Nowe echosondy Garmin ECHOMAP UHD2 52cv i 72cv

Na majówkę Garmin zaprezentował nowe wersje echosond ECHOMAP UHD2 z obsługą map żeglarskich. To świetna wiadomość dla osób poszukujących nawigacji na jeziora czy morza w bardzo przystępnej cenie.

Garmin ECHOMAP UHD2 52cv i 72cv, co nowego co otrzymujemy?

Nowe echosondy Garmin ECHOMAP UHD2 52cv i 72cv najłatwiej jest przyrównać do popularnej wędkarskiej serii Garmin Striker Vivid. ECHOMAPY UHD2 wyróżniają jednak ważne ulepszenia:

  • obsługa map nawigacyjnych Garmin Navionics+ oraz Garmin BlueChart g3 (dzięki gnieździe na karty microSD),
  • możliwość przesyłania bezprzewodowo danych jak obraz sonaru czy trasy i punkty (do drugiego urządzenia ECHOMAP UHD2),
  • obsługa przetwornika GT24UHD,
  • nowy czytelny interfejs użytkownika.

Echosondy można zakupić w wersji z ekranem o przekątnej 5 cali (52cv) lub 7 cali (72cv) i w wersjach w zestawie z przetwornikiem pawężowym GT20-TM lub bez. Opcja bez przetwornika sprawdzi się u osób, które chcą podłączyć do urządzenia swój obecny przetwornik (może okazać się niezbędny adapter do 4-pin) lub pływać bez odczytów obrazu i głębokości. 

Jakie możliwości oferują nam echosondy ECHOMAP UHD2?

Nowe echosondy posiadają wbudowany GPS, dzięki czemu zapisują naszą trasę, pozycję, punkty (waypointy), pokażą prędkość, dystans i kurs. Dane synchronizują się z aplikacją mobilną Garmin ActiveCaptain, co ułatwia ich przesyłanie czy przeglądanie w domu. Wybierając zestaw z przetwornikiem otrzymamy dodatkowo dostęp do danych o głębokości, temperaturze wody oraz obrazu spod łodzi.

Każde z urządzeń jest wyposażone w moduł Wi-Fi, które zapewnia synchronizację danych z kontem w chmurze, dostęp do danych batymetrycznych QuickDraw Contours czy aktualizacji oprogramowania. Nowością jest możliwość bezprzewodowego przesyłania niektórych danych, w tym danych sonaru, bezpośrednio do innych zgodnych urządzeń. 

Dla serii UHD2 Garmin umożliwił montaż wpuszczany lub na uchwycie (pałąku). Menu oraz instrukcje obsługi oczywiście są w języku polskim. 

Czym różnią się nowe ECHOMAPy UHD2 od ECHOMAPÓW UHD?

Warto wiedzieć, że ECHOMAPY UHD2 52cv i 72cv nie mają wszystkich funkcji innych ECHOMAPów.

Przede wszystkim wyższe urządzenia ECHOMAP UHD 62cv, 72sv, 92sv są wyposażone w złącze NMEA 2000, a UHD2 takiego złącza nie posiadają. Oznacza to, że do nowych modeli nie podepniemy autopilota, AISa, silników czy innych czujników wymagających sieci NMEA. 

W porównaniu z modelami ECHOMAP 72cv, 72sv i 92sv nie mają także złączą Marine Network, przez co nie są zgodne z Garmin Panotpix.

Garminy ECHOMAP UHD2 występują wyłącznie w wersjach z sonarem „cv” ClearVu, co oznacza, że nie da się do nich podpiąć przetworników ze skanowaniem bocznym SideVu (skrót „sv” przy nazwie urządzenia). Jest tak dlatego, że w zamian za bardzo dobrą cenę otrzymujemy funkcje nawigacyjne, ale bez zaawansowanych funkcji wędkarskich.

Garmin ECHOMAP UHD 52cv
Nowy wygląd oprogramowania w Garmin UHD2

Dla kogo Garmin ECHOMAP UHD2 52cv i 72cv?

Garmin ECHOMAP UHD2 52cv i 72cv zostały stworzone z myślą o żeglarzach śródlądowych i morskich (głównie przybrzeżnych), którzy korzystają z map nawigacyjnych.

W zestawie możemy zakupić je z przetwornikiem pawężowym Garmin GT20, który pokaże obraz spod łodzi (tradycyjny oraz o wyższej rozdzielczości ClearVu), a także temperaturę i głębokość. ECHOMAPy UHD2 sprawdzą się więc także do amatorskiego wędkarstwa. 

Cena w zestawach wyposażonych w przetworniki to kolejno:

Warto pamiętać, że urządzenie ma fabrycznie wgraną jedynie mapę bazową całego świata. Aby móc spokojnie i bezpiecznie pływać na nieznanych wodach niezbędna jest mapa nawigacyjna. Dla naszego kraju dostępna jest mapa Garmin Navionics+ pokrywająca Polskę wraz z Mazurami i większością akwenów wewnętrznych. Sprawdzić dokładność pokrycia map można na tej stronie. Jeśli posiadacie wcześniej kupioną mapę Garmin BlueChart g3, to także będzie ona kompatybilna z ploterami UHD2.

Cieszy nas, że Garmin powrócił do 5 calowego ekranu dla urządzenia mapowego. Do tej pory w ofercie było jedynie urządzenie 4,3 calowe 42cv PLUS. Nie jest ono jednak kompatybilne z nowymi mapami Garmin Navionics+ oraz nie posiada Wi-Fi. 

Dzięki temu, że nowa seria UHD2 jest w wyraźnie niższej cenie niż wersja UHD zapewne znajdzie wzbudzi ona zainteresowanie wśród osób, które poszukują echosondy z obsługą map, a jednocześnie nie planują inwestycji w przetworniki wielowiązkowe Garmin Panoptix. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *