Garmin eTrex SE i GPSMap 67 – Nowe nawigacje turystyczne!

Amerykański producent zdecydował się odświeżyć dwa popularne modele urządzeń turystycznych GPS. Pierwszym z nich jest Garmin GPSMAP 67, drugim Garmin eTREX SE. Nadchodząca wiosna to dobry moment na prezentację obu serii, zwłaszcza, że każda z nich dedykowana jest innej grupie odbiorców. Zobaczmy co oferują!

Seria Garmin GPSMAP 67

Wędrówka z Garmin GPSMAP 67i
Wędrówka z Garmin GPSMAP 67i

Pierwszy z prezentowanych produktów to Garmin GPSMAP 67, zaawansowana nawigacja podręczna. Urządzenie oferuje długi czas działania baterii, wielopasmowy GPS – zapewniający zwiększoną dokładność, wstępnie załadowane mapy Garmin TopoActive oraz dostęp do obrazów satelitarnych.

Dostępna będzie także wersja GPSMAP 67i. To urządzenie wyposażono dodatkowo w technologię satelitarną InReach, która umożliwia dwukierunkowe przesyłanie wiadomości, wysyłanie interaktywnych alertów SOS oraz udostępnianie lokalizacji.

Urządzenie w obu wersjach posiada wydajny akumulator litowo-jonowy oferujący do 180 godzin pracy w trybie GPS i do 165 godzin z włączoną funkcją InReach (GPSMAP 67i). Oba modele różnią się czasem pracy w trybie Expedition, wynoszącym do 840 godzin (GPSMAP 67) oraz 425 godzin z obsługą funkcji InReach (GPSMap 67i).

Garmin GPSMAP 67, praktycznie nie różni się wizualnie od modelu GPSMAP 66, którego jest następcą. Urządzenie posiada czytelny ekran TFT o przekątnej 3 cala i rozdzielczości 240 x 400 pikseli oraz obudowę o wymiarach 6,6 x 16,3 x 3,5 cm. Seria GPSMAP 67 posiada wytrzymałą konstrukcję w standardzie MIL-STD-810 oraz niższą niż jego poprzednik masę (230 g). Na uwagę zasługuje również, nowoczesny interfejs USB-C dostępny w nowej serii.

Ogólne porównanie

GPSMAP 66iGPSMAP 67i
Wymiary fizyczne6,6 x 16,3 x 3,5 cm6,2 x 16,3 x 3,5 cm
Przekątna ekranu3 cale (6,7 cm)3 cale (6,7 cm)
Typ wyświetlaczaTFT, 65 tys. kolorówTFT, 65 tys. kolorów
Rozdzielczość240 x 400 pikseli240 x 400 pikseli
Masa241 g230 g
Klasa wodoszczelnościIPX7IPX7
BateriaBateria litowo-jonowaBateria litowo-jonowa
Czas działaniado 35 godzin w trybie GPSdo 165 godzin w trybie GPS
MIL-STD-810TAK (na temperaturę, wstrząsy, wodę)TAK (na temperaturę, wstrząsy, wodę)
InterfejsMicroUSBUSB-C
Pamięć16 GB16 GB
Ogólne porównanie modeli GPSMAP 66i oraz GPSMAP 67i

Kluczowe funkcje serii Garmin GPSMap 67

Seria GPSMAP 67 oferuje całą gamę, nowoczesnych funkcji przydatnych podczas każdej, nawet najtrudniejszej wędrówki. Oto najważniejsze z nich.

 • Wiele systemów nawigacji satelitarnej (GPS, Galileo, QZSS, Beidou oraz IRNSS) oraz wiele pasm częstotliwości GPS. Dzięki temu urządzenie precyzyjnie określna naszą pozycję nawet w obszarach, gdzie sygnały są odbijanie, słabe lub zwykle się nie przebijają.
 • Czujniki ABC jak wysokościomierz, barometr, który monitoruje pogodę oraz 3-osiowy elektroniczny kompas.
 • Obrazy satelitarne. Dzięki fotograficznym mapom wysokiej rozdzielczości możemy łatwo wyszukać szlaki, lokalizację postojów, parkingi oraz tworzyć własne punkty na trasie.
 • Fabrycznie wgrane mapy TopoActive Europe, pokazują szczyty, parki, linie brzegowe mórz, rzeki, jeziora oraz inne punkty geograficzne.
 • Udostępnianie lokalizacji – pozwala śledzić rodzinie i znajomym, naszą pozycję oraz postępy w podróży.
 • Active Wather – dostęp do informacji o pogodzie w czasie rzeczywistym, po połączeniu z aplikacją Garmin Explore.
 • Garmin Explore – aplikacja pozwala planować, przeglądać i synchronizować punkty trasy, ścieżki i ślady.
 • Latarka LED – wbudowana w urządzenie latarka, może służyć jako sygnalizator świetlny, aby w razie potrzeby wezwać pomoc.

Komunikacja satelitarna InReach

Model Garmin GPSMAP 67i wyposażono w technologię satelitarną InReach, która rozszerza funkcje urządzenia o następujące opcje.

 • Dwukierunkowa komunikacja pozwala wymieniać wiadomości z bliskimi, publikować treści w serwisach społecznościowych i komunikować się z innymi użytkownikami urządzeń InReach w terenie.
 • Interaktywne Alerty SOS pozwalające nadać sygnał SOS do profesjonalnego centrum koordynacji i reagowania kryzysowego Garmin Response.
 • Sieć satelitarna IRIDIUM o globalnym zasięgu pozwala przesyłać wiadomości i alerty oraz informacje z każdego miejsca na świecie.
 • Opcjonalne prognozy pogody. Łączność InReach pozwala na dostęp do szczegółowych informacji o warunkach pogodowych dla aktualnej pozycji, punktów trasy albo celu podróży.

Garmin eTREX SE

Kompas w Garmin eTrex SE
Kompas w Garmin eTrex SE

Drugim z prezentowanych dziś urządzeń jest Garmin eTrex SE. Prosta w obsłudze nawigacja, która wyróżnia się solidną konstrukcja, przystępną ceną i długim czasem działania baterii. Wyposażona dodatkowo w łączność bezprzewodową oraz obsługą wielu systemów nawigacji satelitarnej, aby spędzać jeszcze więcej czasu na zewnątrz.

Garmin eTrex SE posiada monochromatyczny wyświetlacz o przekątnej 2,16 cala, łatwy do odczytu we wszystkich warunkach oświetlenia. Dzięki swojej wytrzymałości i wodoszczelności jest odporne na działanie warunków atmosferycznych, zapewniając do do 168 godzin pracy w trybie standardowym.

Funkcje GPS w odbiorniku Garmin eTrex SE

Model Garmin eTrex SE wyposażono w mapę bazową, która umożliwia podróżowanie wyznaczoną trasą lub śladem, do punktu, skrzynki albo dowolnej zapisanej w urządzeniu pozycji. Możemy również nawigować przy pomocy cyfrowego kompasu.

Urządzenie korzysta z wielu systemów nawigacji satelitarnej jak GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou oraz QZSS, co ułatwia orientację w trudnym terenie. Funkcja pozwala również na precyzyjny pomiar powierzchni i szybszą lokalizację skrzynek z serwisu Geocaching.com.

Połączenie ze zgodnym smartfonem pozwala na wyświetlanie powiadomień z telefonu oraz dostęp do informacji o pogodzie.

Ogólne porównanie

eTrex 10eTrex SE
Wymiary fizyczne5,4 x 10,3 x 3,3 cm6,1 x 10,0 x 3,3 cm
Przekątna ekranu2,2 cala (5,6 cm)2,16 cala (5,5 cm)
Typ wyświetlaczaMonochromatycznyMonochromatyczny
Rozdzielczość128 x 160 pikseli240 x 320 pikseli
Masa141,7 g (z bateriami)156,5 g (z bateriami)
Klasa wodoszczelnościIPX7IPX7
Bateria2 baterie AA2 baterie AA
Czas działania25 godzin168 godzin
InterfejsMini USBUSB-C
Pamięć/HistoriaNie28 MB
Porównanie modeli eTrex 10 oraz eTrex SE

Podsumowanie

Zaprezentowane urządzenia to dobra wiadomość dla miłośników wędrówek i przygód. Funkcjonalne zróżnicowane obu modeli, pozwala wybrać sprzęt optymalnie dopasowany do własnych wymagań i potrzeb.

Garmin eTrex SE oraz seria GPSMAP 67 już wkrótce pojawi się na sklepowych półkach. Warto zastanowić więc, które z nich zabierzemy ze sobą w kolejną podróż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *