Garmin Quatix 6X Solar to drugi w ofercie amerykańskiego lidera rynku GPS zegarek z funkcją doładowania akumulatora za pomocą energii słonecznej. Dzisiejsza premiera tego modelu jest o tyle zaskakująca, że nieco ponad miesiąc temu miała miejsce prezentacja dwóch nowych wariantów zegarków z rodziny Quatix 6 o czym pisaliśmy w tym artykule.

Cechy zegarka Garmin Quatix 6X Solar

Nowy zegarek dla żeglarzy powstał na bazie modelu Fenix 6X Solar. Cechuje go zatem spora tarcza o średnicy 1,4″ (35,56mm) i rozdzielczości 280×280 pikseli. Na chwilę obecną jest to największa, dostępna w naszej ofercie wielkość ekranu, która pozwala zaprezentować nawet dziesięć parametrów w jednym widoku. Koperta posiada średnicę 51mm, a grubość zegarka to 15mm. Garmin Quatix 6X Solar posiada w standardzie silikonowe paski o szerokości 26mm z systemem mocowania QuickFit oraz elegancką bransoletę wykonaną z tytanu.

Garmin Quatix 6X Solar

Garmin Quatix 6X Solar posiada wysokościomierz barometryczny, trójosiowy kompas, akcelerometr oraz nowy moduł GPS- Sony. W zegarku zastosowano optyczny czujnik do pomiaru tętna z nadgarstka trzeciej generacji. Poza tym model ten bez problemu można bezprzewodowo połączyć z zewnętrznymi czujnikami oraz dodatkowymi urządzeniami marki Garmin. Poniżej wymieniamy listę zgodnych urządzeń:

  • czujniki tętna (hrm dual, hrm swim, hrm tri, hmm run)
  • czujni run dynamics pod
  • czujnik temperatury Garmin Tempe
  • rowerowy czujnik kadencji i prędkości
  • rowerowy miernik mocy Garmin Vector
  • kamera sportowa Garmin Virb
  • komunikator satelitarny Garmin inReach

Poza tym jak na urządzenie dla żaglarzy przystało, nowego Quatixa można połączyć bezprzewodowo z wieloma ploterami morskimi marki Garmin, co pozwala na m.in. odczytywanie z poziomu ekranu zegarka danych dotyczących np. kursu. Dodatkowo po synchronizacji ze zgodnym autopilotem zyskamy możliwość sterowania łodzią bezpośrednio za pomocą klawiszy Quatixa.

Bateria w Garmin Quatix 6X Solar

Na uwagę z pewnością zasługuje czas pracy Quatixa. Producent deklaruje nawet 60 godzin ciągłej pracy zegarka w trybie standardowego zapisu danych. Czas ten może zostać wydłużony o dodatkowe 6 godzin dzięki solarnemu doładowaniu. Wydłużony czas pracy zegarka to efekt zastosowania energooszczędnego chipsetu GPS – Sony. Oczywiście czas pracy baterii jest zależny od uruchomienia dodatkowych funkcji. Szczegółowy rozkład prezentujemy w poniższej tabeli.

Tryb zegarka:do 21 dni + 3 dni*
Tryb GPS:do 60 godz. + 6 godz.**
Tryb GPS z muzyką:do 15 godz. + 1 godz.**
Maks. czas pracy baterii w trybie GPS:do 120 godz. + 28 godz.**
Tryb ekspedycyjny:do 46 dni + 10 dni*
Tryb oszczędzania baterii zegarka:do 80 dni + 40 dni**

* Przy założeniu całodziennego użytkowania w tym 3 godz. pracy dziennie na powietrzu przy oświetleniu 50 000 luksów.
** Przy założeniu użytkowania przy oświetleniu 50 000 luksów.

Garmin Quatix 6X Solar został też wyposażony w rozbudowany tryb zarządzania zasilaniem. Tryb ten pozwala m.in. dostosować czas pracy zegarka do naszych potrzeb poprzez włączenie lub wyłączenie określonych funkcji. Szczegółową prezentację działania tego tryby znajdziecie w artykule na fenixworld.pl

Mapa w Garmin Quatix 6X Solar

Nowy zegarek posiada fabrycznie zainstalowaną w pamięci wewnętrznej rekreacyjną mapę całej Europy, a także mapę ponad 2000 kurortów narciarskich z całego świata. Poza tym Quatix 6X Pro Solar jest zgodny z darmowymi mapami OSM. Żeglarze z pewnością docenią też współpracę z mapami morskimi Garmin BlueChart. Urządzenie obsługuje nawigację po kursie (śladzie GPX), zaproponuje najpopularniejsze w danej okolicy trasy, a także doprowadzi nas do początku podróży w przypadku zagubienia się w obcym terenie.

Garmin Quatix 6X Solar

Garmin Music i Garmin Pay w standardzie

Jak na topowy model w ofercie przystało, nie mogło zabraknąć wsparcia dla bezprzewodowego przesyłania muzyki do słuchawek bluetooth (zgodność z aplikacjami Spotify oraz Deezer) oraz funkcji płacenia zegarkiem.  Co ważne aby skorzystać z opcji muzycznych czy płatności zegarkiem, nie musimy przy sobie posiadać smartfona co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem.

Garmin Quatix 6X Solar

Cena i premiera w Polsce

Sugerowana cena modelu Garmin Quatix 6X Pro Solar wynosi 5249zł. Premiera zegarka została zaplanowana na drugi kwartał 2020 roku. Wszystkie modele z serii Quatix 6 możecie porównać na TRIGAR.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *