Kod uczestnika parkrun w zegarku Garmin!

Szukasz wygodniejszego sposobu na zarejestrowanie kodu uczestnika po zakończeniu zawodów biegowych parkrun? Można to teraz zrobić za pomocą zegarka Garmin. Oto wszystko co musisz wiedzieć.

Co to jest parkrun?

Parkrun to bezpłatne, cykliczne i pozbawione rywalizacji biegi dla każdego, organizowane przez samych uczestników na całym świecie. Zawody organizowane są na dystansie 5km w każdą sobotę o 9:00 rano. Każdy może uczestniczyć w tym wydarzeniu biegając, maszerując lub angażując się jako wolontariusz.

Inicjatywa ma na celu uczynienie naszej planety zdrowszej i szczęśliwszej. Poprzez nasze spotkania chcemy umożliwić każdemu bycie aktywnym we własnym tempie.

Polska dołączyła do inicjatywy parkrun, w momencie otwarcia pierwszej lokalizacji, w październiku 2011 roku w Gdyni. Podobnie jak w innych krajach, polska edycja organizowana jest w oparciu o taką samą formułę i zasady, cykliczność, bezpłatny udział dla każdego oraz dystans 5km z pomiarem czasu.

Obecnie wydarzenia odbywają się zarówno w największych miastach kraju jak i mniejszych ośrodkach. W chwili pisania tego tekstu w Polsce zorganizowano 17 378 edycji w 84 różnych lokalizacjach.

Parkrun Levengrove Park, Dumbarton
Parkrun Levengrove Park, Dumbarton

Korzyści z uczestnictwa w parkrun

Oprócz aspektu społecznościowego, jedną z głównych korzyści uczestnictwa jest to, że otrzymujemy oficjalny wynik, zarejestrowany na stronie parkrun. Każdy uczestnik posiada własny kod kreskowy, który skanuje na mecie by zapisać uzyskany przez siebie czas.

W przeszłości należało mieć ze sobą papierową kopię kodu uczestnika. Obecnie istnieją inne opcje w postaci plastikowych kart oraz opasek na rękę. W ubiegłym roku dodano możliwość skanowania kodu ze smartfona. Od kilku miesięcy kod uczestnika wyświetlić można na ekranie zegarka Garmin.

Jak wyświetlić kod kreskowy parkrun w zegarku Garmin?

Zegarki sportowe Garmin są niezwykle popularnie wśród biegaczy. Nic dziwnego, ponieważ do wyboru jest szeroka gama urządzeń, znanych ze swej dokładności i niezawodności oraz oraz najwyższej jakości wykonania. Oferują również zaawansowane funkcje monitorowania treningu i stanu zdrowia.

Zegarki Garmin mają również możliwość instalacji tzw. widżetów. Jednym z nich jest parkrun barcode, czyli kod kreskowy uczestnika parkrun. Po jego zainstalowaniu, posiadanie fizycznego kodu uczestnika nie będzie już konieczne. Widżet wyświetla bowiem wszystkie niezbędne nam informacje.

Kod uczestnika jako widżet.

Widżet można zainstalować na większości zegarków Garmin, a wyświetla on identyfikator parkrun, kod kreskowy, imię i nazwisko uczestnika oraz dane kontaktowe w razie wypadku (ICE). Kod kreskowy oraz identyfikator są skalowane, aby jak najlepiej dopasować się do rozmiaru urządzenia.

Aktualnie widżet posiada dwa ekrany. Drugi, dostępny po naciśnięciu przycisku start lub przeciągnięciu ekranu, wyświetla kod uczestnika w postaci graficznej. Na mecie biegu skanować można bowiem kody QR wraz z kodami kreskowymi.

Instrukcja dodawania widżetu parkrun do zegarka Garmin:

  • Otwórz Garmin Connect, a następnie rozwiń menu zakładek.
  • Wybierz Sklep Connect IQ.
  • Wyszukaj widżet o nazwie parkrun barcode.
  • Otwórz go i kliknij przycisk Instaluj. Poczekaj na zakończenie instalacji. Widżet skonfigurować można w aplikacji Garmin Connect i Connect IQ albo w programie Garmin Express na komputerze.
  • Wpisz sześciocyfrowy numer uczestnika, aby program automatycznie wygenerował kod kreskowy.
  • Kod uczestniczka powinien być dostępny w widżecie na zegarku po zsynchronizowaniu go z Garmin Connect.
  • Dużą zaletą widżetu jest to, że wyświetla on numer kontaktowy w razie wypadku (ICE).

Kod kreskowy jako tarcza zegarka

Kolejną opcją na wyświetlenie kodu kreskowego jest dedykowana tarcza zegarka. Dane uczestnika są wtedy nieustannie wyświetlane na ekranie i po ukończonym biegu nie trzeba dodatkowo uruchamiać widżetu na mecie. Idealna opcja dla modelu Forerunner 45, ponieważ nie obsługuje on widżetów.

Podobnie jak widżet, tarcza wyświetla nazwę, numer uczestnika i kod kreskowy oraz dane kontaktowe w razie wypadku (ICE). Godzina prezentowana jest jako tło, w wybranym przez nas kolorze. Jeżeli kod kreskowy jest zbyt mały lub preferujemy jego wersję QR, rozwiązaniem pozostanie widżet.

Zawsze dobrze jest mieć przy sobie fizyczną postać kodu uczestnika, na wypadek gdyby w urządzeniu rozładowała się bateria. Ułatwia to również, kontakt w nagłych wypadkach (ICE) organizatorom biegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *