Ćwiczenia oddechowe w zegarku Garmin

Prowadzenie zdrowego stylu życia wcale nie jest łatwe, jednak efekty są warte wysiłku. Funkcje monitorowania zdrowia i kondycji w zegarkach Garmin mogą pomóc w zachowaniu witalności i dobrego samopoczucia. Jedną z nich są, bez wątpienia ćwiczenia oddechowe.

Elementy składowe zdrowego stylu życia są powszechnie znane, jednak droga do zdrowia u każdego wygląda inaczej. Większość z nas pozostaje więc, całkowicie nieświadoma tego, jak duże znaczenie dla kondycji fizycznej i codziennego komfortu ma oddychanie.

Pomimo pewnej kontroli nad tym procesem, bardzo często robimy wdechy i wydechy, w ogóle o tym nie myśląc. Wynika to z działania autonomicznego układu nerwowego, który reguluje częstotliwość naszego oddechu i tętno.

Częstotliwość oddechu

W spoczynku norma dla dorosłej osoby wynosi od 12 do 20 oddechów na minutę, natomiast podczas ćwiczeń fizycznych może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Ważne jest by kontrolować znaczne odchylenia podczas spoczynku, gdyż mogą one sygnalizować istotne zmiany w stanie zdrowia.

Mówiąc ogólnie, mniejsza częstotliwość oddechu w stanie spoczynku może być dobrym wskaźnikiem sprawności fizycznej. Osoby o lepszej kondycji z reguły mają mniejszą częstotliwość oddechu, nawet podczas aktywności, a także szybciej odzyskują ją po zakończonym wysiłku.

Ćwiczenia oddechowe w zegarku Garmin

Zgodne zegarki Garmin nie tylko dają możliwość całodobowej kontroli oddechu, ale również oferują zestawy ćwiczeń oddechowych. Należy pamiętać, że korzyści z ich wykonywania będą różnić się w zależności od wybranej techniki oddechowej.

W dedykowanych urządzeniach można korzystać z wbudowanego profilu aktywności oddechowej, aby ćwiczyć trzy różne techniki oddychania:

  • Spójność
  • Spokój
  • Relaks i skupienie

Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swoją kondycję psychiczną, zredukować poziom stresu, zwiększyć wydajność w pracy czy też przygotować się do snu, ćwiczenia oddechowe Garmin mogą pomóc.

Spójność

Ćwiczenie trwające 16 minut ma na celu wprowadzenie w stan równowagi i spokoju, jednak bez nadmiernego odprężenia. W czasie tej praktyki stopniowo zwalniasz tempo oddechu, aby osiągnąć równomierny 6-sekundowy wdech i 6-sekundowy wydech.

Spokój

To 12-minutowe ćwiczenie zostało zaprojektowane tak, aby rozluźnić mięśnie i przygotować organizm do snu. W trakcie praktyki osiągniesz moment, w którym będziesz w stanie wdychać powietrze przez 4 sekundy, wstrzymać oddech na 7 sekund i wypuszczać powietrze przez 8 sekund.

Relaks i skupienie

W tej technice wykonujesz 4-sekundowy wdech, potem wstrzymujesz oddech na 4 sekundy, znowu wykonujesz 4-sekundowy wydech i ponownie wstrzymujesz oddech na 4 sekundy. Jest to 16-minutowe ćwiczenie, które ma na celu skupienie uwagi i zwiększenie koncentracji.

Istnieje również 5-minutowa wersja tego ćwiczenia, zalecana, gdy nasz zegarek wykryje wyjątkowo wysoki stres i powiadomi o konieczności relaksu. Można ją również uruchomić samodzielnie przeglądając widżet stresu.

Po zakończeniu ćwiczenia zegarek wyświetli czas jego trwania, średnie tętno w trakcie sesji, a także zmianę poziomu stresu uzyskaną dzięki ćwiczeniu oddechowemu. Przebieg ćwiczeń można również sprawdzić w aplikacji Garmin Connect.

Podsumowanie

Oczywistym jest, że regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają kondycję i sprawność. Podobnie jest w przypadku systematycznych ćwiczeń oddechowych, które korzystnie wpływają na naszą koncentrację, ogólne samopoczucie a także jakość snu.

Zegarki Garmin, z funkcją monitorowania oddechu pozwalają uzyskać pełną kontrolę nad tym procesem, co prowadzi do efektywnej redukcji stresu. Dzięki czemu, użytkownicy mogą doświadczyć kompleksowych korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *