Garmin ECHOMAP UHD i GPSMAP Plus – nowości na rok 2020

Na polu urządzeń wędkarskich i morskich Garmin nie pozwala nam się nudzić. Nie ma roku bez prezentacji nowych produktów i funkcjonalności. I nie ma się co dziwić, tak wygląda współczesny świat urządzeń elektronicznych. Kto nie rozwija swojej oferty, ten zostaje z tyłu. Przyjrzyjmy się co zaprezentuje Garmin na nadchodzący sezon – rok 2020.

Jeśli echosondy Garmin to dla ciebie całkowita nowość i nie wiesz jaka będzie najlepsza dla Ciebie, to na początek zajrzyj do naszego wpisu porównującego wszystkie trzy serie urządzeń – Striker PLUS, ECHOMAP oraz GPSMAP.

Garmin ECHOMAP UHD

Seria ECHOMAP to dobrze znane modele łączące funkcje wędkarskie z możliwościami nawigacyjnymi. To środkowa półka urządzeń mieszcząca się powyżej typowo wędkarskiej serii Striker Plus, a poniżej najbardziej zaawansowanych ploterów GPSMAP. Na wiosnę 2019 roku Garmin rozszerzył serię ECHOMAP o dwa modele 10 i 12 calowe – ECHOMAP Ultra 102sv oraz 122sv. W tych modelach zostały zaprezentowane nowe przetworniki UHD (Ultra High-Definition). Pokazują one obraz o wyższej rozdzielczości w widokach ClearVu oraz SideVu.

I właśnie te przetworniki – GT24UHD w modelach ECHOMAP UHD 62cv i 72cv oraz GT54UHD (wyposażony dodatkowo w widok SideVu) w modelach ECHOMAP UHD 72sv i 92sv znajdą się w pudełku, gdy zakupimy model z przetwornikiem w zestawie.

Od lewej ECHOMAP UHD: 6 cali, 9 cali i 7 cali.

W nowej serii ECHOMAP UHD nie będzie już modelu o ekranie 4,3 cala. Trochę szkoda, był to najbardziej budżetowy ploter nawigacyjny, a jego niewielkie rozmiary pozwalały na montaż przy niewielkiej ilości wolnego miejsca.

Oprócz nowych przetworników ECHOMAPy UHD w wersjach 7 i 9 calowych (wyposażone w Wi-Fi) zyskały wsparcie dla nowych silników trollingowych Garmin Force.

Warto dodać, że po aktualizacji oprogramowania dowolne dwa modele 7 i 9 calowe z serii ECHOMAP Plus, ECHOMAP UHD lub modele ECHOMAP Ultra można połączyć w sieć. Dzięki temu można dzielić się danymi sonaru, trasami, punktami oraz mapami.

GPSMAP Plus

W najnowszej serii GPSMAPów z „Plusem” podobnie jak w ECHOMAPach wybór będzie nieco mniejszy niż w poprzedniej serii. Będą to trzy modele: GPSMAP Plus 722(xs), 922(xs) oraz 1222(xsv). Garmin zrezygnował z modeli 10 calowych i dostępne będą modele o wyświetlaczach 7, 9 i 12 cali. Każdą z tych trzech wersji można zakupić w wersji z sonarem lub bez. Sonar jest odpowiedzialny za odczytywanie informacji podawanych przez przetwornik. Jeśli zdecydujemy się na wersję bez sonaru nie podepniemy tradycyjnych przetworników więc ploter będzie służył głównie do celów nawigacyjnych.

Warto od razu zakupić wersję z sonarem, nawet jeśli wstępnie nie planujemy go używać, gdyż różnica cenowa przy zakupie nie jest duża. Z kolei dokupowanie zewnętrznego sonaru w przyszłości to już większy wydatek. Sonar w modelach 722xs i 922xs obsługuje przetworniki z widokami: tradycyjnym oraz ClearVu, a model 1222xsv obsługuje także przetworniki z widokiem na boki – SideVu.

Nowa rodzina modeli GPSMAP Plus

Warto wiedzieć, że nawet do wersji nie wyposażonych w sonar możemy podpiąć zgodne przetworniki multiwiązkowe serii Panoptix. Korzystają one bowiem z innego wejścia (sieci Marine Network) niż tradycyjne przetworniki.

Jakie nowości otrzymamy w GPSMAP Plusach? Modele 7 i 9 calowe otrzymają zgodność ze standardem J1939. Dzięki niemu będzie możliwe zintegrowanie plotera z danymi pochodzącymi z silnika. Wcześniej taką możliwość miał tylko model GPSMAP 1222xsv. Dodatkowo wszystkie modele pozwolą sterować bezpośrednio z ekranu plotera wieloma dodatkowymi urządzeniami zewnętrznych producentów. Więcej o peryferyjnych urządzeniach zgodnych z ploterami GPSMAP Plus można dowiedzieć się ze strony Garmin OneHelm.

Najnowsze GPSMAPy Plus nie będą obsługiwać przetworników UHD. Jak widać amerykański Producent coraz mocniej specjalizuje każdą z serii urządzeń. Mamy te bardziej dedykowane wędkarzom (Striker Plus, ECHOMAP UHD) oraz te oferujące szeroką integrację urządzeń peryferyjnych (GPSMAP).

Dostępność

Najnowsze modele ploterów Garmin trafią do sprzedaży pod koniec tego roku. Można je odebrać osobiście w salonach firmowych lub zamówić wysyłkowo przez sklep TRIGAR.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *