..Gamin TREAD to zapowiedziana w marcu 2021r. nowość dedykowana użytkownikom pojazdów offroadowych. Urządzenie posiada wiele wbudowanych funkcji które do tej pory były niejako zarezerwowane do modelu Overlander, rozszerzając je choćby o monitorowanie innych użytkowników czy wsparcie dla przełącznika cyfrowego Garmin PowerSwitch wynosząc jazdę grupową w offroadzie oraz wygodę użytkowania na zupełnie nowy poziom.

Garmin Tread

 

Co w pudełku?

Garmin Tread jak każda nawigacja Garmina posiada w opakowaniu zestawy montażowe oraz akcesoria do tego modelu. W pudełku możemy odnaleźć:

  • Urządzenie Garmin Tread
  • Uchwyt na kierownice
  • Antena VHF
  • Zestaw montażowy do anteny
  • Zestaw do montażu na rurze
  • Przewód zasilający
  • Zestaw osłon wykończeniowych
  • Przewód USB
  • Dokumentację

Dane Techniczne Garmin Tread

Urządzenie wyposażone jest w dotykowy, kolorowy ekran HD TFT ekran o średnicy 5,5” z białym podświetleniem. Jako ,że dedykowane jest jeździe w trudnych warunkach, pozwala na korzystanie z niego nawet z założonymi rękawicami. Rozdzielczość tego wyświetlacza to 1280 x 720 pikseli.

Od wspomnianego wcześniej Overlandera różni go też rozmiar samego urządzenia. Jest to 8,8 x 14,8 x 2,4cm. Urządzenie może pracować w układzie pionowym jak i poziomym co pozwala na dostosowanie ekranu wedle naszych upodobań. Standardowo już urządzenie zostało wyposażone w slot na kartę microSD (max. 256GB) poza wewnętrzna pamięcią 32GB, klasa wodoszczelności to IPX7 oraz spełnia wojskowe normy odporności MIL-STD-810.

Ostatnią kwestią są wbudowane czujniki. Odbiornik GPS pozwala na odbieranie informacji o położeniu z satelit Galileo oraz GPS. W urządzeniu mamy również wysokościomierz barometryczny oraz kompas, które ułatwiają nawigację. Całość rozszerzają znane do tej pory z modelu Overlander czujniki przegłębienia oraz przechyłu. Ułatwiają one kontrolę nad pojazdem podczas pokonywania trudnego terenu.

Mapy

Mapy Topo Garmin Tread

Urządzenie Garmin Tread posiada wbudowane mapy topograficzne oraz drogowe Europy, Afryki (w tym Tracks4Africa), Bliskiego Wschodu, Ameryki tak północnej jak i południowej oraz Australii i Nowej Zelandii. Całość uzupełniona jest o obrazy satelitarne BirdsEye które można ściągnąć bezpośrednio do urządzenia z wykorzystaniem sieci Wifi (nie jest wymagana subskrypcja).

Poza mapami urządzenie posiada wbudowane punkty POI iOverlander oraz TripAdvisor co pozwala na odnalezienie interesujących nas punktów bez wykorzystania telefonu. Same mapy (tak samo jak oprogramowanie) można zaktualizować korzystając z załączonego kabelka lub sieci Wi-Fi.

Nawigowanie

Urządzenie z racji posiadania wbudowanych map drogowych będzie dostarczało nam wiele dodatkowych informacji. Są to m.in. widoki skrzyżowań, ostrzeżenia o fotoradarach, ostrych zakrętach czy strefach wokół szkół. W czasie jazdy po bezdrożach Garmin Tread pozwala na nawigację z użyciem punktów orientacyjnych Garmin Real Directions czy też nawigowanie po prostu od punktu do punktu i nawigację po szlakach.

Nawigowanie Garmin Tread

Funkcja jazdy w grupie pozwala na śledzenie do 20 kierowców bez wykorzystania sygnału sieci komórkowej oraz udostępnianie im swojej lokalizacji i wysyłanie predefiniowanych wiadomości. By skorzystać z tej funkcji konieczne jest podłączenie urządzenia do układu zasilającego pojazdu. Z tej funkcji mogą skorzystać również użytkownicy Zumo XT po wcześniejszym zakupie urządzenia Group Ride Tracker.

Całość działa z wykorzystaniem częstotliwości radiowej VHF oraz pozwala na uzyskanie maksymalnego zasięgu do 13km z zestawem do montażu anteny. Częstotliwość aktualizacji informacji w tym trybie to 5 sekund. Sama antena wymagana do korzystania z tego trybu wchodzi w skład zestawu.

Poniżej zamieszczamy grafikę ukazującą przykładowy zasięg jazdy grupowej w zależności od terenu. Wartość górna dotyczy pracy z Anteną VHF natomiast wartość dolna bez niej.

Funkcje dodatkowe

Garmin Tread jak większość urządzeń Garmin posiada możliwość sparowania z telefonem. Pozwala to na pokazywanie powiadomień z telefonu, przesyłanie informacji o prognozie pogody. Korzystanie z powyższych funkcji wymaga od nas zainstalowania w smartfonie aplikacji Garmin Tread.

Komunikacja Garmin Tread

Dla fanów muzyki, Garmin Tread posiada wbudowany odtwarzacz multimedialny. Pozwala on na sterowanie muzyką ze zgodnego smartfona z poziomu ekranu i odtwarzanie jej przez kask lub zestaw słuchawkowy. Garmin Tread możliwość sparowania urządzenia z kamerą cofania BC40 co pozwala na uzyskanie widoku wstecz lub dookoła pojazdu (w przypadku montażu na rurze) na ekranie urządzenia.

Garmin Tread Inreach

Całość wieńczy możliwość sparowania urządzenia z kolejną nowością czyli przełącznikiem cyfrowym Garmin PowerSwitch który umożliwia sterowanie akcesoriami z poziomu ekranu urządzenia, oraz kompatybilnym urządzeniem inReach w celu wysyłania wiadomości przez system satelitarny Iridium.

Wszystkich zainteresowanych urządzeniem Garmin Tread (i nie tylko 😉 ) zapraszamy do naszego sklepu online oraz salonów stacjonarnych znajdujących się w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Warszawie oraz Białymstoku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *