Jak zaktualizować echosondę lub ploter Garmin ECHOMAP i GPSMAP

Niewiele osób po zakupie echosondy Garmin zawraca sobie głowę aktualizacją oprogramowania. A szkoda, gdyż w nowszej wersji oprogramowania pojawiają się zarówno nowe funkcje jak i wprowadzane są poprawki. Zdarza się także, że nowa wersja oprogramowania jest wymagana, aby urządzenie mogło wykryć np. jakiś nowy czujnik. W tym wpisie pokażemy jak krok po kroku pobrać i zainstalować najnowsze oprogramowanie.

Co warto wiedzieć o aktualizacji echosondy

Przed aktualizacją oprogramowania należy upewnić się, że echosonda pracuje na w pełni naładowanym akumulatorze, gdyż wyłączenie się w trakcie aktualizacji może spowodować problemy. Do echosondy powinny być podpięte wszystkie urządzenia peryferyjne. Chodzi o przetworniki Garmin, w tym Panoptix, czujniki wiatru, radary itp. Mogą one otrzymać aktualizację poprzez ploter.

Nie musisz aktualizować plotera, jeśli zakupiłeś mapę morską Garmin BlueChart g3. Na karcie z mapą zawsze znajduje się najnowsza wersja oprogramowania dla każdej echosondy Garmin.

Takich aktualizacji nie ma jednak na nowych mapach Garmin Navionics+.

Jak pobrać aktualizację oprogramowania do echosondy Garmin

Istnieją trzy metody aktualizacji oprogramowania echosond Garmin:

  1. Pierwsza to aktualizacja poprzez aplikację w smartfonie Garmin ActiveCaptain. Echosondy Striker 7 oraz 9 zaktualizujemy tylko tą metodą.
  2. Druga metoda to użycie programu na komputer PC lub MAC – Garmin Express. Do komputera należy włożyć kartę micro SD, która wcześniej była używana w ploterze. Echosonda zapisała na niej automatycznie dane dotyczące modelu plotera. Dzięki temu program Garmin Express automatycznie wykryje naszą echosondę i wgra najnowsze oprogramowanie.
  3. Trzecia metoda sprawdzi się, gdy chcemy wcześniej przygotować aktualizację na karcie, aby nie tracić czasu na łodzi na łącznie się z telefonem i pobieranie aktualizacji. Polega ona na pobraniu aktualizacji ze strony Producenta i rozpakowanie jej na czystej karcie micro SD. To bardzo prosta i zalecana metoda. Ważne, aby ze strony Garmin pobrać odpowiednią „paczkę” dla naszego modelu echosondy czy plotera Garmin. Na stronie z której pobieramy najnowsze oprogramowanie znajduje się lista urządzeń dla których jest ona przeznaczona. Jeśli na liście znajduje się nasza echosonda to mamy pewność, że pobierzemy właściwy plik.

Linki do pobrania najnowszych aktualizacji echosond Garmin dla odpowiednich systemów operacyjnych

Pobierz najnowsze oprogramowanie dla serii ECHOMAP na komputer Windows (lub wersja na Mac).

Pobierz najnowsze oprogramowanie dla serii Garmin GPSMAP na komputer Windows (lub wersja na Mac).

Garmin zaleca, aby sprawdzać najnowsze oprogramowanie co około 3-4 miesiące. W praktyce najlepiej pamiętać, aby zrobić to zawsze przed sezonem, na wiosnę.

Procedura aktualizacji oprogramowania echosondy na karcie SD

1. Pobieramy odpowiedni plik z powyższych linków.
2. Otworzyć pobrany plik, który zainstaluje się na karcie pamięci.
3. Włączyć urządzenie ECHOMAP/GPSMAP (ważne aby w trakcie instalacji nie wyłączyło się zasilanie urządzenia).
4, Po włączeniu echosondy włożyć kartę z nowym oprogramowaniem (jeśli w środku jest karta z mapą to wyciągamy ją na czas aktualizacji).
5. Urządzenie Garmin zapyta czy rozpocząć aktualizację, zgadzamy się.

Jeśli planujesz zakup map do echosondy Garmin lub chcesz rozbudować obecnie posiadaną elektronikę morską zapraszamy do kontaktu mailowo marine@trigar.pl lub na stronę sklepu internetowego TRIGAR.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *