Grzybiarze nie chodzą po wydeptanych ścieżkach. Im dalej w las tym większa szansa na zapełnienie koszyka. Wraz z oddalaniem się od pozostawionego na leśnym parkingu samochodu wzrasta ryzyko zgubienia się. Na szczęście żyjemy w elektronicznych czasach, gdzie z pomocą przychodzą aplikacje w telefonach oraz niezależne urządzenia nawigacyjne.  W tym wpisie zastanawiamy się jakimi cechami powinien charakteryzować się GPS na grzyby oraz prezentujemy produkty marki Garmin, które naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się w trakcie grzybobrania.

Po co GPS na grzyby?

Zanim zaprezentujemy modele nawigacji na grzyby, zastanówmy się do jakich celów może taki sprzęt się przydać w praktyce:

 • Zapisanie pozycji startowej – to najważniejsza czynność jaką należy wykonać posiadając urządzenie nawigacyjne. Zanim zapiszemy pozycję np. naszego auta na parkingu należy włączyć odbiornik GPS i upewnić się, że ustalił on już pozycję (nawigacje nowej generacji lokalizują się w kilkanaście sekund po włączeniu). Zapisanie pozycji pozwoli w dowolnym momencie rozpocząć nawigowanie w linii prostej do celu (na tzw. azymut). Możemy też w dowolnym momencie sprawdzić jak daleko odeszliśmy od pojazdu i ile czasu zajmie nam powrót.
 • Zapisywanie współrzędnych w których odnajdujemy grzyby – dzięki tej funkcji grzybiarze mogą tworzyć własne katalogi, co pozwoli im w kolejnym sezonie wrócić w to samo miejsce
 • Podgląd mapy – dzięki zainstalowanej w urządzeniu mapie możemy w dowolnym momencie zorientować się w jakiej części lasu aktualnie się znajdujemy
 • Zbieranie statystyk z grzybobrania – urządzenie GPS zapisuje informacje o pokonanym dystansie oraz czasie. Dane te można po powrocie do mieszkania wyświetlić i zapisać na komputerze (wymagany darmowy program Garmin Base Camp lub platforma Garmin Connect)
 • Udostępnianie lokalizacji znajomym – niektóre model pozwalają w połączeniu z telefonem udostępniać własną lokalizację wybranym wcześniej znajomym. Dzięki tej opcji nasi najbliżsi mogą na żywo podejrzeć, gdzie aktualnie się znajdujemy. Więcej zasadzie działania funkcji Garmin LiveTrack pisaliśmy w tym artykule.
Cechy nawigacji dla grzybiarzy

Poza wyżej wymienionymi funkcjami, GPS na grzyby musi spełniać kilka podstawowych wytycznych:

 • Intuicyjna obsługa – menu urządzenia musi być maksymalnie uproszczone. Ta cecha jest szczególnie ważna dla starszych grzybiarzy, którzy na codzień nie mają do czynienia z elektroniką.
 • Długi czas pracy – im dłużej urządzenie działa z włączonym GPS tym lepiej. Niektóre nawigacje posiadają system zasilania za pomocą baterii AA. Rozwiązanie to pozwala zabezpieczyć się na wypadek rozładowania baterii w odbiorniku. Długi czas pracy (nawet do 24h) w niezależnych urządzeniach nawigacyjnych stanowi podstawową różnicę w stosunku do telefonów. Poza tym baterię w telefonie lepiej zachować na wypadek jakiegoś wypadku.
 • Odporna obudowa – grzybobranie nie należy do sportów ekstremalnych, ale mimo to odbiornik powinien być odporny na wodę i wstrząsy
 • Czuły odbiornik GPS – przedzierając się przez leśną gęstwinę w poszukiwaniu grzybów, dostęp do odsłoniętego nieba jest najczęściej niemożliwy. W związku z tym urządzenie musi posiadać odpowiednio czuły moduł GPS
Jaki GPS na grzyby?

W zasadzie każdy model z segmentu ręcznych nawigacji marki Garmin sprawdzi się w trakcie grzybobrania. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy jedynie zastanowić się czy poza wyprawami na grzyby będziemy chcieli korzystać z urządzenia także w trakcie innych aktywności. Spore różnice w cenie wynikają bowiem z dodatkowych funkcji.

Garmin eTrex 10 to najpopularniejszy GPS na grzyby w ofercie firmy Garmin. Model ten posiada czarno-biały wyświetlacz, obsługiwany jest za pomocą przycisków i cechuje się bardzo uproszczonym menu. Warto zwrócić uwagę na cenę tego produktu, która w momencie pisania artykułu wynosi 365zł. Co prawda eTrex 10 nie posiada szczegółowej mapy, ale do zapisywania lokalizacji czy powrotu do celu nadaje się w 100%.

gps na grzyby

Nieco droższy wariant, czyli Garmin eTrex 20X został wzbogacony o kolorowy wyświetlacz oraz szczegółową mapę Europy. Z kolei eTrex 30X posiada lepszy kompas oraz wysokościomierz barometryczny. Garmin posiada też w swojej ofercie etrexy z dotykowym ekranem, które zostały oznaczone jako eTrex Touch 25/35. Model 35 stanowi odpowiednik etrexa 30X, ale zyskał opcję synchronizacji po bluetooth z telefonem, a co za tym idzie opcję wyświetlania powiadomień z telefonu.

gps na grzyby

Z ręcznych nawigacji należy wymienić także serię Garmin GPSMap. Urządzenia z tej grupy w stosunku do etrexów posiadają nieco większy wyświetlacz, szybszy procesor, zewnętrzną antenę oraz przycisk umiejscowione bezpośrednio pod ekranem.

gps na grzyby

Więcej informacji oturystycznych nawigacjach Garmin znajdziecie w tym artykule. Poza urządzeniami ręcznymi, w trakcie wyprawy na grzyby możemy także skorzystać z pomocy wybranych zegarków Garmin. Modele takie jak Garmin Forerunner 935 czy seria Fenix 5 posiada funkcję zapisywania współrzednych oraz powrotu po śladzie. Dodatkowo zegarki Garmin Fenix 5 Plus, Forerunner 945 i wybrane model z serii Fenix 6 zostały wyposażone w mapę co jeszcze bardziej ułatwia orientację w terenie.

gps na grzyby garmin
Garmin Fenix 5 Plus

Zainteresowanych zakupem ręcznych odbiorników Garmin lub zegarków z funkcjami nawigacyjnymi zapraszamy do salonów firmowych oraz sklepu online TRIGAR.pl.

2 komentarze do “GPS na grzyby, czyli jak nie zginąć w lesie

 • 25 września, 2022 o 15:10
  Bezpośredni odnośnik

  Fajny artykuł, dzięki.
  Byłem już gotowy zakupić eTrex 10, spodziewałem się, że cena może być nawet niższa po 4 latach – niestety jest znacznie wyższa i obecnie kosztuje 499 zł – pozostaje mi szukać czegoś o podobnych parametrach i możliwościach ale tańszego.

  Odpowiedz
  • 26 września, 2022 o 08:27
   Bezpośredni odnośnik

   Faktycznie cena na eTrexa 10 mocno poszybowała w górę! Trochę to dziwne, bo model ma już swoje lata, widocznie wszechobecne podwyżki (w tym komponentów) wymusiły na producentach takie ruchu :(.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *