcji wyszukiwania adresów, ale możemy do tego celu użyć aplikacji Garmin Explore. Po odszukaniu adresu i przesłaniu go do zegarka, możemy rozpocząć nawigację do celu bez konieczności trzymania w ręku telefonu
- oznaczenie szlaków, schronisk, szczytów, poziomic – te dodatki z pewnością ucieszą każdego górskiego wędrownika

Różnice techniczne
Zegarki z serii Garmin Fenix różnią się między sobą także danymi technicznymi. Szczegółowe różnice zestawiamy w poniższej tabeli. Zwracamy uwagę na różne czasy pracy zegarków, wagę, rodzaj ramki, szerokość pasków. Modele różnią się także rodzajem szkiełka czy dostępnością modułu wi-fi.
Porównaj zegarki na żywo
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych zakupem zegarka z serii Garmin Fenix (lub innym modelem z bogatej oferty urządzeń marki Garmin) do odwiedzenia salonów firmowych TRIGAR. Jesteśmy do Waszej dyspozycji w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Dokładne adresy salonów znajdziecie tutaj. W naszych oddziałach możecie skorzystać z porad naszych ekspertów oraz obejrzeć i porównać wszystkie modele. W stałej ofercie posiadamy także wszystkie oryginalne akcesoria dla urządzeń Garmin.