Rodzaje widoków dna w Echosondach Garmin

Plotery nawigacyjne i echosondy wędkarskie Garmin mają bardzo szerokie zastosowanie, na przykład widok dna zbiornika wodnego. W artkule przybliżymy wam różne rodzaje widoków dna w Echosondach Garmin, a także różnice pomiędzy nimi.

Echosondy Garmin to, bez wątpienia jedne z najlepszych urządzeń morskich w swoich kategoriach. Amerykańska firma oferuje bowiem szereg modeli, od urządzeń dla wędkarzy po zaawansowane urządzenia nawigacyjne.

Należy pamiętać, że Garmin produkuje również zaawansowane systemy przewidziane w transporcie morskim i lotniczym. Dzięki temu doświadczenie z projektowania sprzętu dla kontenerowców czy samolotów przekłada się na jakość sprzętów bardziej przystępnych cenowo.

Rodzaje widoków dna w Echosondach Garmin

Standardowe widoki dostępne w echosondach Garmin to:

 • Widok tradycyjny
 • ClearVü oraz
 • SideVü.

Nie będziemy tutaj przytaczać możliwości przetworników Panoptix gdyż są one na tyle rozbudowane, że z pewnością zasługują na osobny artykuł. Przedstawimy jednak wszystkie podstawowe widoki, a także ich wady i zalety.

Od czego zależy dostępność danego widoku?

Przede wszystkim należy pamiętać, iż nie każda echosonda obsługuje wszystkie widoki. Zależne jest to od jej modelu ale także podpiętego przetwornika. Jeżeli więc urządzenie nie posiada odpowiedniej adnotacji, nie będzie w stanie obsłużyć „wyższego” widoku.

 • Widok tradycyjny – podstawowy tryb dostępny dla każdego modelu echosondy oraz sonaru STRIKER Cast, który wyświetla obraz na telefonie
 • ClearVü – to widok korzystający z technologii CHIRP. Urządzenia kompatybilne posiadają dopisek CV. Modele te posiadają oczywiście również widok tradycyjny
 • SideVü – kolejny tryb z wykorzystaniem CHIRP. Służy do widoku bocznego a urządzenia kompatybilne posiadają dopisek SV. Jak w poprzednim przypadku, echosondy zdolne do obsługi SideVü posiadają również ClearVü i widok tradycyjny

Warto pamiętać, że widok uzyskany na echosondzie to tzw. widok historyczny. Ekran nie odświeża się na bieżąco, a dane nanoszone są w postaci pionowych słupków, które standardowo przewijają się od lewej do prawej.

Oznacza to, że dany odczyt im jest bliżej prawej strony ekranu tym bliżej jest za nami (jeżeli płyniemy) lub przepływająca ryba znajdowała się tam wcześniej (w przypadku postoju).

Technologia CHIRP, co to właściwie jest?

Wspomnieliśmy już, że widoki ClearVü oraz SideVü wykorzystują CHIRP. Jest to technologia opracowana przez wojsko, wykorzystywana w echosondach, a także technologiach radarowych. Zamiast wysyłania jednej częstotliwości w danym momencie, tak jak to ma miejsce przy widoku tradycyjnym, kompatybilne urządzenia wysyłają wiele częstotliwości na jeden sygnał. Powoduje to wysyłanie ciągłe częstotliwości od niskich do wysokich. Echosondy CHIRP firmy Garmin interpretują każdą częstotliwość indywidualnie co pozwala na uzyskanie wyraźniejszego obrazu.

Widoki z wykorzystaniem CHIRP Garmin
Widoki z wykorzystaniem CHIRP

W urządzeniach Garmin CHIRP możemy wybrać jedną z trzech ustawień częstotliwości:

 • Wysoka – Poprawia szczegółowość śledzenia przynęty, identyfikowania ryb, a także namierzania ryb w pobliżu dna,
 • Średnia – Wyświetla szerszy obszar, większe łuki ryb ale mniej precyzyjnie wskazuje na mniejsze cele,
 • Niska – Pozwala na pracę przy głębszych akwenach.

Widok tradycyjny

Widok tradycyjny występuje we wszystkich modelach echosond Garmin. Przetwornik podpięty do echosondy wysyła falę dźwiękową do tzw. „pingowania” co się pod nim znajduje. Echo które wraca do przetwornika jest interpretowane przez echosondę jako ryby, struktury lub dno. Widok ten może pracować w dwóch częstotliwościach.

 • Większa – najwyraźniejszy obraz ryb oraz obiektów na wodach płytszych. Posiada ograniczony zasięg,
 • Niższa – pozwala na penetrowanie głębszych wód kosztem dokładności odczytów.
Widok tradycyjny w echosondach Garmin
Widok Tradycyjny gdzie:
1. Głębokość,
2. Obiekty w toni wodnej,
3. Widok dna

Widok Tradycyjny jest najczęściej wykorzystywanym widokiem w przypadku połowu ryb.

Garmin ClearVü

ClearVü to widok wykorzystujący wspomnianą technologię CHIRP. Widok ten wykorzystuje się głównie podczas skanowania dna i struktur ukrytych w toni wodnej. Jest tak ze względu na to, że wskaźniki ewentualnych pojedynczych ryb są nieco mniej czytelne niż w przypadku widoku tradycyjnego.

Rodzaje widoków dna w Echosondach Garmin, ClearVü
Widok ClearVü

Garmin SideVü

Widok ten jest bliźniaczy do ClearVü. Różnica polega na tym, że wiązki przesyłane są w boki a na ekranie możemy uzyskać widok z obydwu stron. W przeciwieństwie do poprzednich widoków które nanosiły dane w układzie poziomym, tutaj mamy układ diagonalny.

Słupki danych przewijają się od góry do dołu a całość pozwala na dokładniejsze rozeznanie w szerszym kącie. Z racji iż wiązka skierowana jest na boki, maksymalna głębokość jest mniejsza i wykorzystuje się tą opcję głównie na szerokich lecz płytkich akwenach.

Rodzaje widoków dna w Echosondach Garmin, SideVü
Widok SideVü

Jaki przetwornik do echosondy Garmin?

W zależności od tego jaki chcemy uzyskać widok należy zaopatrzyć się w odpowiedni przetwornik. Poniżej przedstawimy typowe rozwiązania, które Garmin wykorzystuje w pakietach Echosond z przetwornikami.

 • Widok tradycyjny – Tutaj wystarczy przetwornik dwuwiązkowy. Można też uzyskać ten widok bez echosondy korzystając z urządzenia STRIKER Cast podłączonego do kompatybilnego smartfona.
Rodzaj widokuGarmin Striker VividEchomap UHDECHOMAP Ultra
ClearVüGT20-TMGT20-TM
GT24UHD-TM
GT20-TM
SideVüGT52-TMGT54UHD-TM
GT56UHD-TM
GT56UHD-TM
Rodzaje widoków dla wybranych Echosond Garmin

Modele z serii GPSMAP są, z reguły dostarczane bez przetwornika. Jednak niezależnie od posiadanego przez nas urządzenia, możemy szybko znaleźć kompatybilny przetwornik na stronie Garmin.com

Wszystkie echosondy oraz przetworniki obsługujące wymienione widoki (i nie tylko) dostępne są w sklepie online TRIGAR.pl oraz salonach stacjonarnych TRIGAR w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *