Co prawda o pomiarze powierzchni pola za pomocą urządzenia Garmin GPSMAP 64S  pisaliśmy już w ubiegłorocznym wpisie, ale w związku z tym że zainteresowanie tym tematem zawsze wzrasta w okresie wiosennym to postanowiliśmy pokazać Wam jak wykonać pomiar pola działki za pośrednictwem najtańszego odbiornika turystycznego Garmin z oferty sklepu TRIGAR.pl

Garmin eTrex 10

eTrex 10 to najprostszy, a co za tym idzie najtańszy ręczny GPS w ofercie firmy Garmin. Sugerowana cena za ten model nie przekracza obecnie 400zł. Za tą cenę otrzymujemy urządzenie zasilane dwoma bateriami typu AA z monochromatycznym wyświetlaczem i klawiszami służącymi do poruszania się po menu. eTrex 10 nie posiada szczegółowej mapy i jest najczęściej wykorzystywany jako urządzenie do zapisywania współrzędnych, śladów i tras. Nawigacja odbiera sygnał zarówno z satelitów amerykańskich (system GPS) oraz rosyjskich (system GLONASS), a jedną z jego funkcji stanowi pomiar powierzchni pola.

Pomiar pola z Garmin eTrex 10

Procedura pomiaru powierzchni jest taka sama jak w przypadku pozostałych nawigacji turystycznych Garmin. Pierwsza czynność jaką należy wykonać po włączeniu urządzenia to sprawdzenie zasięgu GPS. Z menu głównego wybieramy Satelity, a następnie patrzymy ile satelitów oraz jaką dokładność uzyskało urządzenie. Jeżeli eTrex 10 nie był używany od dłuższego czasu, to należy poczekać kilka minut stojąc na otwartej przestrzeni do momentu aż zlokalizuje pozycję (pokaże współrzędne geograficzne w lewej, górnej części ekranu).

pomiar pola garmin

Po ustaleniu pozycji GPS przechodzimy do granicy/narożnika działki. Zanim rozpoczniemy pomiar powierzchni należy wyczyścić zapisany w urządzeniu ślad bieżący. Aby to zrobić otwieramy zakładkę konfiguracja, następnie zeruj i klikamy na wyczyść bieżący ślad (sugerujemy czyścić ślad nawet jeśli pamięć wskazuje na 0%)

pomiar powierzchni pola garmin

Po wyczyszczeniu śladu bieżącego wybieramy z menu głównego funkcję pomiar powierzchni. Klikamy start i zgodnie z wskazówkami na ekranie obchodzimy działkę. Staramy się iść lub jechać stałą prędkością wzdłuż granic działki. Po dojściu do miejsca z którego rozpoczynaliśmy pomiar klikamy oblicz.

pomiar powierzchni działki garmin

Na ekranie eTrexa 10 pojawi się wynik przedstawiony w akrach. W tym miejscu możemy wybrać zmień jednostki i skorzystać z np. metrów kwadratowych. Po zmianie jednostek klikamy na zapisz ślad.

garmin gps do pomiaru powierzchni

Urządzenie automatycznie nadaje pomiarowi nazwę w postaci daty i godziny. Uwaga! Sugerujemy w nazwie zapisać wynik pomiaru. Niestety po zapisaniu śladu z poziomu urządzenia nie można nigdzie sprawdzić ponownie wyniku pomiaru (aby to zrobić należy przesłać i wyświetlić pomiar w darmowym programie Garmin BaseCamp) . Dlatego zapisanie wyniku w nazwie stanowi bardzo duże ułatwienie.

pomiar powierzchni Garmin GPS

Aby podejrzeć ponownie wykonany przed chwilą pomiar należy z menu głównego urządzenia wybrać menedżer śladów, a następnie z listy wybrać wcześniej nadaną nazwę.

pomiar powierzchni gps garmin

W ustawieniach możemy m.in. podejrzeć kształt działki na mapie lub zmienić jego nazwę.

gps do pomiaru powierzchni garmin

Zainteresowanych zakupem odbiornika turystycznego Garmin eTrex 10 z funkcją pomiaru powierzchni pola zapraszamy do salonów firmowych oraz sklepu online TRIGAR.pl

4 komentarze do “Pomiar pola za pomocą GPS Garmin eTrex 10

  • 21 kwietnia, 2020 o 11:40
   Bezpośredni odnośnik

   Niestety nie ma takiej możliwości, ani w modelu eTrex 10, ani w droższych urządzeniach Garmin. Zawsze pomiar odbywa się z miejsca gdzie znajduje się urządzenie.

   Odpowiedz
  • 21 kwietnia, 2021 o 09:44
   Bezpośredni odnośnik

   Witam. Czy na wykonanym pomiarze pola pow. Jestem w stanie wykonać inwentaryzację drzewostanu i jak wygląda sprawa z inportowaniem plików np. Do autoCADa?

   Odpowiedz
 • 26 maja, 2021 o 07:32
  Bezpośredni odnośnik

  W powyższej instrukcji brak kluczowej dla poprawnego pomiaru uwagi o trzymaniu odbiornika poziomo ze względu na jego kopułkową antenę. To nie jest seria 60 Garmina i młodsze z anteną „palcową” przystosowaną do pracy w pionie. Antena kopułkowa w odbiorniku trzymanym w ręce pionowo lub na dodatek opuszczonej w dół widzi tylko pół nieba, zdecydowanie pogarszając jakość wyznaczenia pozycji i śladu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *