Problem stresu dotyczy każdego nas, a jego obecności doświadczamy każdego dnia. Zobacz w jaki sposób, pomiar stresu w zegarkach Garmin pozwoli Ci zminimalizować jego negatywny wpływ na Twoje zdrowie i kondycję?

Stres, czyli stan wzmożonego napięcia nerwowego który jest reakcją na negatywne bodźce fizyczne oraz psychiczne, jest nieodzowną częścią życia każdego człowieka. Nie jesteśmy w stanie go wyeliminować w całości, możemy jedynie go unikać lub pogłębiać.

Zegarki Garmin bazując na danych o tętnie całodobowym a także zmienności tętna są w stanie rejestrować poziom stresu aby podać nam szczegółowe dane i pomóc radzić sobie z trudnymi sytuacjami.

Pomiar stresu w zegarkach Garmin

Nasz układ autonomiczny składa się z układu współczulnego oraz przywspółczulnego, których działania są całkowicie przeciwne. Układ przywspółczulny odpowiada za czynności związane z odpoczynkiem, takie jak zwężenie źrenic, spadek ciśnienia tętniczego czy zmniejszenie akcji serca.

Układ współczulny z kolei odpowiada za mobilizację organizmu i gotowość do walki. Tętno wzrasta, oddech przyspiesza a źrenice rozszerzają się. To właśnie ta część naszego organizmu uaktywnia się w momencie sytuacji stresującej.

Jak już wspomnieliśmy, nie da się tego wyeliminować, można jednak to monitorować i starać się ograniczać.

Widżet Poziomu Stresu

Widżet Poziomu stresu to jeden z wielu dostępnych widżetów w zegarkach firmy Garmin. Należy do grupy elementów monitorujących całodobową aktywność organizmu, w której skład wchodzą chociażby widżety Body Battery, tętna, snu czy saturacji.

Podgląd poziomu stresu składa się z trzech ekranów, zawierających następujące dane:

  • Wykres słupkowy przedstawiający poziom stresu z ostatnich 4 godzin przyjmujący wartości od 0 do 100
  • Lista natężenia stresu w ciągu dnia z podanym czasem odnośnie stanu odpoczynku, stresu lekkiego, średniego oraz wysokiego
  • Średni stres z ostatnich 7 dni który również przyjmuje wartości od 0 do 100 a ukazywany jest w formie wykresu liniowego

Informacje zbierane przez zegarek, są naturalnie dostępne w aplikacji Garmin Connect. Nie inaczej jest w przypadku pomiaru stresu. Otrzymujemy tam dostęp do wykresu dziennego, tygodniowego, czterotygodniowego oraz rocznego. Dzięki temu jesteśmy w stanie w szybki i łatwy sposób namierzyć okresy problematyczne i rozpocząć działania, aby nasz dzienny stres zredukować.

Interpretacja

Wiemy już, że Garmin dostarcza nam informacji odnośnie stresu w skali od 0 do 100. Jak zatem interpretować te dane?

Wykresy słupkowe przyjmują kolor niebieski w przypadku wartości poniżej 25, dla wartości wyższych przyjmują kolor pomarańczowy o nasileniu w zależności od tego jak wysoki odczuwaliśmy stres. Wspomniany układ przywspółczulny dominuje w przypadku wartości niskich czyli tych do 25.

Mniej więcej na tym poziomie układy mają równomierny udział w działaniu organizmu. Powyżej progu, zaczyna dominować układ współczulny przygotowując nas do walki lub ucieczki.

Oznacza to, że wbrew logice nie powinniśmy się przejmować gdy wartość poziomu stresu nie oscyluje w okolicach zera. Stresu nie jesteśmy w stanie uniknąć i powinniśmy się raczej skupić na regularnych okresach w których wartość ta jest niższa niż 25 gdzie pozwalamy sobie na relaks i odpoczynek.

Ważną kwestią jest również fakt, że nie tylko negatywne bodźce wpływają na podniesienie poziomu stresu. Mogą to być również przyjemne i ekscytujące chwile.

Wykres poziomu stresu w aplikacji Garmin Connect
Wykres poziomu stresu w aplikacji Garmin Connect

Kondycja a poziom stresu

Poziom stresu monitorowany jest na podstawie odczytu tętna oraz zmienności tętna. Wartości te są zależne również od poziomu naszego wytrenowania. Rzućmy jeszcze raz okiem na specyfikę odczytu poziomu stresu oraz jej wpływu na Body Battery w formie tabelki:

Poziom StresuBody BatteryDominacja UkładuTypowe TętnoZmienność Tętna
0-25WzrastaPrzywspółczulnyNiższeWyższa
25-100SpadaWspółczulnyWyższeNiższa
Wpływ poziomu stresu na wskaźnik energii Body Battery

Wytrenowany organizm naturalnie osiąga niższe wartości tętna spoczynkowego oraz całodobowego, a także większą zmienność tętna. Wobec tego faktu, łatwiej jest osiągnąć niższe poziomy stresu jako iż te wartości się pokrywają.

Oznacza to, że jeżeli chcemy dążyć do obniżenia naszego stresu powinniśmy również zadbać o odpowiednią kondycję.

Jak widać Pomiar stresu w zegarkach Garmin jest niezwykle ważną i przydatną opcją. Wszystkie zegarki wyposażone w tą funkcję dostępne są w sklepie internetowym TRIGAR oraz salonach stacjonarnych TRIGAR w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *