Forerunner 945 i seria Fenix 6 – porównanie modeli

Garmin przyzwyczaił nas do sytuacji w której najmocniejszy z Forerunnerów jest identyczny lub bardzo zbliżony do najwyższej serii dostępnych Fenixów. Forerunner 945 miał swoją premierę w kwietniu 2019r., a więc w momencie gdy w sprzedaży były dostępne Fenixy 5 Plus. Kilka miesięcy później pojawiła się nowa seria Fenixów oznaczonych numerkiem 6. Szereg aktualizacji sprawił jednak, że Forerunner 945 jest urządzeniem bardzo zbliżonym do wspomnianych Fenixów, w związku z czym pojawia się wiele pytań o porównanie Garmin Forerunner 945 oraz Fenix 6.

Parametry techniczne Forerunner 945 i Fenix 6

Najistotniejszą różnicą pomiędzy Forerunnerem 945 a modelami z serii Fenix 6 jest zewnętrzne wykonanie tych zegarków. Obudowę w 945 w pełni stanowi tworzywo wzmocnione włóknem szklanym bez metalowych elementów jak to ma miejsce w Fenixach. Wpływa to przede wszystkim na wagę powodując, że Forerunner 945 to zdecydowanie najlżejszy z najbardziej zaawansowanych zegarków w ofercie firmy Garmin. Różnica to 35g: FR 945 waży 50g, a Fenix 6 85g. Przekątna obudowy jest w obu zegarkach taka sama – 47mm, przy minimalnie mniejszej grubości w Forerunnerze (13,7mm do 14,7mm).

Jeżeli już jesteśmy przy wymiarach obudowy należy wspomnieć również o rozmiarze wyświetlacza. Forerunner 945 posiada wbudowany wyświetlacz o średnicy 1,2” podczas gdy w Fenix 6 jest to 1,3″. W mniejszym Fenixie 6s to 1,2”, a w największym Fenix 6x -1,4”.

Porównanie gabarytów Forerunner 945 i serii Fenix 6
Od lewej: Forerunner 945, Fenix 6s, Fenix 6 Sapphire Titanium, Fenix 6X Sapphire

Kolejną istotną kwestią jest czas pracy na baterii. W Fenixach czas pracy w trybie zapisu GPS waha się od 25 przez 36 do aż 60h. Forerunner 945 i tu jest bliźniaczy z modelem Fenix 6 pozwalając na czas pracy do 36h we wspomnianym trybie. Ostatnią różnicą techniczną między omawianymi modelami jest stopień wodoszczelności. Z Fenixem możemy się zanurzyć do 100m z kolei z Forerunnerem do 50m. Wszystkie omawiane przez nas modele posiadają czujnik tętna 3 generacji działający w wodzie oraz posiadający pulsoksymetr do sprawdzania poziomu natlenienia krwi (saturacji).

Porównanie Pulsoksymetrów Garmin Fenix 6
Od lewej: Forerunner 945, Fenix 6 Sapphire Titanium

Funkcje zegarków Forerunner 945 i Fenix 6 – porównanie

Jak wspomnieliśmy na początku, Forerunner 945 od swojej premiery otrzymał szereg aktualizacji wprowadzających nowe funkcje. Wśród nich znalazły się m. in codzienne sugestie treningów, dynamika jazdy MTB, aktywności jak ścianka wspinaczkowa oraz bouldering. Aktualizacje te sprawiły, że funkcjonalnie Forerunner 945 jest odpowiednikiem serii Fenix 6, ale tylko modeli oznaczonych jako „PRO” lub „Sapphire”.

Warto jednak odnotować, że zegarki Fenix 6 oraz Fenix 6s występują także w uproszczonych wersjach (bez „PRO” lub „Sapphire”). Modele te nie posiadają wbudowanych map oraz odtwarzacza muzyki. Łatwo o tym zapomnieć, gdy popatrzy się szybko na wyraźnie niższą cenę tychże modeli.

Modele Fenix 6 (z oznaczeniem PRO oraz Sapphire) oraz Forerunner 945 posiadają zatem m.in.:

Subtelną różnicą w zegarkach jest delikatnie inny układ prezentacji widżetów. W Forerunnerze 945 nie występuje ich lista, a pojedyncze ekrany, które zajmują cały wyświetlacz. Dodatkowo dla Forerunnera 945 można dokupić specjalny uchwyt, który umożliwia szybkie przepinanie zegarka z nadgarstka na kierownicę roweru. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w trakcie zawodów triathlonowych. Seria Fenix nie posiada takiego mocowania.

Ostatnia rzecz na którą należy zwrócić uwagę jest funkcja ładowania słonecznego, którą znajdziemy w modelach Fenix 6 Solar. Forerunner 945 tej funkcji nie posiada i póki co nie istnieje żaden Forerunner, którego można doładować promieniami słońca.

Porównanie Forerunner 945 i Fenix 6
Od lewej: Forerunner 945, Fenix 6 Sapphire

Jak widać różnice pomiędzy opisanymi zegarkami dotyczą głównie wagi oraz sposobu wykonania urządzenia. Z tego też powodu Forerunner 945 jest wybierany przede wszystkich przez triathlonowców, dla których cieńszy zegarek oznacza łatwiejsze zakładanie go przez piankę. Polubią go także szczupli biegacze długodystansowi, dla których kilkanaście godzin biegu z Fenixem na ręce mogłoby być niekomfortowe. Z czystym sumieniem można więc powiedzieć, że Forerunner 945 to Fenix 6 Pro w lżejszej obudowie oraz z nieco mniejszym wyświetlaczem.

Dla chętnych pełne porównanie modeli serii Fenix znajduje się w tabelce tutaj. Porównanie serii Forerunner z kolei znajduje się w tabelce tutaj.

Wszystkich zainteresowanych zakupem Forerunnera 945 (i nie tylko 😉 ) zapraszamy do sklepu TRIGAR.pl oraz salonów stacjonarnych znajdujących się w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Warszawie oraz Białymstoku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *